26 Nisan 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Şehrimizin değerlerine sahip çıkmıyoruz

Hayrullah Demiray

27 Kasım 2014 tarihli yazısı

Kocaeli'de her şeyi eleştirmeye alışmışız ya bir türlü öz eleştiri yapmayı beceremiyoruz. Belki de en büyük eksik yanlarımızdan biri de bu olsa gerek. Toplum olarak zaten eleştirmeyi çok seviyoruz.

Ama atalarımızın dediklerini sadece anımsıyoruz uygulamada yok. Mesela en güzel veciz sözlerden biri olan iğneyi kendimize çuvaldızı başkalarına batır sözünü hep anımsarız bazen de söyleriz ama uygulamaya gelince yine biz iğneyi kendimize değil ama çuvaldızı başkalarına batırırız. Bunu neden söylüyorum şimdi izah edeyim. Şimdi Kocaeli'de öncelikle yıllarca deniz otobüsleri vapurlar olmadığı için hep içerledik bunları konuştuk durduk sonunda da getirttik. Gerektiği kadar rağbet gördü mü? Bana göre görmedi. E havaalanımız yok deyip durduk birileri ufak ya da büyük bir havaalanı yaptı mı yaptı. E sonra ne oldu rağbet gördü mü? Görmedi onu da eleştirdik evet ben de eleştirdim ama bir de öz eleştiri yapmak gerekirse şimdi bunları yapanlar kendileri mi binip öteye beriye gezecekler? Bu kentte yaşayanlar rağbet gösterecek ki o iş devam edebilsin. Bizim kentimizde bu anlamda cidden bazı şeyleri yapmak da zor, devam ettirmek de. Siyasileri bazen eleştiriyoruz ya aslında biraz da kendimiz eleştirmemiz gerekir. Şimdi tramvayı tartışıyoruz ya belki de onu da yapsak atıl durumda kalacak.

Daha belki başka hangi değerlerimiz atıl durumda kalıyor onu da araştırmak gerekir. Gerçekten de zaman zaman düşünüyorum. Bu kentin insanı olarak bu kadar aciz miyiz? Ama galiba öyleyiz. Çünkü E-5 üzerinde 3 adet köprü yapılırken de bazıları karşı çıkıp eleştirmişti. Ama bana göre çok da gerekli idi. Bugün baktığınızda o üst geçitlerden günde milyonlarca insan geçiyor. Yürüyen merdivenleri ve asansörleri ile gerçekten de kentin gereksinimlerinden bir kaçı. Diğer yandan sabah ve akşam ya da gün içerisinde baktığınızda her üçüne verilen isimlerde bana göre anlamlı. Adnan Menderes bu ülkenin demokrasi kahramanlarından bir tanesidir. Diğer yandan hala eserleri günümüze kadar gelen ünlü mimarımız Mimar Sinan Üçüncüsü de gerçekten bu ülkenin gelişmesi ve değişmesinde çok büyük pay sahibi olan Turgut Özal. Hem bu isimleri gelecek nesillere aktarmak hem de bugünkü nesillerinde rahat bir şekilde bir yerlere ulaşmasını sağlamak için önemli olduğunu düşünüyorum. Her şeyi neden İstanbul'da yaşamak isteriz bilemem. Vapura burada binmek varken neden binmeyiz?

Sonra gidince uçak gibi arkasından bas bas bağıracağımızı biliyorum. Belki vapurlar kalır deniz otobüsleri gider ama yine kayıp. İktidar da olanları eleştiriyoruz. Her şeyi satıp savdılar yıllarca denildi ama…

Devlet elinde zarar eden kurumlar, bugün özelleştirmeden sonra adeta para basıyor. Bunun da tek sebebi var. Elimizde ki nimetin kıymetini bilmemek. Ve bir de devletin malı deniz mantığı başka da bir şey değil. Bu gün de devletin elindeki imkânlara sahip çıkmıyoruz. Bizlere sunulan hizmetleri kullanmayarak onları köreltiyoruz. Sonrada arkasından öylece baka kalıyoruz. O zaman da herkesi eleştirmeyi bağırıp çağırmayı marifet sayıyoruz. O bağırıp çağıranlara sorsanız bir defa o araçları kullanmış mı? Diye hayır cevabını alırsınız. E sormak lazım o zaman, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diye. Saygılarımla….

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi