20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Zalimler zulmediyor dünya seyrediyor

Hayrullah Demiray

09 Mart 2012 tarihli yazısı

 

Bazen dünyada yaşananları anlamak mümkün olmuyor. Dünyanın birçok yerinde yıllardır hiç dinmedi bu acılar. Her zaman mutlaka acı ve gözyaşı vardır. Zalimler zulmediyor, mazlumlar inim inim inliyor. Ama kapitalist sistemler hep işlerine geldiği gibi davranmaya devam ediyor.

Bunun örneğini yıllardır Filistin’de görüyoruz. Daha önce Bosna’da, Karabağ’da gördük. Yıllardır Afrika’nın birçok yerinde iç savaş devam ediyor. Ama Irak konusunda aç gözlü Amerika ve yandaşları aynı ehemmiyeti göstermedi. Libya’da gösterilen acelecilik nedense bugün Dünya’nın gözleri önünde çoluk, çocuk, yaşlı ve siviller öldürülüyor. Kimsenin buna sesi çıkmıyor. İnsan izlerken bile tüyleri diken diken oluyor. Tabi izleyen insansa, vampir değilse.

Dünyanın birçok yerinde bu trajedi hep var. Günümüzde de devam ediyor. En bariz örneği Suriye’de aylardır devam ediyor. Oradan kaçan insanlar komşu ülkelere sığınıp canlarını kurtarmaya çalışıyor. Suriye’nin başında bulunan ve kendi halkına zulmetmekten çekinmeyen zalim Esat ve yandaşları bu zulümleri yaparken Dünya seyrediyor. Belki bu konuda elimizden ne gelir diyebiliriz. En azından dualarımızı esirgemeyiz. Bunu yapanlara kalben de buğzetmemiz gerekir. Bu bile bazen yeterli olur.

Ama bu konuda ülkemizin bir şeyler yapmak istemesi gayet doğal. Ama birileri bunu da siyasi olarak kullanmak ya da insanların canları üzerinden siyaset yapmak bence çok yanlıştır. Belki birileri Suriye’den bizlere, kendi iç dünyamıza ve kendi ülkemize bakalım diye bilirler. Ama bunu söyleyenler bir gerçeği görmüyorlar galiba. Çünkü yan yana komşu olduğunuz bir ülke ve iki ülkenin sınırları var. İki ülkede akraba olan insanlarımız bile var. Bunu görmemezlikten gelemeyiz.

Aynı zamanda bizler millet olarak yıllar boyu kim zulme uğramışsa hep onların yanında zaliminde karşısında olmuşuz. Bugünde aynı şekilde seyre duramayız. Elimizden ne geliyorsa onu yapmamız gerekir. Zalimler halkına zulmederken Dünya seyre duruyor diye bizlerde seyre duramayız. Bizim ne tarihimizle bağdaşır nede bugünümüzle bağdaşır.

Bugün ülkemizin ne işi var diyenlere baktığınızda Atatürkçü geçinirler. Ama Mustafa Kemal Atatürk’ün Yurtta Sulh, Dünyada sulh sözünü maalesef hatırlamazlar. Bunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Bugüne gelindiğinde dünyada artık sınırların kalktığı bir dönemde yaşıyoruz. Ülkemizin her zamankinden daha fazla huzur ve güvene ihtiyaç duyduğu bir dönemden geçtiğimizi de unutmayalım.

Dünyada söz sahibi olmak, gelecek hakkında söz sahibi olmak, yarınlarda gönül rahatlarıyla yaşamak istiyorsak, kafamızı yastığa koyduğumuzda rahat uyumak ve vicdanen rahat olmak istiyorsak dünyanın neresinde ve kim olursa olsun insan olması düşünmek için yeterli olmalıdır. 

Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi