21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bir acayip habercilik

Hayrullah Demiray

25 Kasım 2014 tarihli yazısı

Son günlerde yeni moda, gazetelerin kendileri değil, internet siteleri. Gazeteler internet sitelerini tanıtmak, insanları kendi sitelerine çekebilmek için basılı gazeteden daha büyük ekipler kurmaya başladı.
Bu ekiplerin kurulmasındaki tek amaç internet sitelerine daha çok ziyaretçi kazanmak. Fakat son dönemde haber siteleri kendi sitelerinin haberlerine daha çok önem vermeye başladı. Bir anlamda kendi elleriyle kendilerini övüyorlar. Çok gerekli mi bilmiyorum ama bana göre fevkalade lüzumsuz bir uğraş içinde haber siteleri.
Siz doğru haberi çabuk ve temiz bir şekilde okuyucuya ulaştırırsanız "Çok acayip site yaptık", "Bizim sitemiz çok güzel oldu, herkes bizi seviyor" başlıklı haberler yapmaya da gerek kalmaz. Geçtiğimiz haftalarda bir haber sitesi Kocaeli'de ilk üçe girdiğini haberleştirip internet okuyucularına duyurdu. Yine başka bir haber sitesi de sosyal paylaşım sitelerinde 300 binden fazla takipçisi olduğunu bir dönem bas bas bağırdı ve hala da baktığınız da sanki bu şekilde bir takipçi sayısı var.
Ama galiba bu işin nasıl olduğunu çözdüm feck denen hesaplarla bu şekilde bir hale getiriyorlar. Bana göre bu şekilde bir davranışın içerisine girmek yerine yada toplumun bazı değerlerini hiçe sayarak bir şeyler yapmak yerine doğru tarafsız ve objektif haber verseler çok daha faydalı bir iş yapmış olurlar.
Ayrıca 15 - 20 yıllık kentin köklü gazetelerine ait haber siteleri bile 30 bin civarında takipçi görürken bu 300 bin rakamın doğruluğu, güvenilirliği uzun uzun tartışılır. Keza Kocaeli'de ilk üçe girmek ya da üst sıralarda yer almak bir dönem önemliydi. Fakat gerek bizim kendi öğrendiğimiz bilgiler, gerek internet editörü arkadaşların bana aktardığı bilgilere göre ne 300 bin takipçi ne de sıralamada ilk üçe girmenin pek de sitenin ziyaretçileriyle, yazdığınız haberin güvenilirliğiyle, ne de doğru dürüst yayıncılıkla pek alakası yok. Kısacası ne kadar para, o kadar takipçi, ne kadar alengir, o kadar üst sıra.
Okur kitlesi üzerinde, bu tarz haberlere veya ziyaret ettiğiniz sitenin sizden başka ne kadar insan tarafından tercih edildiği çok da belirleyici değil. İnsanlar kendilerine yakın buldukları, “Bizdendir" dedikleri yayınları ağırlıklı olarak takip ediyorlar. Bu duruma aslında en güzel örnek birkaç ulusal gazetededir. Onlarda belli kitlelere hitap ederler ama okuyucuları her şart ve durumda onlara ulaşırlar.
Baktığınızda bu gazetelerin siteleri çok takip edilmiyor gibi görünür yada bazılarında sayaç bile bulunmaz ama o gazete ve dergilere insanlar mutlaka ulaşır ve her şeyi oradan takip eder. Daha doğrusu bir kemik okur kitlesi vardır işte bu okur kitlesi hem gazeteleri hem de internet yayınlarını takip eder.
Bana göre önemli olan kalıcı bir okur kitlesi…
İşte bunu sağlamak için de anlamlı güzel haberler yapabilmeniz gerekir.
Aslında bu iş hep birilerine muhalefet etmekle de olmaz hep birilerinin karşısında durmakla da olmaz.
En önemlisi de yaptığınız haberle doğru gündem oluştura biliyor musunuz?
İşte en önemlisi budur.
Kalıcı olmak istiyorsanız kalıcı işler yapmalısınız, geçici olmak istiyorsanız sürekli olarak kendinizi översiniz.
Yok olmak istiyorsanız da hep birilerini ya över ya da yerersiniz.
Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem