23 Eylül 2018 Pazar
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Çizgi film

Adnan Gümüşer

22 Kasım 2014 tarihli yazısı

Günümüz toplumlarının en önemli sorunlarından biride yeni nesli daha insanlığa hizmet edecek kıvamda yetiştirmek, ailesine ve çevresine faydalı ve üretken bir kişilik yapabilmek olsa gerek.
Toplumsallaşma topluma bağlılık ve insanlığa artı değer katmaktır. Kitle iletişim araçlarının bu konuda yetkin ve etkili sonuç çıkarabilen açılımları var. Belli olaylar karşısında nasıl davranılması gerektiği, rollerin nasıl olacağı, olayları kavrama ve yorum şeklinin nasıl olacağı, değer yargılarının nasıl şekilleneceği konuları iletişim araçlarının tekelindedir diyebiliriz.
TV dizileri, çizgi filmler, animasyonlar, haber programları, kültür sanat programları bireyler üzerinde etkili olduğu hususu itiraz edilmeyecek bir konu. Bu etkilerinden dolayı kitle iletişim araçları pek çok inceleme ve araştırmaya tabi tutulmuş, konu üzerinde tezler hazırlanmıştır. Bu hizmetler kültür ürünleri olarakta adlandırılmaktadır. Özellikle kültür ürünleri bir nevi ticaret ve hizmet üretimi olduğundan ticari açıdan büyük meblağlarda iş ve işlem hacmi mevcuttur. Bu talepler Kültür endüstrisi denen bir iş kolunun oluşmasını sağlayıp geliştirmiştir.

Haber programlarının, TV dizilerinin, çizgi film ya da çizgi roman gibi kültür-sanat ürünlerinin bireyler üzerindeki etkilerinden bu bağlamda söz edebiliriz. Bu toplumsallaşma araçlarının işlevini toplum lehinde yapabilmeleri için aralarında bir uyum ve işbirliği olmalıdır. Normal hayatta bu işbirliği ve uyumu görmek mümkün olamayabilmektedir.

Aile ve kitle iletişim araçları veyahut ta aile ve okulda anlatılan ve verilen eğitimle, arkadaşlık gruplarında edinilen eğitim ve değerler, Kanaatlar ve farklılıklardan dolayı çatışmalar ortaya çıkabilmektedir. Toplumsal ortamlar da bireyin değer yargıları ve düşünceleri şekillenir. Bu durum mutlak anlamda toplumda ve toplumun öznesi olan bireylerde ahengin yakalanamaması olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu çatışmalı ortamda veya hayatta bireylerin dünyalarında önemli kırılmalar toplumsal sıkıntılar ve üzüntüler ortaya çıkabilmektedir. Toplumda huzur ve dengenin en önemli unsurlarından biride dolaysız öğretim adını verebileceğimiz ve isimlendirebileceğimiz metot ve uyarılar önemli yer tutar. Bu uyarılar ve dolaysız öğretim şekli ’’şunu yap.’’ ,’’bunu yapma’’ gibi direk komutlar da olabilmektedir. Bu yapılanlar çeşitli ödüllendirmelerle de pekiştirilebilmektedir. Bireyin kimliğini oluşturan en önemli unsurlardan biride aynı zamanda kendisine örnek aldığı kişilerdir. Bunlar bir TV programının baş aktörü, bir çizgi filmin kahramanı bir dizinin aktörü, anne veya baba olabilmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında bireyin artı değer üreten bir şekle dönüşebilmesi için deneme ve yanılma yolu kullanılabilmekte, karmaşık etkileşimler, duygusal ilişkilerle yoğrulan süreç önemli faktör olarak karşımıza çıkabilmektedir.
Çocukların eğitimi kadar vakitlerini geçirdikleri programları bilmek, izlemek ebeveyn için önem teşkil edebilecek mahiyet ve içeriktedir. Bu bilgiler bize çizgi filmlerin aile üzerinde epey bir etkilerinin olduğunu gösterir.
TV programlarından önerebileceğim bir dizi şuan aklıma gelmemekle beraber önerebileceğim bir kaç çizgi film var. Keloğlan, Heidi vs.
Bizim jenerasyonun hatırladığı ve şimdilerde gösterimde olan ’’Heidi’’ isimli Alman çizgi filmi. Çocuklarımıza ve yetişkinlerimize ısrarla önerebilirim. Film akıcı ve eğitici. Aktörler güler yüzlü. Heyecanlı. Ebeveyn sözü dinliyorlar. Oyun oynamaktan keyif alıyorlar. Arkadaşlarını üzmüyorlar.
Heidi’nin o çalışkanlığı yaşadığı ortamda kendini kabul ettirebilmesi, şen ve mutluluğu seyredenlerde hoş izlenimler bırakabiliyor.
Dağların yeşilliği, manzaralar, börtü, böcek ve çiçekler insanı alıp götürüyor. Yaşlı genç demeden abuk-subuk çizgi diziler yerine bunu seyretmeyi deneyebilirsiniz.
Bilinçaltında, hafızada oluşturulan gizli mesajların etkisinden kurtulmak ve azaltmak için ebeveynlerin beraber çizgi filmleri izlemeli.
Yerli çizgi diziler üretilmeli, TRT bu işin lokomotifi olmalıdır.
Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr