22 Temmuz 2018 Pazar
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Zamanı verimli kullanmak sanattır

Adnan Gümüşer

14 Kasım 2014 tarihli yazısı

Hepimizin en büyük sorunlarından biriside zamanı verimli kullanamamaktır. Misafir gelir ilgilenemeyiz, komşu gelir geçiştiririz, telefon çalar açamayız, çocuğun ödevi olur ilgilenemeyiz, çocuğumuzun toplantısı olur katılamayız. Bunlar günlük yaşantımızda sıklıkla karşılaştığımız fakat zaman ayıramadığımız olaylardır.
Uzmanlar bir hizmeti üretmek için harcanan zaman ile aralarında optimum bir oranın olması gerektiğini söyler. Yani yapılan işe karşı harcanan zaman en uygun olmalıdır. Çok işle az zaman harcamak ve harcanan zamanla kaliteli iş üretmek. Güzel neticeler çıkarmak hedeflerimiz arasında olmalı.
Vakit o kadar kıymetlidir ki ancak yok olduğunda veya azaldığında kıymetli olur. Geçen zamanı geri getirmek ise mümkün değildir. Geçen zamana dünyalar dolusu mücevher ve değerli eşya verilirse dahi geri gelmez. Gelemez. Geri gelmeyecek bir şey için üzülmek ah vah etmek yerine; hata yapmamaya çalışmak, vakti verimli kullanmak, geleceği güzel bir şekilde planlamak gerekir.
Uzmanları verimli bir zaman kullanımı için maddeler halinde uzun sayfalar dolusu tavsiyelerde bulunuyor. Öğütler sıralıyorlar. Ancak birkaç hususa dikkat çekmek isterim.
Günü planlamak ve düzenlemek zamanı verimli kullanmanın en önemli hususlarındandır. Hangi işin ne zaman yapılacağı ve ne kadar vakit harcanacağının planını yapmak lazımdır.
İnsanın verimli olduğu saatler farklıdır. Bazı saatlerde bedenin, bazılarında da zihnin yorulması lazımdır. Dinlenmesi ve hafif işler yapılması gereken vakitler vardır. Onun içindir ki; Önemli işleri verimli olunan saatte yapmak daha sağlıklı sonuçlar almamızı sağlayacaktır.
Severek ve zevk alarak yaptığımız işleri önden halletmek biran önce bitirmek yükümüzü azaltır.
Zamanında bitiremeyip yetiştiremeyeceğimiz işler için yardım talep etmemiz ise stres yükümüzü azaltarak daha verimli çalışabilmemizi sağlayacaktır.
İşle ilgili evrakları arşivlerken düzgün saklamalı. Erişim kolay olmalı. İhtiyacımız olan bir dosyayı bulmak yanımızda bulunan arşivden veya dolaptan ulaşabilmek kolayca olabilmeli. Bazı uzmanlar bu sürenin bir dakikayı geçmemesini öğütlüyor.
İşi ertelemek ve sonraya bırakmak vakit sarfiyatıdır. Yarım bırakmadan ve başka bir işe girişmeden ilk başladığımız işi bitirmemiz çok avantaj sağlayacaktır.
Yorulunca ve dikkatimiz dağılınca mola vermeli. Öğle yemeklerini mümkün olduğunca ayrı bir ortamda yemeli. Mekan değiştirmeliyiz.
Sayılan hususların belki bizimle belki de işle beraber hızlandırıcı özellikleri olacaktır. Bunları yapmak ve uygulamak lehimizedir.
Hiçbir şeyle değiştirilemeyen ve yeri doldurulamayan zamanımızı boş iş ve işlemlerle uğraşıp tüketmek bizim kendimize yapabileceğimiz en büyük kötülüktür. Gelecek, mutluluk ve başarı zamanı verimli değerlendirmekten geçiyor.
Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr