23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Gariban doğdum, şerefli öleceğim

Hayrullah Demiray

08 Mart 2012 tarihli yazısı

 

Zorunlu eğitim ile ilgili tartışmalar artarak devam ediyor. Geçmişte zorunlu eğitim başka bir açıdan tartışılıyordu. Bugünde başka bir açıdan tartışılıyor. Bakalım bu tartışmalar daha nereye kadar devam edecek. Onu kestirmek zor ama bu konuda hükümetin attığı adımla eğitimin çokta kesintiye uğrayacağını düşünmeyenlerdenim. Neden diyecek olursanız. Geçmişte bunların örneklerini fazlasıyla yaşadık. Zorla yapılmak istenen şeylerin hiç birisinde başarılı olamadık. Bu bugünde böyle olacak yarın da. Çünkü insanoğlunun doğasına aykırı zorla bir şey yapılamaz.

Bugün aslında bir kaşık suda fırtınalar koparanlar geçmişte hem demokrasi laiklik değip hem de insanların eğitimlerinin önünü kapamak isteyen zihniyetler. Bugün baktığımızda aynı şeyleri yapmak istiyor. Neden diyecek olursanız sekiz yıllık zorunlu eğitimin zorla kabul ettirilmesinin aslında astlında başka bir gerçekte yatıyordu. İmam Hatip Lise’lerinin orta kısımlarını tamamen kapatılmasına ön ayak olmuştu. Bugün yeni sistemde her hangi bir zorlama yok. Kim nereye iterse gidebilecek. Bu konuda daha demokratik bir eğitim sistemi oluşmuş olacak. Aslında bir kaşık suda fırtına koparanlar eski zihniyetlerini hala değiştirmedikleri aşikârdır.

Bu konuda başka konularda olduğu gibi yine halkın gerçekleri düşünülmeden herkes kendi tarafına çekerek tartışılıyor. Aslında bazı zihniyetleri değiştirmek için bu bir fırsat olabilir.

Bugün yeni Anayasa yapılması konusunda tartışmalar yapılırken, insanların fikirleri değişmeden Anayasayı değiştirseniz ne olur. Çünkü esas olan uygulayıcıların değişmesi. Bugün eğitim sistemi konusunda bu kadar fırtına koparanların bir tek derdi var oda tekrar İmam Hatip Lise’lerinin orta bölümlerinin açılacak olması. Onları tedirgin ediyor.

Bence eğitim konusunda daha da köklü reform ve değişikliklere ihtiyacımız var. Aslında bugün bu eğitim sistemiyle ilgili görüşlere karşı çıkanlar, bu halkın çocuklarının gelecekte iyi eğitilmiş birer birey olmasından neden rahatsız olduklarını anlamakta çok zor olmasa gerek. Çünkü onlara göre köyde ki Hasan Ağa’nın çocuğu okuyup ta bu ülkede söz sahibi olması onların işine gelmiyor da ondan.

Onların çocukları zaten kolejlerde okuyor ve istedikleri mevki ye zaten gelebiliyor. Bu konuda sırf iş olsun diye bir şeyler söylüyorlar. Eğer böyle değilse bunu şimdi ispat etme zamanı. Eğer tersini düşünüyorlarsa bunu için bundan iyi zaman olmaz.

Ya Allah aşkına bir şeyi de akli selim düşünsek olmuyor mu? İllaki her şeyi bir yerlerle ilişkilendirmek zorun damıyız. Ya da yapılan her şeyin altında bir şeyler aramaktan, paronayak olmaktan ne zaman vazgeçeceğiz. Tek merak ettiğim husus bu. Bundan gayri başka bir şey bilmem.

Çocuklarımızın geleceği ile ilgili konularda bari bırakında söz sahibi olsun insanlar. Her şey oto kontrol sistemiyle olmayacağını anlamanız lazım artık.

Bu güne kadar gereksiz işlerle çok uğraştık. Bugünlerde yine bu tartışmaları yaşayarak bu olayı bir adım daha öne taşıyoruz. Neden sürekli olarak böyle bir olayla karşı karşıya kalıyoruz bilmem. Ama bildiğim bir şey var, tek sıkıntı aslında bu memleketin bütün sıkıntısını omuzlarında hisseden garibanın çocuğuna oluyor.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem