16 Ağustos 2018 Perşembe
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Aşure günü

Adnan Gümüşer

07 Kasım 2014 tarihli yazısı

Aşure gününün İslam’da yeri ve önemi büyük. Aşure Arapça asıldan gelen on manasındaki aşara kelimesinden türediği biliniyor. Muharrem ayı içerisinde olan ve 10.gün de bilinen gün malum aşure günü olarak anılıyor. Bu gün ve muharrem ayı önemli ve bereketli zamanlardır. Onun içindir ki İslam alimleri bu günde oruç tutmayı ve güzel işler yapmayı tavsiye ediyor. Allahu taala bu günlerde Peygamberlere çeşitli ikramlarda ve müjdeli haberlerde bulunmuştur. Bilinen müjdeli haberler şu şekilde tarihe geçmiştir;
1-Hz. Adem’in tevbesinin kabul edilmesi
2-Hz. Nuh’un gemisinin karaya demirlemesi
3-Hz. İbrahim’in ateşten kurtulması
4-Hz. Yakup’un oğluna hasretten ve özlemden dolayı kapanan gözlerinin görmeye başlaması
5-Hz. Yunus’un balığın karnından kurtuluşu
6-Hz. Eyüp’ün şifaya kavuşması
7-Hz. Yusuf’un kuyudan kurtarılışı
8-Firavunun denizde boğulması ve Hz. Musa’nın İsrail oğullarını Firavunun esaretinden özgürlüğe kavuşturması
9-Hz. Davud’un tevbesinin kabul edilmesi
10-Hz. İsa’nın doğumu ve semaya yükseltilmesi.
Hz. Adem cennetten çıkarılmış ama yaptığı hatanın farkına vararak derin ve içten bir tevbe de bulunmuştu. Hatasını kabul edip pişmanlık duyması Allah’ın rahmetini kazandırmıştır. Bunun kabul edilmesi Hz. Adem için büyük bir mutluluktu.
Hz Nuh tufandan sonra gemisi Cudi dağına demirlemiş ve karaya kavuşmuştu. Tufan devam ettiği süre içinde büyük zorluklar ve sıkıntılar yaşadı. Uzak yol deniz yolculuğu yapanlar bilir. Günler geçmek bilmez. Tufan boyunca erzak çuvallarının ve kapların dibinde kalan yiyecekler tek bir kazana doldurulmuş ve kurtuluşun simgesi olarak anılmıştı. Karaya demirleyen gemiden artan ve kalan erzakları bir kazana koyarak pişirmesinden ortaya çıkar aşure yemeği. Özgürlüğün, kurtuluşun yeniden doğuşun habercisi olarak.
Osmanlı döneminde aşure gününe özel önem gösterilir, sosyal birçok etkinlikler düzenlenirdi. Sarayda pişirilmiş aşureler özel kaplarla saray dairelerine ve halka dağıtılırdı. Şimdi de bazı belediyeler aşure yapıp halka dağıtıyor. O günlerin yerini tutar mı, ev yapımı aşureler gibi olur mu bilemem.
Aşure geleneği ikrama, yardımlaşmaya ve komşu ilişkilerinin pekişmesine ön ayak olur. Peygamberimiz tasadduka özel önem verir ve teşvik ederdi. Bunun gibi müjdeli ve güzel günlerin hatırlanması ayrıca hayra vesile olması için bu günlerin gereğinin yapılması lazımdır.
Museviler de bu günü oruçla geçirirlerdi. Bunlardan dolayı biz Yahudilere benzememek için bir gün uzatırız. Peygamberimiz aşureden bir gün evvel veya aşure gününe bir gün daha ekleyerek oruç tutmayı öğütler.
Aşure günü hayır ve güzelliklerin artabilmesi için uzmanları aşağıdaki öğütlerde bulunuyor.
1-Aşure günü oruç tutmak sünnet olduğundan bu görev ifası için itina gösterilmeli,
2-Sıla-i rahim yani bolca akraba ziyaretleri yapılmalı,
3-Hediyeler ve yardımlaşmalarda bulunulmalı,
4-Çok selam verilmeli,
5-Aile fertleri sevindirilmeli,
6-İlim öğrenmek için gayret sarf edilmeli ve ilim meclislerinde bulunulmalı,
7-Temizliğe özel önem verilmeli,
8-Fakirler, garip- guraba sevindirilmeli.
Mutlu ve huzurlu bir toplum için bu gelenek sürdürülmeli. Hepimizin Aşure günü ile her günü huzurlu geçsin, umutla dolsun ve hayırlara vesile olsun.
Kalın sağlıcakla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr