25 Eylül 2018 Salı
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Teog kursları

Adnan Gümüşer

31 Ekim 2014 tarihli yazısı

Okullarda öğretmenler kayıt alıyor. Öğrenciler teşvik ediliyor. Veli onayı isteniyor. Bir işe yaramadı diyerek kapatılan kurslar şimdi tekrar açılıyor. Açılacak kurslar dershanelerin boşluğunu doldurur mu bilinmez ama verimli olacağı pek gözükmüyor. Saat başına 9 TL’lik ders ücretini az bulan öğretmenler kurslara ilgi göstermiyor. Çünkü ya başka yerde ders veriyor ya da hafta sonumu bu kadar az ücrete vermeye değmez diyor. Öğretmenlerde ya zorla ya da ders ücreti karşılığında bu işi yapacak. Gönüllülük esasına göre olamayacak. Bazı öğretmenler sabah 8 de başlayıp akşam saat 10.00’a kadar devam edebilecek kursların öğretmenler açısından çok yorucu olduğunu da ifade ediyor. Milli eğitimin araştırmasında İstanbul’da bulunan öğretmenlerin ancak %8’i ders vermek istedi. Öğrencilerin en çok talebi matematik dersine oldu. Sonraki talep ise İngilizce.
MEB ağır yük altında. Bu konu ile ilgili herhalde ilerde bu işi organize edecek bir müdürlük kurulacak. Muhtemelen Türkiye çapında bu işleri organize etmesi gerekecek. MEB örgüt şemasında, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün uzmanlık alanında olduğu için bu kurum muhtemelen koordine edecektir.
Fiyasko olmamasını temenni etmek isterim. Kursların kalıcılığı öğrenci, veli, öğretmen üçgeninde şekillenecek. Mevcut hali öğrencilerin beklentilerini karşılamıyor. Buna benzer kurslar benim öğrenciliğim zamanında da vardı ama o kurslarla ilgili hatırladığım hiç iyi bir anım ve bir başarı artışım yok. Zamanla benimsenmediği ve takip edilmediği için kaldırıldı.
MEB sürekli yönetmeliklerde değişiklikler yapıyor. çok hareketli ve yeni yeni yönetmelikler her yıl karşımıza çıkarılıyor. Öğretmen öğrenci ve veli bunu tam hazmedeyim derken ve alışacakken pat diye kaldırılıp yenisi konuyor. Alelacele yapılan bir uygulama olduğu için adapte olmak zorlaşıyor. MEB de şaşırtıcı cevaplar vermeye devam ediyor. MEB’in planına ve uygulamalarına göre
1-Öğrenciler test çözmeyecek
2-Dershane alternatifi olmayacak.
Görüşleri öne sürülüyor.
İlk maddede belirtilen hususta eğer öğrenci test çözmeyecekse açılış gayesi nedir. Sormak lazım. Eğer müfredat ve kazanımlarda anlaşılmayan konular anlatılacaksa okulda bunlar neden yapılmıyor. Okulda neden tamamlanmaz. Neden öğrenciler bu konuda doyurulmaz. Neden öğrencinin hafta sonu vaktini başka bir yerde mesela oyunda veya bir meslek edinmede kullanmaz.
Kursların dershane alternatifi olamayacağı da söyleniyor. Dershaneler bir üst kuruma hazırlık yapan sürekli test çözdürülen ve öğrenciye test tekniğini anlatan yerlerdir.
Her veli ve okuyan çocuğu olan herkes şunu düşünür. Kurslar dershane alternatifi değilse çocuğu neden göndereyim. Dershanede ki gibi öğrencinin performansı artırılmayacaksa çocuğumun vaktini neden heba edeyim. Bu arada birilerini dinleyip çocuğunu dershaneden alanlar, zararını görecek ve dershaneye gidenler yine pirim yapacak.
Eğer bu kurslar açılacak ve ciddi olarak devam edecekse;
1- Öğrenciler motive edilmeli onlara daha sevecen tavırlar sergilenmeli.
2- Öğretmenler gönüllülük esasına göre ders vermeli.
3- Veliler ikna edilip sorularına cevap bulmalı.
4- Öğrenciler umduklarını bulabilmeli.
5- Fiziksel mekanlar düzenlenmeli mesela kış geliyor. Kurs öğrencileri için okul kaloriferi yakılacak mı?
6- Profesyonel anlamda program yapılmalıdır.
Temennim kursların başarılı olması ve beklenen neticeyi vermesi. Bu hengâmede başarılı ve güzel sonuçlar bekleyemiyoruz.
Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr