22 Nisan 2019 Pazartesi
Sabitzade
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Cumhuriyet Bayramı'nın anlamını bilmek lazım

Hayrullah Demiray

29 Ekim 2014 tarihli yazısı

Bu ülkenin yeniden doğuşunun adıdır aslında Cumhuriyet, altıyüz yıl dünyaya hükmeden ve dünyaya adalet dağıtan Osmanlı'nın küllerinden yeniden doğuşunun adıdır Cumhuriyet.
Sırt sırta omuz omuza insanların birlikte yaşamasından rahatsız olanların araya soktuğu nifak tohumlarından sonra sıkıştırıldığımız ve hala daha büyük oyunlardan sonra sahip olduğumuz vatan topraklarında ki mücadelenin adıdır Cumhuriyet.
Zira Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının öncülüğünde ayrım yapmaksızın herkesin bir olduğu beraber olduğu omuz omuza cephede çarpıştığı birliğin dirliğin adıdır Cumhuriyet.
Son günlerde aslında en çok ihtiyaç duyduğumuz duygunun adıdır Cumhuriyet.
Dünyanın belki de tek süper gücünden geriye kalan ve bir avuç vatan toprağını bütün imkânsızlıklara rağmen ve herkesin düşmanca bir tutum içerisine girdiği ve nifak tohumlarının çok fazla ekildiği vatan toprağının adıdır Cumhuriyet.
İşte 91. Yılını kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramı bugün.
İşte bu 91 Yıl boyunca aslında neler yaptığımıza bakmalı.
Bizlerin belirli günlerimiz var Dini ve Milli günlerimiz bizlerin hayatında ayrı bir öneme sahiptir.
İşte bu günlerden bir tanesi de Cumhuriyetin ilan edilmesiyle başlar ve günümüze kadar devam eden ve her 29 Ekim'de kutlama yaptığımız aslında sadece boş yere anlamadan okuduğumuz şiirlerdeki unsurun adı değil değeri olan ve bizlere bırakılan emanetin adıdır Cumhuriyet.
Ve onun değerli olduğunu bilerek sıkı sıkıya bu ülkenin ve değerlerini korurken de büyük sorumluluklarımızın olduğunu unutmamamız gereken bir sistemin adıdır Cumhuriyet.
Birlik ve beraberlik içerisinde idare edeceğimiz yönetim biçimidir ve seçilmişlerin idare ettiği güzel vatanımızın idaresidir Cumhuriyet.
Böyle aslında birçok şeyi daha sıralayabiliriz.
Bunları biliyoruz diyeceksiniz belki bir kez daha neden yazdın diye hatırlatmak istedik.
Sadece ve sadece bu memleketin birliğini ve dirliğine kastedenlerin her zaman var olduğunu ve olmaya devam ettiğini unutmamamız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak adına bunları yazdım.
Gerçekten de sadece bu günde çıkıp şiir okumak bir yerlerde kokteyller düzenlemenin yeterli olmadığını ifade etmek adına bunları yazdım.
Bu günün bir anlamı ve önemi olmalı diye yazdım.
Sadece sözde Cumhuriyeti benimseyenlerin olduğunu aslında özünde insanların seçtiklerine saygı duymayan ve kendi despotluklarını halka diretenlerin olmaması için bunları yazıyorum.
Belki herkes kendisine gelir kendine bir çeki düzen verir.
Bu ülkenin ne şartlarda kurulduğunu bilir diye yazdım.
Sadece birkaç yapılan yenilikten başka da bu ülkenin ilerlemesi ve gelişmesinin de olması gerektiğini ve bunu birilerinin idrakine yardımcı olmak adına yazdım.
Yazmak güzelde birde bunları anlamak önemli gerçekten de bu konuda herkesin üzerine görev düşüyor.
Etrafımızda çevremizde yaşanalar dönüp bir kez daha bakalım.
O zaman bu ülkenin gerçekten de ne kadar değerli olduğunu anlarız.
O zaman aslında elimizdeki nimetin değerinin belki farkına varırız.
Etrafımız adeta yangın yerine döndüğü bu günlerde ve hala birileri bu ülke üzerine oyunlar oynarken biz hala şiir okuyup şiir bittikten sonra her şey bitti deyip öyle bir kenarda oturup.
Başkaları senaryoyu yazsın biz zaten oynarız mı diyeceğiz yoksa biz oyun kurucu olmaya ve dünya da bizimde bir yerimiz olmalımı diyeceğiz.
Bakanlarının bizim için düşündüğüne mi razı olacağız yoksa bizler Cumhuriyetin kuruluş amaç ve ilkelerine göre mi hareket edeceğiz.
Yanlış anlaşılmasın bazılarının anladığı gibi ilkler birkaç cümle ve kelimeden ibaret sanmayın.
İşte esas bu güne kadar yaşadıklarımızda yanlış olan sadece sözleri benimseyip içeriğine bakmadığımız için Cumhuriyet ne demektir onu da anlamakta zorlanmışız.
91. yılını kutladığımız Cumhuriyet Bayramımızı kutluyorum.
Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi