17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Adına da soyadına da yakışan bir Vali…

Hayrullah Demiray

24 Ekim 2014 tarihli yazısı

Makamlar kalıcı, insanlar gelip geçici hele hele birde devlet kademelerinde görev yapıyorsanız bunun çok daha fazlasıyla idrak edilmesi gerektiğini düşünmekteyim.
Özellikle seçilmiş ve atanmış insanların hem kurumlarla hem de halkla yakından ilgilenmesi kurumlara ve halka tepeden bakmaması gerçekten önemli.
Geçtiğimiz aylarda yeni valiler kararnamesi ile ilimize atanan gerçektende gelir gelmez duruşu ve davranışı ile adından çok söz ettiren Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu ile yakından tanışma fırsatı bulduk.
Öncelikle şunu yürekten ifade etmeliyim birkaç dostumuzdan Vali beyle ilgili güzel şeyler dinlemiştim. Ama gerçekten söylediklerinden daha içten ve samimi bir insan olduğunu gördüm.
Beni bilenler bilir öyle fazla iltifat etmeyi beceremem hatta gerçek neyse, doğru neyse kim olursa olsun söylerim.
Onun içinde daha önce sadece hoş geldiniz anlamında sayın valimizle ilgili bir yazı kaleme almıştım ama detaylandırmamıştım.
Nitekim bir konu ya da kişi ile ilgili bir şeyler kaleme almanın en güzel yolunun yazacağım yazı kişiye yönelikse o kişiyi tanımaktan geçiyor. Bir olayı yazacaksam da o olaya tanık olarak o olayı güzel bir şekilde yazabiliyorum. Böyle de olması gerektiğini düşünüyorum.
Bizlerde ekip arkadaşlarımla birlikte Sayın valimizin makamına gittiğimizde ilk karşılamasından uğurlamasına kadar olan süreçte gerçekten de Devlet dairelerinin insanlara hizmet için var olduğunu en güzel bir şekilde bizlere hissettirdiği için ayrıca teşekkür etmek istedim.
Genellilikle kaleme alırken yazılarımı her zaman yaşayarak yazmanın daha doğru olacağını düşünüyorum.
Elbette bu sefer sayın valimizle sohbet ettik. Bir röportaj yapmadık ama röportaj yaptığımızda eminim çok daha keyifli olacaktır.
İlimizde yaşanan birçok şeyin bundan sonra yaşanmayacağını düşünüyorum.
Çünkü yeni valimiz gerçekten de bu konuda olayları kendi gözlemliyor ve bazı olaylarda her şeye ben vakıfım demiyor.
Nitekim daha önce yasak olan ve biz haberciler için hayati önem taşıyan ve doğru haber vermemize olanak sağlayacak önemli bir karar aldı. Artık her hangi bir olayda hem ilçe kaymakamlarımızın hem de bazı birim müdürlerinin bilgi mahiyetindeki olayları kamuoyuyla paylaşabilecek.
Basına uygulanan yasak ya da sansür ne derseniz deyin bunun kaldırması ile de zaten nasıl şeffaf bir düşüncede olduğunu göstermiş oldu.
Diğer yandan birçok kurumun aksine Kocaeli’nin en üst makamında olan Valimiz bazı şeylerin saklanarak gizlenerek değil, olup bitenlere doğru açı ile bakmak ve insanlarında doğru açıdan bakmasına olanak sağlayacak şekilde bir yönetim anlayışı benimsemiş olmasını belki de bazılarının işine gelmeyecektir.
Ama inanın bu gelişmeler halkın ve doğru açıdan bakmaya çalışan bizleri çok sevindirdi.
Bugüne kadar makamı ne olursa olsun insana değer veren herkese bizlerde halk olarak gerçek değeri veriyoruz.
Yeni valimizin görüş ve düşüncelerini gerçekten de çok olumlu bulmanın yanında bu konuda ilimizde önemli etkileşimin olacağını ve kurumların bundan sonra daha uyumlu çalışacağını düşünüyorum.
Bazı seçilmişlerin halka tepeden baktığını ve kendini dev aynasında gördüğüne şahit olmamızın yanında bu kadar ilgili, halka bu kadar yakın ve gerçekten samimi yaklaşım gösteren bu kişinin Kocaeli’nin en tepe noktasında olması gerçekten de herkesi sevindirmiş olmasının boş olmadığını da gördüğümü ifade etmek isterim.
Yani bu ne demek oluyor. Bir makamda olabilirsiniz ama önce en yüce varlık olan insana değerle her şeyin başladığını unutmamak gerekir.
Okumak bir yerlere gelmek gerçekten yeterli olmuyor.
Önemli olan hangi makamda olursanız olun, kendinizi de yetiştirmek gerektiğini asla es geçmeyin.
Bu konuda şanslı olduğumuzu düşünüyorum.
İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın sözünü gerçekten benimseyen özünde bunu çok güzel uygulayan bir Vali gördük ve bu kişin ilimize gerçekten de önemli değerler katacağını ve ilimizi daha da güzel bir yönetim anlayışı ile idare edeceğinden hiç şüphem yok.
Makamların değerleri ve anlamları o makamda oturanlarla yükselir ya da alçalır.
Bunu unutmamak gerekir.
Hizmet odaklı, özellikle zengin odaklı değil insan odaklı, bir kesimin değil her kesimin valisi olacağı bilinmeli. Yani halkın istediği bir vali.
İnsanları aynı safta gören özgüveni yüksek bir vali.
Tüm bunlardan bir gazeteci olarak değil insan olarak etkilendim.
Sayın Güzeloğlu’ndan güzel şeylerin dışında başka bir şey beklenmezdi.
Makama aslında değer katan bir bakıma o makamı dolduran kişiden başkası değildir.

Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem