26 Eylül 2018 Çarşamba
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kazasız günler görebilecek miyiz

Adnan Gümüşer

24 Ekim 2014 tarihli yazısı

Ölüm yaralanma ve maddi hasar haberlerinin gelişi devam ediyor. Hafta başında çalışkan ve girişkenliği ile tanıdığım mühendisler Ankara’da kaza geçirdi. Kazada İlimizde yaşayan ve peyzaj faaliyetlerinde bulunan İnşaat mühendisi Adnan YILMAZ öldü. Mustafa Günce de ağır yaralandı. Ölümlü bir kaza.
Trafik kazaları afetin bir diğer çeşididir. Yıl bazında ülkemizde kazalardan ölenlerin sayısı 5.000-8.000 kişi. 100-200 bin kişide yaralanıyor veya sakat kalıyor. Milyonlarca değer karşılığında maddi hasarlar oluyor. Üzücü durumlar yaşanıyor. Sigorta şirketleri ya bunları karşılıyor veya aracın maddi değeri düşüyor.
Trafik kazalarında ölenlerin sayısı bir savaştaki kadar nerdeyse. Savaş sonunda kazanan belli kaybedende. Ama trafik kazalarında katliam var. Maddi manevi kayıp var.
Kazaların en önemli öznesi insandır. Ağırlıklı kusur oranı olan insan faktörü % 66’lar civarında. Tüm kaza faktörleri göz önüne alınınca yolcu, yol ve insan oranları Karayollarının verilerine göre % olarak şöyle sıralanmış;
-İnsan faktörü 66
-Sürücü 27
-Yolcu 1
-Araç faktörü 5
-Yol faktörü 1
İnsan faktörüne bağlı kazaların nedenleri sayılacak olsa çok fazla. Ama en önemli sebebi; uykusuzluk, acelecilik ve trafik kurallarını hafife almak. Oysaki trafik kuralları, insanların huzurlu ve güvenli yolculuk yapmaları için çıkarılmış uzun, yorucu, deney ve tecrübeler sonunda kural haline konulmuştur.
Kaza sebepleri arasında yer alan fakat fazla bilinmeyen hız körlüğüne değinmekte fayda vardır. Hız körlüğü hız artışında ortaya çıkan, artan hızdan dolayı sürücünün çevresindeki görsel verileri, eşya ve olayları tam algılayamamasıdır. Bunun en büyük riski sürücünün hızı az görmesidir. Hızı az görüp mesela, fren mesafesi korunmayarak çarpışma olabiliyor.
Kanunlardan ve kurallardan kaçmak mümkün olabilir. Ama hayatımızın belli dönemlerinde atraksiyonlarda olabilmektedir. Trafikte üzdüğümüz veya herhangi bir yaralanmasına sebebiyet verdiğimiz insanların hesabını kanun önünde de ilahi mahkemede de vereceğiz. Bu düşünce ve hatırlama bizi daha disiplinli yapacaktır. İşin ehemmiyetini kavramamıza sebep olabilecektir.
Allah teala bizi yaratmasının sebebini Zariyat-56’da şöyle buyurmaktadır. ’’Ben insanları ve cinleri ancak bana ibadet etsinler diye yarattım.’’ Bu açıdan bakıldığında İslam alimleri, trafik kuralları can ve mal ile ilgili olduğundan, bunlara uymayı vacip hükmünde görür. İslam’da vacip hükmündeki bir konu ise uyulması ve itaat edilmesi gereken bir husus. Trafik kazasıda canın ve malın korunması ile ilgilidir. Trafiğe çıkan herkes bir sorumluluk altına girdiğini unutmamalıdır. Hepimiz sosyal hayatımızda, işimize ve evimize giderken, çocukları okula gönderirken, pazara çıkıp gündelik alışverişimizi yaparken şehir içi ve şehirlerarası ulaşımda trafikle muhatabız. Yollar hayatı kolaylaştırır. Aslında dünyanın da en önemli problemleri arasında yer alır. Trafik kazalarını görüp dinliyoruz ve normal bir afetmiş gibi karşılayıp sonrada unutuveriyoruz.
Trafik kuralları yaya ve sürücüler için uzun tecrübeler sonucunda bulunmuş insanlığın hizmetine sunulmuş bir nevi icatlardır. Bu icatlar kural haline gelene kadar bir sürü acı olay yaşanmıştır. Bir sürü insan ölmüş veya yaralanmıştır.
Kazalardan korunmanın veya hafif atlatmanın yolları acelecilikten kaçınmak, yola çıkarken kaygılarımızı ve stresleri seyahat boyunca içimizden hafif bir şekilde alıp tereyağından kıl çekercesine kenara koymak, insanlara saygılı, dost, arkadaş ve müsamahalı olmaktan geçiyor.
İnşaat mühendisi Adnan YILMAZ öldü. Aramızda olmayacak. Ailesinin ve dostlarının başı sağ olsun. Körfez cem evinden kaldırıldı cenazesi. Mustafa GÜNCE de Ankara’da hastanede ağır yaralı yatıyor. Yoldaki hafif bir kusur ve dikkatsizlik 5 cana mal oldu. Ailelerin dert ve kederlerinin yanı sıra maddi ve manevi kayıplar cabası. Acil şifalar dilerim. Kazasız günler niyaz ederim.
Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu BasiskeleSanayi konak_dr