23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Cemaat ve Ak Parti

Hayrullah Demiray

07 Mart 2012 tarihli yazısı

 

Bizler bazı şeyleri karıştırıyoruz galiba. Neden diyecek olursanız son dönemlerde hükümetle Gülen arasında bir tartışma konusu var. Recep Tayyip Erdoğan’la Gülen Cemaatinin arası açıldı gibi şeyler yazılıp çiziliyor. Şurada hem fikir olmalıyız. Bir Başbakan çevresinde ki insanlar bir cemaate mensup olabilir.

 O cemaat içerisindeki insanlar o partiye destekte verebilir. Ama bir başbakan bir cemaat lideriyle ya da kanaat önderiyle, onun çevresinden yakın dostlarıyla istişare edebilir. Fikir alış verişinde bulunabilir. Ama emir alması ya da devlet işlerini o kişinin dedikleriyle yönlendiriyor yapıyor demek hem o makama hem de bu ülkenin 78 milyon vatandaşına saygısızlık olmaz mı?

Bence bunu oturup bir kez daha düşünmek gerekir. Bu ülkeye hizmet eden herkes bizim baş tacımızdır. Bunun aksini düşünmek ve bunun içerisinde başka şeyler aramak kendimize ve milletimize yapılabilecek en büyük saygısızlık değil mi?

Neden herkes kendi işiyle uğraşmaz. Neden herkes her işe karışır ya da bilen bilmeyen herkes bu konuda bir şeyler söyleme gereği duyar aklım bir türlü almaz.

Son yıllarda her ne olursa olsun birisi yolda yürürken kafasına çatıdan bir şey düşse Allah muhafaza dönüp dolaşıp konuyu bir yerlerden cemaate bağlamayı nedense alışkanlık haline getirdik. Ya da kolayımıza öyle geliyor.

Yıllardan beri bu bilinen bir şeydir. Gülen Cemaati olarak adlandırılan cemaat bu ülkede güzel çalışmalar yapmıştır. İnsanların okuması, bilgili olması ve topluma faydalı insanlar olarak yetişmesi için gayret gösteren insanlardan toplumun oluşmasına vesile olmuşlardır. Şimdilerde ülke sınırlarının dışına taşmış ve ülkemizin tanıtımı adına önemli işler yapmaktadır.

Türkçe’nin de Dünya dilleri arasında yer alması konusunda önemli gayretleri olan ve Dünya Barışı adına önemli gelişme gösteren bir topluluktan oluşuyor. Bunun aksini söyleyen ve bunları zararlı gören elbette birçok topluluk var tabi ki. Mutlak surette böyle topluluğun içerisinde olan insanların seçim dönemlerinde bu hep söylenir. Hangi siyasi iktidara destek verilirse o siyasi iktidar ülkenin yönetimi için seçimi kazanır. Çünkü demokrasilerde insan gücü oyu önemlidir. Bazılarımız bunu görmemekte neden ısrar ediyor.

Bu ülkenin gelişmesi ve değişmesi için bir şeyler yapılabiliyorsa bizler için bu önem arz etmeli. Yoksa bu neden böyle oldu, bu neden bu şekilde gelişti ya da demokrasilerde her şey bir kalıpta mı yürümesi gerekir. Elbette bu görüş yanlıştır. Çünkü herkesin aynı şeyleri düşünmesini sağlamak elbette mümkün değildir. Her şeyin sonucunu aynı yerde birleştirmekte mümkün değildir.

Bugünler de artık ayyuka çıkmış durumda AK Parti ile Gülen Cemaati arasında sorun var diye. Bence bu o kadar itibar edilecek bir durum değil. Bunun bu şekilde dillendirilmesi de yanlıştır. Neden diyecek olursanız. Birisi hizmet adına kurulmuş bir topluluk, öteki siyasi bir hareket. Yaklaşık 9 yıldır bu ülkede ülkeyi yönetiyor. Her ikisine de haksızlık ediliyor ve bu millete saygısızlıktır bu.

Bunun aslı sebebi de bence millet olarak dedikoduyu ya da paronayak olmaya önem veriyoruz. Çünkü birisi bir yalan söylüyor ya da bir söz ortaya atıyor sonrada dönüp o söz yalanda olsa kendide ona itibar ediyor.

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem