21 Temmuz 2019 Pazar
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kubbeler sizi özledi

Melek Engin Aktemur

18 Ekim 2014 tarihli yazısı

Diyanet işleri başkanlığının Camiler haftası dolayısı ile başlatmış olduğu etkinlikler devam ediyor. Her sene farklı bir sloganla konuya dikkat çekmeyi planlayan diyanet işlerinin bu seneki sloganı; ’’ Geç Gelme Genç Gel’’.
Geç Gelme Genç Gel!.. sloganıyla gençleri cami ve kubbelerle buluşması hedefleniyor.Malum sebeblerden dolayı çocuk ve gençlerimizi maalesef mabedler ve din görevlileri ile buluşturamamıştık. Bunun eksikliğini ailede ,okulda ve toplumda kısaca hayatın içinde hep hissettik.
Cami , kelime manası; toplanılan yer demektir.Müslümanın sevinçte ve tasada buluşması gereken yerin adıdır Cami. İbadetini huzur ve huşu içinde yaptığı ve gönlünün sonsuz bir huzur ve dinginliğe yelken açtığı yegane yer yine Cami olmalıdır.
Toplumumuzda genel olarak yaşlı ve orta yaşlıların gittiği camiler , gençleri bekliyor . Zira bu kutsal mekanlar sadece yaşını başını almış cami cemaati için değildir. Kadın ve çocukların en önemlisi ‘gençlerin’ cami ile ilişkisi kurulmalı. Zira inanç ve değerlerini bilmeyen, mabedine sadece bir yakını vefat ettiğinde giden gençlik, bir gün bizden bunun hesabını soracaktır.
Çocuk ve gençleri camilerimizle buluşturma sadece diyanetin işi olduğu düşüncesi bana göre kolaycılıktır ve sorumluluktan bir nevi kaçıştır.Burada cami görevlisi ve camaatine de çok iş düşüyor. Yaz tatillerinde cami ile cemaatle tanışan çocuklara yaklaşımları ne düzeyde ? bu mekanları ve buraya gelen cami cemaatini nasıl biliyor çocuklar? Bu önemli
Eğer çocuklar buralarda konuştukları için ve hareketli oldukları için azarlanıyor ve korkutuluyorsa bu çocuklar gençliğinde camiye adım atmayacaktır. Nitekim bunula ilgili bir hayli tanıdıklarımız vardır. Onların şu cümlesi ok gibi batar hepimizin yüreğimize – küçükken camiye gitmiştim, oradaki amcalar namazda arkadaşlarımızla güldüğümüz için bizi azarladılar ve bir daha da gitmedim-...
Bu mabedler kimsenin mülkü değil, Allah’ ın evidir ve yine cumadan cumaya veya bayramdan bayrama uğranılacak, en sonunda tabutta gelinecek yer olarak görülmekten, bilinmekten çıkmalı. Camilerimiz tarih boyunca eğitim öğretimin yanında hemen her alanda işlevselliğini devam ettirmiş olan cami ve külliyeler şimdilerde o günlerini özlüyor olmalı.
Asrı saadete doğru döndüğümüzde mescidlerin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Cahiliye toplumunun buralarda eğiitilip örnek şahsiyetler haline geldiğine şahit oluyoruz. Yoksul talebelerden oluşan ‘Ashabı suffa’nın burada yetiştirilip dünyanın dört bir yanına eğitim ve tebliğ için hicret ettiğini görüyoruz. Önemli kararların ve müşküllerin çözüldüğü en önemlisi ‘İNSAN OLMANIN’ öğretildiği mekandı ‘Mescidi Nebi’.
Populer kültürün getirdiği ve yaşantımıza giren birçok örnek var maalesef. Bunların en önemlisi ise genç kitleyi hedef alan –uyuşturucu ve bağımlılık yapan maddeler- . Çocuk yaşlarına kadar inen madde kullanımının nedenleri ne olabilir.?
Bunun cevabını bulmak hiçte zor değil. Yapılması gerekenlerin farkına varmak,işin başlangıcı durumunda . Aile ,öğretmen, toplum ve devlet olarak herkese ciddi anlamda sorumluluklar düşüyor.Müslüman kimliğimizi yeniden keşfederek bütün engelleri sevgiyle, merhametle ve ferasetle yine aşacağız biiznillah. Hayırlı günler efendim.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem