19 Temmuz 2018 Perşembe
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Merhamet toplumu

Adnan Gümüşer

17 Ekim 2014 tarihli yazısı

Eğer yakınınızda, yanı başınızda bir mağdur varsa gerekli duyarlılığı gösterip yardım etmelisiniz. Bu alicenaplık bizi biz yapan değerdir. Kriterdir. Merhamet toplumu olmak insanları yüceltip cihana hakim kılar. Merhamet toplumunun gideceği yer cennettir. Sadece insana değil, kuşlara, karıncaya, kedilere, ağaçlara, sulara, yere ve göğe rahmetle bakmaktır. O(s.a.) derki: Yerdekilere merhamet ediniz ki merhamet olunasınız.
Merhamet olmayan yerde zulüm vardır. Kargaşa vardır. Merhamet duygusunun yeşermediği yerde işyerlerinin talan edilmesi, işyerlerine saldırı yapılması, camların kırılması, kadının dayak yemesi, çocukların ezilmesi, fakirlik korkusu ile öldürülmesi ve sokağa terk edilmesi, hırsızlık için yol kesilmesi, evlere girilmesi, orada yaşayanların öldürülmesi, tahrik edilip yaralanması gibi birçok olayın önü açılır hiç bir engel kalmaz.
Merhametsizlik öncelikle kişinin kendisine zarar verir. İnsanın vicdanı ve fıtratı merhameti emreder. Doğru olanı gösterir. Oysaki kişi içindeki bu duyguya tezat olduğu ve aykırı davrandığı için hiçbir zaman gerçek anlamda huzur bulmaz. İç huzur yaşayamaz. İnsan ancak kendi vicdanının sesini duyduğunda huzur duyacak şekilde yaratılıp donatılmıştır. Kargaşa ve zulüm ortamından kurtulmanın tek yolu ve çıkışı, Allah’ın öğrettiği ve peygamberimizin tavsiye ettiği merhamet anlayışını yaşamak. Bir hadiste, Allah kuran ahlakını yaşamaya karar verip zulmü terk eden kimselerin günahlarını bağışlayacağını müjdeler.
Her yanımız bir kıvılcımla, bir işaretle harap oldu. Güruhlar insana zarar vermek için birbiriyle yarıştı. İnsanlar öldü. Kütüphaneler yakıldı. Benzin istasyonları ve karakollar basıldı. Camlar kırıldı insanların mahremiyetine saldırıldı. Eyleme katılmayanlar tahrik edildi. Dövüldü. Hain ilan edildi. Bu merhametsizliğin ve enaniyetin bir sonucudur.
Merhamet etmeyene merhamet edilmez.
Kalbimiz bir yerlere savruldu.
Ortalığı kendi doğru bildiği uğruna talan eden kişi adam olamaz.
Yeni doğan çocuğu hastanenin klozetine veya çöp kutusuna atan anne, anne olamaz.
Eğitimin en son noktası olan üniversite eğitiminden sonrada annesini boğazlayan çocuk çocuk olamaz.
Eşinin onurunu dayakla veya şiddetle ayaklar altına alan eş eş değildir.
İnsan canavarlaşınca hiçbir sosyal devlet onun açacağı yarayı kapatamaz.
Aklımız sokağa çıkma yasağı verilen yerlerde yaşayanlarımızda kaldı.
Çevre kirlenmesi, önyargı, şiddet ve savaşlar artık normal bir durum oldu.
Hayata narsist yaklaşımın en önemli özelliklerinden bir tanesi ölmüşlük hissidir. Ruh sağlığı uzmanları günümüz şartlarında iyiden iyiye belli olan bir ruh ölümünden bahsediyor. Bu çoğu zaman sıkıntı şeklinde tecrübe ediliyor. Paylaşılmış etkinlikler, yüz yüze iletişim, geniş aile etkileşmeleri, toplumsal katılım ve hayata anlam kazandıran manevi ve sosyal çabaların yaygın olduğu geleneksel toplumlarda merhamet ön planda olur.
Peki, nasıl geliştirebiliriz merhamet duygusunu?
Çok basit bazı alıştırmalarla işe başlayabiliriz. Önce dinlemeyi bilmemiz icap ediyor. Dinlemek ve empati yapmak.
Küçük hedefleri küçümsememek; İnsan bir başkasına Karun’un hazinelerini bağışlayamaz. Ancak gücü yettiğince bir eksiğini kapatabilir. Destek olabilir. Bir çocuğun başını okşayabilir, dertli olanın ellerini tutabilir. Sırtını sıvazlayabilir.
Olduğun yerden başlamak; bir başkasının acısını dindirmek için gözünüzü uzaklara dikmenin gereği yok. Pek çoğumuzun oturduğu mahallede muhtaç insanlar var. Ve onlar bizim merhamet etmemizi bekliyor.
Gözlerimizi ızdıraptan kaçırmamak; acıyı görmemek için gözlerinizi acı çeken insandan kaçırmamak lazım. Ondan kaçmak çözüm olamaz.
Kendini küçümsememek; kendimizin bu dünyada hiç bir etki yapamayacak kadar etkisiz olduğumuzu düşünmek yanlıştır. Gerçekte tek bir insan bile ne işler becerebilir ve becermiştir de.
Onun için;
Evde merhamet: Çocuklar merhamet öyküleri ile dolu hikayelerle büyütülebilir. Hayatın kırılgan olduğu yerler ör: darülaceze, hastane, mezarlıklar ziyaret edilebilir.
Okulda merhamet: okullarda barıştırma odaları kurulabilir. Kavga eden çocuklar buralarda barıştırılabilir. Bu odalarda acı veren ve acı çeken buluşturulabilir. Örnek olaylarla öğrenciler merhamet konusunda fikir sunabilir.
Toplumda merhamet: mevcut diziler buna göre dizayn edilmeli. İnsanlara bu dizilerle güvensizlik ortamı aşılanmamalıdır. Toplum içinde ezen ve ezilen kesim bir araya getirilip çözüm üretilmelidir.
Siyasette merhamet: siyasetin sert ve dışlayıcı üslubu bırakılmalıdır. Kutuplaştırıp düşman üretilmemelidir. Başkalarını olduğu gibi kabul etmek merhametli siyasetin önemli unsurlarındandır.
Kobani! Deyip karakol basanlar, benzin istasyonu yakanlar, polise ve askere saldıranlar, kuran kursunu yıkan, kuran-ı kerim yakanlar toplumun yüz karasıdır. Bunlar merhamet eğitiminden geçirilmeli. Yoksa barış sürecini bozmadan(süreç zarar görmeden) bunlar misliyle tedip edilmeli. Kobani de savaşmak gerekiyorsa bunlar gitmeli. Türk askeri değil. Türkiye Suriye’de on binlere yaklaşan ölümlere çare için çırpınıyor. 200.000’e yakın Kobani’li şuan misafir ediliyor. Hükümet daha ne yapsın. Çoluk çocuk, yaşlı hariç gelenlerin vatan mantığı her ne ise oraları savunma gibi bir hedefleri nasıl olamaz. Neden vatanlarını savunmazlar!
Her insan merhamet neferi olduğunda, herkes merhametli olmak için koştuğunda, birinin camı kırılınca kendi evi hasar görmüş gibi kabul edildiğinde, kütüphaneler yakılmadığında, yapılanların yapanların yanında kar kalmadığında dünya daha güzel ve daha aydınlık bir yer olacaktır.
Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr