23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bayramları gerçek manasıyla yaşayabildik mi?

Hayrullah Demiray

08 Ekim 2014 tarihli yazısı

Bir bayramı daha geride bıraktık bir dahaki bayrama Rabbim bizleri ulaştırır inşallah bir saat sonrasına değil bir saniye sonrasına ulaşmaya senedimizin olmadığını biliyoruz ama sırf dünyalıklar uğruna birbirimizin hem kalbini hem de dünyasını bazen yıkıyoruz.
İşte böyle bir ortamda yine bir bayram geçirdik.
Dünya üzerinde baktığınızda, aslında her yerde bayram seyran demeden akan hep Müslüman kanı… Birde bu kanı akıtan O’da kendisinin Müslüman olduğunu iddia ediyor elbette bizler hüküm veremeyiz ama bildiğimiz bir şey var Müslüman Müslüman’a zulmetmez hatta kimseye zulmetmez.
İşte asıl bildiğimiz bu.
Dünya üzerinde kan ve gözyaşı varken bizler bu günlerimize şükretmeliyiz ama hal ve hareketlerimize tavırlarımıza bakılırsa yaşanan onca şeyden hiç ders almıyoruz.
Kimilerinin yine burnu kaf dağında geziyor.
Bazen bayramlaşmayı bile hakkıyla beceremiyoruz.
Kocaeli’de kent bayramlaşmaları hem ilçelerde hem de kente genelinde yıllardır yapılıyor elbette bu bayramlaşmaları mümkün olduğu kadar gitmeye gayret ediyoruz.
Ve mümkün olduğu ölçüde bu bayramlaşmalarda herkes bir birini görme imkanı olduğu için halkın daha çok katılabildiği bayramların oluşa bilmesi adına gayret göstermemiz gerektiğine inanıyorum.
Elbette bu bayramlaşmaların organize edilmesi zor bir şeydir.
Bir maliyet gerektiriyor tüm bunlar.
Bunu da bilmekle beraber yıllardır hem ilçelerde olan bayramlaşmalara hem de kente bayramlaşmasına fırsat buldukça gidiyorum.
Lakin her defasında halkın tam anlamıyla katılımı olan bir törende çok fazla kentimizin ileri gelen isimlerini göremiyorum.
Siyasi olarak ta her siyasi görüşten insanın bir arada olabilmesi gerekirken özellikle kent bayramlaşmalarında bunu görmek mümkün olmuyor.
Dolayısı ile bu güzel ve anlamlı günlerimizin diğer günlerden pek farkı olmuyor.
Bunun da aslında bazı nedenleri var.
Elbette yetkililerimiz bu nedeni araştırmak isterlerse mutlaka bulurlar.
Ama bana göre bu işin biraz daha farklı yapılması gerekir.
Neden diyecek olursanız bence ilçelerde Kaymakamlıklar ilde ise Valiliğin bu işi organize etmesi durumunda katılımın daha farklı olacağını ve herkesimden insanın en azından daha fazla katılımını sağlamış olacağız.
İşte asıl o zaman bu bayramların anlam ve önemini kazanmış olacağız.
Dolayısı ile bu yapılan bayramlaşmaların bir gösteri ve reklam alanı olmaktan çıkarmış olacağız.
Siyasilerin kendi reklamlarını yapacakları alan ve durumlarda olmalı ama bayramlarımızı bayram tadında yaşamak için bazı gelenek ve göreneklerimizin devamı ve insanlarımızın kaynaşması bakımından herkesin fedakarlık yapması gerektiğini de unutmamak gerekir.
Nitekim mutlaka bu bayramlaşmalar önemli ama daha da güzel olabilmesi adına insanlarımız zaten yeterince hayatlarında kutuplaşıyorlar. Bari böyle özel zamanlarımızda yan yana durabilelim.
Tabiî ki her zaman olduğu gibi birileri bu yazdıklarımızdan farklı anlamlar çıkarabilir ama kim ne çıkarırsa çıkarsın toplum içerisinde hep beraber yaşıyorsak bunları da ve başkaca yanlış olan şeyleri de doğru olanı da söylemek bizim görevimiz.
Dünyanın her tarafında olan biteni görüp halimize elbette şükretmeliyiz.
İşte dünyada olup bitenin bizlerde olmaması tek bir şeye bağlı birlik beraberlik içerinde hareket edebilmek ve insanların bir birinden emin olması ve insanların bir birine şüpheyle bakmaması gerekir.
Dolayısı ile bu birlik ve beraberliğimin korunmasına vesile olacak olan bizlerin önemli günleri onlardan bir tanesi de bayramlardır.
Bizler aynı safta namaz kılabiliyor kol kola düğünlerimizi derneklerimizi yapabiliyoruz.
Bir birimizle akraba olup kız alıp kız verebiliyorsak bayramlarda yan yana durup Allah’a şükredebiliyor kurbanlarımız kesebiliyorsak aynı yerde de bayramlaşabilmeliyiz.
Bari bu bayramları siyasi görüşlerden uzak tutalım.
Bu kentte isterdik ki her partinin milletvekilleri yan yana dursun il başkanları yan yana dursun partililerde onlarla bayramlaşabilsin.
Gönül isterdi ama olmadı ya nasip bir dahaki bayrama…
Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem