17 Temmuz 2019 Çarşamba
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Evladını kurban edebilmek

Melek Engin Aktemur

06 Ekim 2014 tarihli yazısı

Hac ve kurban,birbiriyle ilintili iki kelimeTıpkı İbrahim ve İsmail gibi.Ve,kutsal belde MEKKE VE MEDİNE...Hac vazifesini ifa etmek isteyen her mümin, o mübarek beldelerde bir İbrahim ,bir Hacer olmalı.Hulasa,onların yaşadıklarını anlama ve o ruh haline bürünebilmeli ki Haccın sırrına ersin.Bu noktada Haccın rükunlarını kısaca şöyle sayabiliriz;Tavaf,ihrama girme,vakfede durma,şeytan taşlama ve kurban kesmek.Bütün bunların yapılmasının sebebi hikmeti var elbet.Eğer Hz İbrahimin hayatını okumuşsanız ‘HACCIN’ne olduğunu ve ne olmaması gerektiğini çok iyi anlarsınız.
Hz İbrahimin hayatı ibret alınacak olaylarla dopdolu.Zira Mevla peygamberlerini daha zor ibtilalara tabi tutuyor.Bütün beşeriyete örnek olabilmek ,rehber olmak böylesine zor ve ağır olmalı.Hz İbrahim ve eşi Sare
Epeyce yaşlanmışlardı ,bu zamana dek bir çocukları olmamıştı.Hz İbrahim ve Sare’nin ümitlerinin kesildiği bir anda , salihlerden bir evlatla müjdelenmiş buna da çok teaccüb etmişlerdi.Ama herşeye kadir olan elbette buna da kadirdi.Biz burada hz Hacerden olan oğuldan, İsmail’den bahsedeceğiz.
Kendi çocuğu olmadığı için eşini yardımcısıyla evlendiren Sare,zamanla Haceri kıskanmıştı.Hacerin çocuğu olduktan sonra bu huzusuzluk daha da artmıştı.Bunun üzerine hz İbrahim,oğlunu ve Haceri yanına alarak bilinmeyen bir yöne doğru yola koyulmuştu.Yolculuk nereye idi ve nedendi?Bunu ne Hacer soruyor nede hz İBRAHİM biliyordu.
Bu minvalde kızgın çölde yol alıyorlardı.Yanlarında ne bir yiyecek nede içecek su bulunuyordu.Yaşlı bir adam,genç bir anne ve küçük bir bebek!!!Çölün ortasında nereye ve neden gidiyorlardı?Tepelerine inen kavurucu sıcaktan bunalmış ,bedenleri yorulmuş,dudakları susuzluktan kurumuştu.
Hz İbrahim birden durmuş ve kucağındaki ciğerparesini Hacere vererek geri dönmüştü.Arkasından Hacer sesleniyordu;ey İbrahim bizi bu çölde bırakıp nereye gidiyorsun?Yoksa bunu sana Rabbin mi emretti? Eğer öyleyse bizi düşünme git,o bizi koruyup gözetecektir...
İşte ALLAHA teslimiyetteki ölçü!!!Hem annede hem babadaki tevekkülü,teslimiyeti iyi anlamak gerekir.
Her zahmetin ardında muhakkak bir rahmet vardır.Issız çölün ortasında bebeğiyle tek başına kalan Hacerin su bulması gerekiyordu.Susuz olmaz ,susuz yaşanamazdı.Bu telaşla koşarak su arayan Hacere,kıyamete dek akacak olan Zemzem suyu ikram edilmiş oldu.(Su aradığı yer Safa Merve arasında say yapılmasının sebebi budur)
Bu suyun bereketiyle orada Mekke şehri kurulacaktı.Hz İbrahim ara sıra ziyaretlerine geliyordu.
.Küçük İsmail’i büyümüş serpilmişti.Ama İbrahimi huzursuz eden birşey vardı...Rüyalarında sık sık aynı şeyi görüyordu;Ey İbrahim vaadini yerine getir!!!Allah için kurban kes!..
Gördüğü bu rüyalar üzerine ,yüz tane koyun kesmişti.Ama rüyasında yine aynı ikazla tekrar uyarılıyordu. Bu defa yüz tane deve kurban etmişti,ardından yine aynı rüya. Bu defaki çok açık ve net.Oğlun İsmaili kurban et ey İbrahim!!!
Buyruk, Yüceler Yücesinden gelmişti.Kendine DOST diyen yegane dosttan.O verme kudretine sahip olan,yaşlılığında ona bir oğul ihsan eden,şimdi ise geri isteyendi.O, dilediğini dilediğine veren ve dilediğinden de alma kudretine sahip olan Yüce Allah’tı.
Teslimiyet ve ihlas noktasında büyük bir imtihanda olduğunu anlamıştı Hz İbrahim.Daha öncesinde de kendi canıyla ve malıyla sınanmıştı.Her defasında kulluğunun ve hiçliğin gerektirdiği gibi davranmış,bu hususta tereddüt etmemişti.İşte buna binaen ‘Halilullah’olmuştu.Hz İbrahim Halilullah ‘Allah’ın dostu’ olma şerefine erişmişti.
Kararını veren hz İbrahim, Hacer’e oğullarını hazırlamasını söyler.Hacerin nereye götüreceksin sorusuna cevaben;İsmaili dostuma götüreceğim der.Baba oğul yola koyulduğunda İsmail herşeyden habersizdi.Yolda önlerine ihtiyar bir adam suretinde şeytan çıkmıştı,İsmaile ,babasının onu kurban etmeye götürdüğünü söyleyerek ona iğva vermek istemişti,,,ama buna gücü yetmemişti.
İsmail ‘in cevabı şuydu;babam beni dostuna götürüyor,yok eğer öyle değilse bunu mutlak ALLAH dilemiştir.Şeytan üç defa yollarını kesmiş ve taşlanarak kovulmuştu.(Hacda şeytan taşlamanın sebebi budur)
Babasının maksadını anlamış olan İsmail şu sözlerle babasına seslendi;Ey babacığım emrolunduğun şeyi yap,muhakkak ki beni sabredenlerden bulacaksın....Kurban mahalline geldiklerinde oğlunu yan yatıran İbrahim, besmeleyle bıçağı çalmıştı.Ama bıçak ters dönüyordu,ikinci kez hamle yaptığında bir gürültüyle irkildi!!!
Allahu ekber Allahu ekber, semayı bu sözler doldurmuştu.Ardından büyük bir koçla Cebrail A.S ın indiğini gördü. Ey İbrahim, Rabbin kurbanını kabul etti. Ve oğlunun yerine bu koçu kesmeni istedi diyordu Cebrail.A.S.
Hem Rabbinin imtihanını hemde oğlunu yeniden kazanan Hz. Aibrahim in dudaklarından şu kelimeler dökülüyordu.La ilahe illallahü vallahu ekber (Allahtan başka bir ilah yoktur, büyük olan odur)
Yattığı yerden olanları seyreden İsmail babasının duasını tamamlıyordu ve ekliyordu;(Allahu ekber velillahil hamd).Büyük olan Allaha hamd olsun.İşte bu olayın olduğu gün, bundan sonra kurban bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.İslam aleminde önemli ve kutsal sayılan bayramlardan biridir.İhlas ve en samimi duygularla kesilecek olan her kurbanı Rabbim indinde kabul buyursun.
Şu ayeti kerime konuyu hülasa edecektir efendim.Buyrunuz;
Kestiğiniz kurbanların ne etleri ne de kanları Allah ulaşır, Ona ulaşan ancak sizin takvanızdır.(Hac.37)
Kurban bayramının hayırlara vesile olması temennisiyle;herkese iyi bayramlarr...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem