19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Nerede Milli Duygular

Hayrullah Demiray

04 Mart 2012 tarihli yazısı

 

Biz milli olan şeylerden uzağız. Neden diyeceksiniz? Yıllardır Eurovision şarkı yarışmasına katılır ülkemiz ve hep Türkçemi olsun İngilizcemi olsun diye tartışılır. Bu konuda nedense hiçbir sene farklı bir şey yapılmıyor. Bizi utandıran bir haber Bulgaristan’dan geldi. Çünkü Bulgaristan bu seneki yarışmaya nakaratında Türkçe seni seviyorum olan bir şarkıyla katılması ülkemiz adına düşünülmesi gerekmektedir.

Neden diyecek olursanız. Ülkemiz artık sınırlarını aşıyor ve her yıl Türkçe Olimpiyatları düzenleniyor. Dilimizin uluslar arası arenada temsil edilmesi ve kullanılması için gayret sarf edilirken ülkemizin bu tür yarışmalarda farklı bir yol izlemesi beni bu ülkenin vatandaşı olarak üzmektedir. Eminim benim gibi birçok insanı da derinden üzmüştür.

Nitekim bizler nedense hep eleştiriyoruz. Bu konuda bir şeyler yapmaya geldim ivaz geçip geri adım atıyoruz.

Ekranlarda bunu izlerken belkide kızıyoruz. Ama bu konuda elimizden bir şey gelir mi diye hiç düşünmeyiz. Toplum olarak ekran bağımlısı olduğumuz için oradan ne verilirse onları almakla mükellef olduğumuzu düşünüyoruz.

Bu konuda bir şeyler yapmaya gayret etmiyoruz. Milli duygulardan her geçen gün uzaklaşıyoruz. Bu konuda tabiî ki bizler kadar yöneticilerinde bir şeyler yapması gerekmektedir. Ama halk olarak bizlerde sadece onları izlemekle kalmayıp bu konuda yapıla bilecek ne varsa yapmalıyız diye düşünüyorum.

Sürekli olarak her yıl geleneksel yapılan bu tür yarışmalara kendi dilimizde katılması için çaba harcamalıyız. Ülkemizin ve dilimizin tanıtılması için bu işi organize eden, ülkemiz adına karar verenlere e-mail ya da faksla ulaşmalıyız. Bu konuda vatandaş olarak bir şeyler söyleme hakkımız olduğunu hatırlattık mı acaba diye soracak olursak buna kaç kişi evet der merak ediyorum.

Acaba buradan hareketle ülkemiz adına olan konularda çok mu duyarsız bir hale geldik ya da bize ne başkaları yapsın bu bizim işimiz değimli diyoruz. Yoksa sadece ekran başında izlerken sızlanmak mı geliyor. Ya da kolay olan yolumu tercih ediyoruz.

 

 

 

   

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem