22 Temmuz 2018 Pazar
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sınavsız üniversite artık hayal değil

Adnan Gümüşer

26 Eylül 2014 tarihli yazısı

Üniversiteler sınavsız nasıl öğrenci alır konusu herkesin dikkatini çeker. Bu konuda öne çıkmış birkaç üniversite var. Anadolu Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve St. Clemens Üniversitesi. 4 yıllık üniversiteyi bitiren öğrenciler harçları yatırmaları ve birkaç basit evrak tamamlamaları şartıyla, 2. üniversite öğrencisi yapıyor.
Bahse konu okullardan biri olan St. Clements Üniversitesi Türkiye’de eğitim ve öğretime başladı. 1995 yılında kurulan Üniversitenin Ankara dahil dünya genelinde 90’dan fazla kampüsü bulunuyor. Yeni dönem kayıtları da devam ediyor. 2011 yılında mezunlarını vermeye başlamış. Özellikle Klinik psikoloji, Uluslararası hukuk, Siyaset bilimi konularında iddialı. Uzman akademisyen kadrosu ve açık öğretim de başarısı ile yoğun ilgi gören St. Clemens Üniversitesi Psikoloji, Uluslararası hukuk ve işletme alanlarında da Yüksek lisans ve Doktora bölümleri bulunuyor.
Lisans bölümüne kayıt kolay. Lise mezunu olmak yetiyor. Yüksek lisans ve doktora için ise sınav gerekmiyor. Üniversitenin belirlediği harç bedelleri aylık taksitler halinde ve bütçeye uygun seçeneklerle ödenebiliyor. Üniversitenin uluslararası başarısı, kadrosu ve akademik çalışmaları güncel, psikolojik, aktüel, süreli ve süresiz yayınlar ile destekleniyor.
Üniversitenin Amaçları kısmında: ’’Bilim adamı kalitesinde akademisyen yetiştirmek.’’ olduğunu belirten Üniversite; akademisyen, yönetim ve öğrencilerin, başarı ve istikrarlarını her geçen gün de artırıyor.
St. Clemens Üniversitesine başvuru ve her türlü soru için faydalanılacak linki ise:
www.stclements.eu olarak belirlenmiş.
Şu ana kadar işsiz mezunu bulunmayan Üniversite’nin Uluslararası başarısı, kadrosu ve akademik çalışmaları, güncel, psikolojik, aktüel ve süreli, süresiz yayınlar ile de ana kampüslerden destekleniyor.
Öğrenim görülen bölümlerinden Siyaset bilimi bölümünün hedefleri arasında ’’sürekli değişen dünya ve uluslararası açıdan olayları ekonomik boyutları ile kavramak ve buna göre öğrenci yetiştirmek’’ var. Siyaset bilimi kaynak ve değerlerin siyasal bir sistemde dağıtıldığı ve tartışıldığı süreçleri inceler. İktidar, meşruiyet, sosyal sınıf, ulus, devlet, hükümet, siyasal parti, uluslararası örgütler üzerinde çalışma yapar. Mezunlar bu konularla ilgili alanlarda çalışabiliyor. Mezun olanlarda hedeflenen özellikler; söz ve yazıdaki ayrıntıyı algılayabilen, sosyal bilimler konusunda başarılı, başkalarını etkileyebilen, düşüncelerini başkalarına hem söz ve hem de yazı ile aktarabilen, yeniliklere açık, coşkulu ve heyecanlı mezunlar yetiştirmek.
Diğer bölüm olan Uluslararası Hukuk bölümü hedefleri arasında, adalet ve adil olmak konusunda iyi öğrenci yetiştirmek. Hukuk dalı maddi getirisi yüksek branşlardandır. Uluslararası davayı açmak, yürütmek, önemlidir. Bu bölümden mezun olanlar, uluslararası hukukçu sıfatıyla şirketlerde danışman olarak iş bulma imkanına sahip olabiliyor.
Psikoloji bölümü mezunları insan ilişkileri konusunda yetiştiriliyor. Psikoloji, insan davranışlarını düşünce ve duygularını bilimsel yöntemler kullanarak anlamaya ve açıklamaya yarayan bilim dalıdır. Psikoloji insanı anlama ve bilme sanatıdır. Psikoloji mezunları psikolog olarak çalışma hayatına atılmaktadır. İnsanlarda görülen normal ve anormal hareketleri, düşünme, öğrenme, duygu, heyecan gibi psikolojik süreçleri inceler. İnsan ve hayvan davranışlarını fizyolojik olarak irdeler. Psikolojik sorunları saptar, çözüm yollarını araştırır. Bireylerin mesleki uyum ve kişiler arası iletişim becerilerini geliştirmek için araştırmalar yapar. Ben bu kitaplardan bir kaçını inceledim. Okudum. Yardımcı Doç. Dr. Bilal Semih BOZDEMİR (uykusuzluğa son, güncel psikoloji, psikolojiye giriş gibi birçok kitap) yazmış. Harika kitaplar. Bulabilirseniz okumanızı tavsiye ederim. Psikolog olmak isteyenlerin; üst düzeyde genel ve sözel yeteneğe, aritmetik akıl yürütebilme, mantıksal bağlantıları kurabilme, soyut düşünebilme ve düşünceleri söz ve yazı ile ifade edebilme yeteneğine sahip, başkalarının duygularını anlayabilen, başkaları ile iyi iletişim kurabilen, tutarlı, sabırlı, hoşgörülü, işbirliğine açık kimseler olmaları gerekir.
Psikologlar büro, hastane, okul gibi kapalı ortamlarda çalışırlar. Çalışırken öncelikle danışanla (hasta, sorunlu kimseler, öğrenci, işçi, işveren vb.) ve bu kimselerin yakınlarıyla iletişimde bulunurlar. İletişimde bulundukları diğer meslek elemanları çalıştıkları kuruma göre değişir.

Üniversitenin ders programı, derslerin kredi bilgileri, kaynaklar, ödevler, çalışma bilgileri, okuma listeleri vb. işlemler e-öğrenme portalı üzerinden yürütülüyor.
Üniversite okuma hayalinde olanlar St Clemens Üniversitesi seçeneğini bu açıdan da düşünebilirler.
Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr