17 Ağustos 2018 Cuma
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Erzurum için tatlı bir yorum

Adnan Gümüşer

19 Eylül 2014 tarihli yazısı

Hafta sonu kıramayacağım dost daveti için Erzurum’daydım. Uzun zamandır gitmemiştim. Havaalanına inmeden uçak Erzurum üzerinde denizde sörf yapan yüzücü gibi salına salına iniş yaptı. Hava güzel ve serindi. Bunaltıcı değildi. Erzurum’un en güzel zamanı ve ziyaret dönemi bu olsa gerek. Değişimi ve gelişimi ise takdire şayan. Tipik bir Anadolu kenti. Trafik ve yoğunluk bunaltıcı değil. Bu yönden sorunsuz gibi gözüküyor.Büyükşehir Belediye Başkanı çalışkan ve büyük halk kesiminden takdir toplamış. Başkandan memnun herkes. 2 dönem daha götürür söylenenlere bakılacak olursa. Belediye havaalanından şehre halkın rahatça binebileceği körüklü otobüs koymuş. Ben hep bu hizmetleri takdir ederim. Mesela gidin Diyarbakır havaalanına, girişte belediye otobüsü asla uğramaz başka bir ilin dolmuşu havaalanına hiç yaklaşamaz, yolcu alamaz. Sadece sarı taksiye binmek zorundasınız. Antalya’da Erzurum gibi. Hava alanından şehre Belediye otobüsüne binerek ve tek bilet ücreti ödeyerek rahatça gelebilirsiniz. Erzurum bu gidişle Doğu ve Güneydoğunun Üniversite kenti olacak. Girişte, Erzurum Teknik Üniversitesi binası ve Rektörlüğü adeta hoş geldiniz dercesine bütün binalarını önünüze seriyor. Diğer üniversite olan Erzurum Atatürk Üniversitesi hakeza. 1957 yılında kurulmuş bir hayli eski bir üniversite. Girişte şelaleler çalışıyor, köprülü kavşaklar varlığını hissettiriyor. Sizi yolda selamlayan bir diğer bina da Yakutiye İmam Hatip Lisesi. 3 kayak merkezi yapılmış. Konaklı, kiremittepe, palandöken. Malesef son yıllarda karın az yağması veya mevsimlerdeki değişiklik bu yerleri üzmüş ve ziyaretçisi azalmış durumda. Suni kar oluşturuluyor. Bunun da maliyeti pahalı tabi ki. Tarihi eserleri ve kış sporları Erzurum’u tanıtan hususlar arasında yer alıyor. Camileri ve kümbetleri de çokça göze çarpan tarihi yapılar arasında.
Erzurum nüfus büyüklüğü olarak 81 ilden ilk 30’a giren illerimizden. Ayrıca bu nüfusuyla Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinin en büyüğü. Rakımı 2000 civarında olduğundan olsa gerek serin ve soğuk oluyor mevsim ortalamaları. Erzurum isminin kaynağı ve tarihi için ise epey farklı görüş var. Her ilin bir tarihçesi gibi Erzurum’un tarihi arka planı var. Erzurum Selçuklular tarafından fethedildikten sonra Silvan ve Siirt bölgelerinde bulunan ve erzen olarak anılan bölgelerden ayırmak ve Anadolu’ya ait olduğunu belirtmek için Erzen-al Rum denilmiştir. Selçuklular tarafından Erzurum’da basılmış paralarda Erzen-i Rum olarak şehir anılır.
Erzurum’un tarihi yerleşimi ve kurulan medeniyetleri eskidir. Urartular, Kimmerler, Hititler, Medler, Romalılar, Bizanslılar, Emeviler, Selçuklular, Moğollar, Safeviler, Osmanlılar, Selçuklular buralarda hakimiyet savaşları yapmış ve nerede ise paylaşılmaz şehir oluvermiş. Çok talibi olan gelin gibi.
Şehir sakinlerinin çoğu tarım ve hayvancılıkla uğraştıkları belli oluyor. Dadaş kelimesini çok kullanıyor Erzurumlular. Bir dostluk bir arkadaşlık manasıyla.
Mutfağı da çok zengin. Çağ kebabı, kadayıf dolması yediğimiz ve tadına doyum olmayan yemekleri arasında sayılabilir. Kuymuk, kurut, tirit, çaşır, evelik dolması, kuzukulağı kavurması, pirpirim gibi isimlerden ve yemek çeşitlerinden bahsettiler ama tatmak nasip olmadı.
Tabi bu şehrin bu kadar taliplisi olurda müdafaa edilen yerleri olmaz mı. Tabyalar.
İşte söz edilen tabyalar; İsimleri ile:
Aziziye tabyaları
Mecidiye tabyaları
Ağzı açık tabya
Gez tabyası
Sivişli tabyası
Ahali tabyası
Dolangez tabyası
Küçük ve büyük höyük tabyaları
Uzun Ahmet tabyası
Büyük ve küçük kiremitli tabyaları
Çoban dede tabyası
Ve nice tabyalar...
Ben bu şehri tarihiyle, tabyalarıyla ve taliplisi olan medeniyetleri ile sevdim, tavsiye ederim sizde gezin. Selçukluların deyişiyle Erzen-i Rum’a.
Kalın sağlıcakla...

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr