22 Temmuz 2018 Pazar
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Mabetlerin asli fonksiyonu

Adnan Gümüşer

05 Eylül 2014 tarihli yazısı

Camileri hiç bu kadar temiz ve çok fonksiyonlu görmemiştim. Hafta sonu oradaydık. Atatürk havalimanı yanında bulunan Hazerfan Ahmet Çelebi camisini görmenizi ve uğramanızı tavsiye ederim. Ferah bahçesi ile büyük ve işlevi geniş bir cami. Modern ve devasa bir alan. Bin yıl önce yapılmış ve temeli atılmış sağlam ve canlı bir ibadethane gibi karşınızda duruveriyor. Süslemeler ve motifler altın suyuna batırılmış revaktan yapılı. Isıtma ve klima modern ve teknolojik şartlara göre dizayn edilmiş üniteler buna göre seçilmiş. İçerde adeta saklanmış gibi duruyor. Büyük bir avlu ve üç dört bin kişiyi toplayabilecek bir kapasitede imkân ve hacim var. Avluda Hazerfan Ahmet Çelebi anısına camlı bir levha ve tabela asılmış. Hazerfan Ahmet kimdir? Uçtuğu mesafe ne kadardır? Bu bilim adamının gayret ve çabaları nelerdir? vs. hepsi bir levha halinde yerinde duruveriyor. Hem de munzam bir yazı ve anlatımla. Park yeri sorunu yok. Geniş ve kapsamlı olan cami, turistlerin uğrak yeri. Başı sıkışan yolunu şaşıran biletini ve pasaportunu kaybeden oralarda. Kimisi yatıyor. Kimisi uçağının kalkışını bekliyor. Kimisi kaybettiği paralarının yerine belki bir hayırsever verirde beni ülkeme götürür diye bekleyiveriyor. Hayır ve hasenat durağı mübarek. İmam Mustafa Bey’de gayretli ve çalışkan biri, güzel çalışmalarından dolayı kendisini tebrik ediyorum. Ayaküstü sohbet etme imkânı buldum. Myanmar’a, Arakan’a, Gazze’ye, Irak’a yardım toplamış. Civardaki mahalle sakinlerinin fakirlerine bir hayli yardım ve desteği de koordine etmiş. Bunu bir vazife olarak bilmiş ve bu minvalde çalışmalarını sürdürüyor. Tebrik ediyorum.
Cami toplayan buluşturan demektir. Cahiliye döneminde veya İslam’ın tebliğ edilişinin ilk dönemlerinde Erkam Bin Erkam’ın evi cami olarak kullanılırdı. Gerek büyüklüğü ve gerekse ortama olan uygunluğu açısından Müslümanların toplanma yeriydi. Burada Peygamberimiz ve sahabilerce tebliğ ve ders çalışması yapılırdı. İslam buralarda neşet etti.
Ebrehe’nin ordusu da kendisine vazife olmayan Kâbe’nin yıkılması görevini almıştı. Görevi veren de hala Yemen’de mezarı bulunan ve mahallenin kanalizasyonunun üzerinden geçirildiği rezil insandı. Fakat Ebabil kuşları yerle bir edince onu ve gücünü artık Kâbe’nin yıkılmaz olduğu ve sahibinin ve koruyucusunun Allah olduğu bir daha tescillenmiş oluyordu. Tarihçiler de bunu hep bu şekilde izah etmiş ve anlatmışlardır. Nitekim Güzel Peygamberimizin dedesi, Ebrehe’nin yanına gidip el koyduğu develerini istemesi ve Abdulmuttalib’in ’’Ben senden özür değil develerimi istemeye geldim.’’ Deyince ilk yenilgisini alır ve yenilginin başlangıç düdüğü çalınmış olur, irkilir. Olayın devamında develerini alır; ama malum kuşların attığı küçük taşlarla yok oluşu ve son saldırı oluşu tarihin derin ve ibretli sayfalarında yer alır.
Camilerin asli fonksiyonu bu olsa gerek. İnsanlara taassupların anlatılmadığı, dedikoduların yapılmadığı, boş toplanma yeri olmadığı, yardım ve fakirlerin ihtiyaçlarının giderildiği, müdavimlerinin sorunlarının konuşulduğu; fakat özellikle siyasetin olmadığı ve girmediği mekânlar olduğu ortaya çıkmalıdır. Başı sıkışan, sıkıntıya uğrayan, yolunu kaybeden, dinlenmek isteyen buralarda aradığını bulmalıdır. Camiler Mustazaflar’ın her durumda aklına gelmeli ve ziyaret edince de dertlerine çare bulabilmelidir. Sadece insanın su içme ve wc ihtiyacının karşılandığı yer olmamalıdır.
Bu caminin aynısı ilimizde Gölcük ilçesinde yapılıyor.120 hafızın tekbirleriyle bu salı temeli atıldı. Selçuklu mimarisiyle ve 1500 kişilik namaz alanıyla hem desteğinize hem duanıza ihtiyacı var. Camilerin asıl fonksiyonlarını ne kadarda özlemişiz.
Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr