19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yeni hükümet ve Ak Parti’nin şifreleri

Hayrullah Demiray

02 Eylül 2014 tarihli yazısı

Girdiği her seçimden başarıyla çıkan ve her seçimde iktidarda olmasına rağmen oylarını arttıran çok az liderden biridir. Tarihte böylesi liderlere rastlamak zordur.
Seçime katılım oranlarına baktığımızda da dünyada birçok ülkeden daha fazla seçmenin seçime katıldığını görmekteyiz.
Bu konuda artık bana göre bir şeyler söyleyenler boşuna tartışıyor.
Asıl bundan sonra Ak Parti ve Türkiye’yi neler bekliyor ona bakmak lazım.
Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu başbakan olduğu yeni hükümette kabineye bakıldığında aslında Ak Parti’nin efsane lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın izleri görmek mümkün.
Bir diğer yandan da bu hükümet üyelerinin oluşmasında Ak Parti’nin içerisinde ki dengeler de düşünülerek bir yol çizilmiş olduğunu ve o dengeler gözetilerek oluşturulan bir kabine olduğunu da görmekte mümkün.
12 yıllık iktidar döneminde her ne kadar yerel yöneticilerle ilgili sorunda olsa ülkenin gidişatı ve geçmişe oranla yapılan hizmetlere bakıldığında herkes bir vesileyle Ak Parti’ye oy vermek durumunda kendisini hissetti.
Elbette son seçimlerde de görüldüğü üzere bu oyların bir bölümü de parti de lidere verilen oylardı.
Tabi ki bunu gören Ak Parti’de yeni kabine de doğal olarak fazla bir değişiklik yapmaması da bana göre hem olumlu hem de doğru bir hareketti.
Kocaeli açısından baktığımızda Ak Parti Hükümeti kurulduğundan bu yana Kocaeli’den her dönem bir bakan mutlaka var.
Vecdi Gönül, Osman Pepe, Nihat Ergün ve son olarak ta Fikri Işık; 61.Hükümette Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına getirilen Fikri Işık bu görevine 62.Hükümette de devam ediyor.
Bu durum hem Kocaeli açısından hem de Ak Parti açısından önemli ve aynı zamanda Fikri Işık’ın kendisi açısından da bana göre oldukça önemli bir durum.
Son dönemlerde Sayın Fikri Işık oldukça başarılı bir performans sergileyip başbakanın takdirini kazanan bir isim oldu.
Bu dönem de ise Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en çok önemsediği paralel yapı ile mücadele konusunda aktif davranışları ve uygulamaları ve parti içerisinde ki durumunun da göz önüne alınmasıyla birlikte Fikri Işık’ın önü daha da açılmış oldu.
Hükümete giren isimlere bakıldığında aslında bu konuda elbette Sayın Davutoğlu’nun öngörüleri de yer almaktadır. Ama parti içerisinde ki dengelerin gözetildiği ve partide bir parçalanma yaşanmaması için her şeyin yapıldığı gözlenmektedir.
Cumhurbaşkanlığı makamına çıkan isim Recep Tayyip Erdoğan konuşmasını yaptığında adeta birilerine Abdullah Gül’le ilgili mesaj verir nitelikteydi. Abdullah Gül’ün değerli bir Devlet adamını olduğunu ve elbette bir kenarda oturacak bir isim olmadığını vurgulamayı da ihmal etmedi.
Bu dönemde alınan kararın partinin her hangi bir sıkıntı yaşanmadan bu süreci rahat atlata bilmesi için alındığı yönünde verilen mesajlarda Ak Parti’nin geleceği açısından önemli olmuştur.
Gelecekte bana göre her iki isimde Ak Parti’nin gidişatında perde arkasında önemli söz sahibi olacaklardır. Bunu da kimse unutmasın.
Bazıları her ne kadar Abdullah Gül’ün farklı partilere gideceğini ya da başka bir parti kuracağını söylese de ben buna pekte ihtimal vermediğimi söylemek istiyorum.
Birkaç gün öncesi Rahmetli Necmettin Erbakan’ın kabrini ziyareti farklı yorumlara sebebiyet verse de. Bu konuda önce Saadet Partisi kendi içerinde Erbakan’ın oğlunu bile içinde barındırmak istemezken Abdullah Gül’ün oraya gideceğini söylemek saçmalık olur.
Öncelikle bu konuda şunu ifade etmek gerekir.
11.Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül hem iyi bir siyasetçi hem de vefalı bir insan ve yıllarca Rahmetli Necmettin Erbakan’la siyaset yapmış ve beklide bu günlere gelişinde onunda emeği olduğunu düşünmüş ve böyle bir harekette bulunmuş. Bunu başka yönlere yormak yerine buna vefa demek daha doğru olsa gerek.
Şimdi olaylara bakıp Ak Parti’nin içerinde olan bitenin şifrelerini çözmek gerekir diye düşünüyorum.
Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem