22 Nisan 2019 Pazartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

ALS hastalığı için farklı şeyler yapmak lazım

Hayrullah Demiray

01 Eylül 2014 tarihli yazısı

Son günlerde herkes birbirine meydan okuyor. Konu ALS hatalığı ve bu konuya dikkat çekmek için Amerika’da başlatılan ve tüm dünyaya yayılan bir eylem çeşidi ve bu eylem çeşidi ortaya çıktı. Birçoğunuzun bildiği gibi, herkes başından aşağı bir kova buzlu su dökerek bu hastalığa dikkat çekerken bir taraftan da kendi reklamını en iyi şekilde yapıyor.

Bir bakıma da deşarj oluyorlar.

Bu konuda uzmanlar bu yapılanın doğru olmadığını söylese de, bazıları bunu yapmaktan geri durmuyor. Ne yazık ki, kimileri için bu hastalığa dikkat çekmek arka planda kaldı. Yapılan bu şov hem iyi bir reklam aracı hem de iyi bir eğlence aracı olarak görülmeye başlandı.
Neden diyecek olursanız? Yapılan bağışlar ortada ve bu hastalık hakkında o kişilere bir soru sorsanız onu cevaplayabilecek halde değiller hastalıkla alakalı ön bir bilgiye sahip değiller.

Herkes bu konuda bir şeyler yapmak isterken ve diğer bir yandan da aslında bir şekilde kendi reklamlarını yapa dursunlar. Bu konuda ekip arkadaşlarımız her zamanki gibi olaylara farklı bir yaklaşım gösterip bununda bir sosyal sorumluluk projesine dönüşmesi adına bir katkı suna bilir miyiz? Dediler ve bunun üzerinde yoğunlaştılar.

Elbette gazete sadece bir haber aracı değildi gazete aynı zamanda sosyal alanlarda insanların gerçekten de yanında olmalıydı. Bazen belki bu konuda yaptıklarınızla fazla reyting elde edemeye bilirsiniz ya da bu konuda maddi olanaklar kazanmaya bilirsiniz. Zaten her şeyi reyting ve maddi uğurlarda yapmanın ne anlamı var ki?

Bu konuda bende bu gazetenin Genel Yayın Yönetmeni olarak onlara her alanda olduğu gibi bu alanda da destek olmaya çalıştım. Gerçekten de çok kısa izleyebildim ALS hastaları ile ilgili videoyu. Ama hasta olmayan sağlığının kıymetini bilmez. Nitekim her hastalığın ayrı bir çilesi var onun içinde o hastaların yaşadığının hepsini anlamamıza imkanda yok. Çünkü o durumu bizler yaşamıyoruz.

Videoyu izlediğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız belki ben çok duygusal bir yapıya sahip olduğum için bazen bu kadar zorlanıyorum. Ama gerçektende her durum ve şartta zaten insanlarımızın bir birine yardımcı olması ve destek olması gerekiyor.

Lakin bu durum biraz daha farklı bazıları her ne kadar bu olayı bir reklam aracına dönüştürse de ve kendilerine göre bir yol izlese de bizler Kocaeli’de bu konuda bir farkındalık oluştura bilir miyiz diye azda olsa bir katkımız olsun diye dertleri olan insanlarız.
Bu konuda ve bundan sonrada buna benzer sosyal alanlarda oluşa bilecek projelere her daim destek vermeye devam edeceğiz.

Arkadaşlarımız gerçekten bizzat konunun muhatabı ve bu hastalıkla yıllardır mücadele eden Alper Kaya ile görüştü. Ve bu görüşmeyi de sizlere sunacağız.
Hem bir kez daha bu hastalıkla mücadele edenlere ve tüm hastalarımıza Allah’tan acil şifalar diliyorum.

Hem de ekip arkadaşlarımıza bu gayretli çabalarından dolayı teşekkür ediyor ve onlara her daim bu tür konularda destek olacağımı belirtmek istiyorum.

Belki bende bu hastalık konusunda çok fazla bir bilgiye sahip değildim. Son günlerde ortaya çıkan kampanyadan sonra bilgi edinmeye başladım lakin yapılanın yardımcı olmaktan çok reklam kokan hareketler olarak gördüğümü ifade etmek isterim.

Ortaya farklı şeylerin çıkması ve o konuya dikkat çekmek adına bir şeyler yapılmalı ama bu insanların yaşamlarına ve hayatlarına mal olmamalı diye düşünüyorum.

Çünkü dikkat çekmek istediğimiz bir hastalık ve bu hastalığa dikkat çekmek adına başka bir hastalığa davetiye çıkarmamak lazım. Bu konuda gerçekten atılan adımların daha fazla olmasını diliyorum. Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi