17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Türkiye’deki huzur ortamını kim bozuyor?

Hayrullah Demiray

30 Ağustos 2014 tarihli yazısı

Türkiye’de yeni bir sürecin başlangıcı olarak adlandırılan 12 Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi 14 Partiyi bir araya getirenler sözde uzlaşmacı bir tutum sergilediklerini söyleyenler, daha seçim biter bitmez birbirlerini suçlamaya başladıklarını gördüğümüzde zaten şaşırmadık. Nitekim amaçları da uzlaşmakta falan da değildi. Bu davranışları da bunu tescillemiş oldu.
Yenilen pehlivan güreşe doymaz misali CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugüne kadar girdiği her seçimden mağlubiyetle ayrılmış ve her seçim bittiğinde de kendisine yeni bir bahane bulmuştu.
Tabi bu seferki bahanesi de MHP’nin gerektiği gibi çatı adayına destek olmadığıydı. Kılıçdaroğlu, bunu söyleyerek kendi içerisinde oluşan muhalefeti engellemeye çalıştı. Ama bu sefer olmadı bunu başaramadı.
Neden diyecek olursanız? MHP kendi içerisinde bu konuyu şimdilik çözmüş görünüyor. Bunun en bariz örneği de MHP içerisin de bu konuda çok fazla ayrılıkçı söylemde, kongre de kurultay da seslerinin çıkmamasını buna delil teşkil edebilir.
İşin garip tarafı CHP daha 1 ay öncesine kadar bütün bunları uzlaşma için söylüyordu ama Halkın iradesine saygı duyması gereken ve isminde halk olan bir partinin halkın iradesine adeta savaş açması da ne kadar halktan uzak olduğunu ve aslında uzlaşmaktan yana falan olmadığının bir göstergesi. Mecliste yapılan yemin törenine katılmayarak ve Milletvekilleri de bir anlamda Cumhurbaşkanının yemin törenini provoke etmeye yönelik ve eskimiş zamanı geçmiş bazı senaryoları tekrar sergilediler. Çok merak ediyorum, ülkede oluşturmak istedikleri kaostan sonra bu halktan nasıl oy isteyecekler.
Bu Millet herhalde doğduğunda Ak Partili yada Erdoğan hayranı olarak doğmuyor. İnsanlar yapılanlara göre ve göstermiş olduğu tavra göre bir seçim yapıyorlar ve o insanın arkasında bir kitle oluşuyor ve sonrasında o liderin arkasında her daim olmaya devam ediyorlar.
Lakin sonra o liderin etrafında toplananlar bir başka zaman başka birinin etrafında da toplana bilirler. Aslında bu konuda bana göre uzlaşma istemeyen sürekli toplumdaki kavga ortamını körükleyen bugün ne MHP ne HDP nede Ak Partidir.
Bugün Türkiye’yi çatışma ortamına sürükleyen ve kendi hırsları uğruna bugüne kadar CHP’yi derinden sarsan tek isim Kemal Kılıçdaroğlu ve onun gibi düşünüp sırf Tayyip Erdoğan düşmanlığını kendilerine düstur edinmiş isimlerden başkası değil.
Halkın seçmiş olduğu Cumhurbaşkanına gösterilmesi gereken saygıyı Meclis’te gösteren iki parti liderine de teşekkür etmek gerekir. O isimler belki birbirlerine tamamen zıt iki isim ya da ideolojileri bir biriyle hiç bağdaşmasa da Meclis’te göstermiş oldukları tavır ve davranış bence Millete olan saygılarının bir göstergesi idi.
O isimlerden bir tanesi MHP lideri Devlet Bahçeli diğeri ise HDP Eş Genel Başkanı ve aynı zamanda Seçimde Cumhurbaşkanlığı yarışında Erdoğan’la yarışan Selahattin Demirtaş işte bu iki ismi gerçekten bu uzlaşmacı tavrı gösterdikleri ve toplumda gerginliğin ortadan kalkmasına katkı sundukları için tebrik etmek şart. Ben bu iki lideri tebrik etmeden yazımı kaleme alamazdım.
Şimdi sormak lazım sizin elinizi uzatmadığınız, size elini nasıl uzatsın.
Bugün Türkiye’nin huzur ortamının sağlanması bana göre biraz da siyasilerden geçiyor.
Onlarda umarım bundan sonra bunun farkında olur.
Attıkları her adımı ona göre atar. Bu ülkenin huzura kavuşması için hepsi ellerinden geleni yapar.
Yoksa bu millet zamanı geldiğinde hem zirveye çıkarmasını hem de o zirveden indirmesini bilir.
Ülkemizin kurtuluşunu temsil eden 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun. İnşallah huzur içerisinde ve ülkemiz kaoslara sürüklenmeden birlikte nice güzel bayramlar kutlayabiliriz.
Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem