19 Temmuz 2018 Perşembe
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Torba yasada neler var

Adnan Gümüşer

30 Ağustos 2014 tarihli yazısı

Torba yasa yasalaşmaya doğru gidiyor. Herkesin eli kulağında sonucu bekliyor. Yaklaşık yirmi milyon insanı direk veya dolaylı olarak etkileyecek. Bu maraton koşusu bayram molası sonrası devam etti. Toplam 6 bölümden oluşan yasanın 5 bölümü bitti. Kalan tek bölümün 22 maddesi görüşülecek.

Birçok değişiklik ve yenilik var yeni torba yasa ile. Prim, vergi borcu, trafik cezası borcu olanlar, motorlu taşıtlar vergisi borcu bulunanlar ve atama bekleyen öğretmenlerinde yüzü gülecek. Taşeron işçilere ve madencilere önemli haklar verilecek. Emekliler yaşlılar ve engellilere yasadan güzel haber gelecek. 65 yaş üstü yaşlılık maaşı alanlara herhangi bir sebepten dolayı fazla bir ödeme yapılmışsa geri alınmayacak. Engelli maaşı alanlara da hakeza fazla ödeme yapılmışsa parası alınmayacak. Ayrıca çalışan emeklilerin sosyal güvenlik destek primlerinin de faizleri silinecek. Duruma göre de yapılandırılabilecek. Çalışan annelere, borçlu bağ kurlulara, madenci ve gurbetçilere erken emeklilik hakkı getirilecek. Kısaca destek prim borcu silme ve yapılandırma müjdesi veriyor. Doğum borçlanması yapılabilecek, emekliliğe temel alınacak çocuk sayısı 2’den 3’e çıkarılacak. Böylece çalışan anneler 6 yıl erken emeklilik hakkı kazanacak. Bu hak sadece bağ-kurlulara değil memurlara da verilmiş oluyor. Tüp bebek deneme sayısı da 2’ den 3’ e çıkıyor. Borçlu bağ kurlularda emekliliğin tadını çıkartacak. Tabi ki bodrum da değil. Onlarda yasal birikmiş faizlerini ya sildirecek ya da yapılandıracak. Bu şekilde günlerini tamamlayan borçlular emekli olabilecek. Günü ve yaşı dolduran bağ-kurlular da borçlarını dondurup emeklilik hakkı kazanacak. Borçlu bağ-kurlu sayısı yaklaşık 1,3 milyon civarında. Son 5 yılında işçi olarak çalışanlara da işçi statüsünde emekli olma fırsatı veriliyor. Böylece 70 bine yakın kişinin önündeki bağ-kurlu veya eski tabirle SSK’lı olarak maaş bağlanması gerçekleştirilmiş olacak. Madencilerin 55 olan emeklilik yaşı 50 yaşa iniyor. Yer altında çalışan 5 yıl daha erken emekli olabilecek. Bunların haftalık çalışma saati 36 saatten fazla olamayacak. Günlük çalışma saati de 6 saati geçmeyecek. Bu biraz tuhaf geldi bana çünkü yeraltına inen işçinin giriş çıkış saati yani üretim yerine ulaşma süresi uzun olabiliyor. Bir madenci yıpranma hakkı göz önünde bulundurulacak olursa emekli yaşı 43 yaşa kadar düşecek. Milli Eğitim Bakanlığına 35-40 bin yeni öğretmen alınacak. 28 Ağustosta toplanacak TBMM genel kurulu tasarı görüşmelerini yapacak. Çiçeği burnunda Cumhurbaşkanının yemin töreni de düzenlenecek. Bu tarihten sonra kalan diğer görüşülmemiş maddelere de geçilecek. Ayrıca, SGK prim borçları yapılandırılacak gecikme zammı ve faizleri silinecek.2011 affından faydalananlar da yeni af için başvurabilecek. Geçmiş borçlarını ödeyen esnaf süresi doluyorsa emekli olabilecek. Taşeron işçi hakları düzenlenecek. MTV borcu yaklaşık 6 milyon kişiyi ilgilendiriyor. Bununda faizleri siliniyor. Varsa hacizler yapılan ödeme nispetinde kalkacak. Memur eşi başka bir işte bağ-kurlu olarak çalışıyorsa bunu 3 yıl olarak yatırdığını belgeleyebiliyorsa aile aynı yere taşınıp birleştirilecek olması aileleri sevindiren diğer bir haber oldu.

120 TL altındaki trafik cezalarına faiz tahsili yapılmayacak. 12 TL altındaki karayolu geçiş ücretinin cezası alınmayacak. Fakat memurların sicil afları ve diğer beklentileri şuan karşılanmamış oldu. Af beklentileri havada kaldı. Diğer hükümetlerin daima verdiği memurların derece almaları konusu gündemde yok. Vergi borcunu ödeyenler bir şekilde taltif edilip onurlandırılmalı kendilerini enayi hissetmemeli. Belki de vergilerinde indirim de yapılabilir. 25 yaş altı işçi deneme süresi 2 aydan 4 aya çıkınca işverene keyfi işten çıkarma ve çalıştırma hakkı vermesi hoş karşılanabilecek durum değil. Öğrencilerin kredi borçları için herhangi bir düzenleme de gözükmüyor.

Başbakan imzasıyla gönderilen tasarı yine 12’nci Cumhurbaşkanı seçilen çiçeği burnunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı sıfatı ile onaylanacak ilk yasa olacak. Devamını hep birlikte göreceğiz.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr