23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Erbakan ve 28 Şubat

Hayrullah Demiray

02 Mart 2012 tarihli yazısı

 

28 Şubat süreci çok tartışıldı ve tartışılmaya da devam ediyor. Bu tartışma ne zaman son bulur bilinmez ama iki gün önce 28 Şubat sürecinin yıl dönümüydü. Bununla ilgili herkes bir şeyler söyledi yazıp ve çizdi. Elbette Türkiye’de aslında bu süreç bir dönüm noktası olmuştur. Bunu da unutmamak lazım. Hemen hemen her on yılda bir darbelerle sarsılan milletimiz bu sefer uyanmış ve artık vesayet yönetimlerine tahammülü olmadığını göstermiştir. Buda demokrasimiz açısından ülkemizin demokratikleşmesinde önemli bir adım olmuştur.

Bugün herkes aşağı yukarı birleşiyor. Bu konuda bir şeyler söylüyor. Bu sürecin en büyük mağdurlarından bir tanesi Saadet Partisi Lideri merhum Necmettin Erbakan’dır. Elbette ki bu süreçte en büyük haksızlık Erbakan’a yapılmıştır. Bir kez daha kendisini rahmetle anmak istiyorum.

Ama şu da önemli bir gerçek. Bu süreç yaşanana kadar birileri bu ülkede ötekileştirme çabaları yaşandı. Bu süreçte ve bu süreçten önce bir çok kişi mağdur edildi. Bunun en büyük darbesi de muhakkak ki merhum Erbakan ve bugün hayatta olan arkadaşlarına ve o partiden ayrılan AK Parti’liler ve diğer bir çok kişi yaşadı. Kimse bunu inkar edemez.

Ülkemizde siyasetin en büyük yanlışlarından bir tanesi insanların geçmişinde yaşadıklarını çöpe atma çabasıdır. Geçmiş yaşanmıştır bunu silmenin imkanı yoktur. Ama gelecekte geçmişten ders alıp geleceği daha iyi dizayn etmektir. Elbette kusursuz insan yoktur ama hatalardan ders alına bilir. Nedense bu bizde farklı yorumlanıyor.

Bu süreci birçok kişi yazılarıyla ve yorumlarıyla katılmak istiyor. Ama bazen kaş yapayım derken göz çıkarıyorlar. Bunun bir örneğini geçtiğimiz günlerde gördüm ve Erbakan’a yakışmayan bir resim yayınlayan gazeteciyi esefle kınadığımı belirtmek isterim. Çünkü gazeteci olmak demek birileriyle alay edercesine yazı yazmak değil. Bu konuda Saadet Partisi’nin bir açıklama yapması da gerekiyor.

Bu süreçte elbette siyasilerinde söyleyecekleri sözler de vardı ve söylediler. Ama ne kadar inandırıcı orasına siz karar verin. Ben dinlediğimde kulaklarıma inanamadım. Kemal Kılıçdaroğlu’nu dinlerken Tayyip Erdoğan’a serzenişte bulunuyor. Kendi liderini arkadan hançerlemekle suçluyor. Ben orasına karışmayacağım. Sadece siyasiler söylediklerini bazen düşünmeden söylüyorlar. Gerçekten liderini kimin hançerlediği beni ilgilendirmiyor. Siyasetçilerin az önce yapılanları sonra unuttuklarının kanıtıydı aslında 28 şubat süreci. Herkesi Erbakan’ın anısına saygı duyması açısından önemliydi. Merhum Erbakan her lider gibi sağlığında anlaşılamadı. Ama ölümünden sonra anlaşılması bile iyi bir gelişme diye düşünüyorum.

Bu konuda Kocaeli TV’de Mustafa Kalabalık’ın yapmış olduğu ‘Öteki Siyaset’ programında Hikmet Erenkaya ile beraber konuk olduğumuz programında aynı güne denk gelmesi de tevafuk oldu. Çünkü bu süreci bu ülkeye yaşatanlar aslında benimde içinde bulunduğum İmam Hatip Camiasına en büyük darbeyi vurmuşlardı. Ama bizim hiçbir zaman hangi okul mezunudur, görüşü nedir diye bakmam. Programda da buna zamanımız yetmedi tam açıklayamadım.

Bu nazik davetlerinden ötürü program yapımcı ve sunucusu Mustafa Karabalık’a ve Kocaeli TV yönetimine teşekkür ediyorum

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem