21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bu ülke için bir şeyler yapamaz mıyız?

Hayrullah Demiray

29 Ağustos 2014 tarihli yazısı

Ülkemizde alışıla gelmiş bir durum var o da nedir.

İktidarda olanlar yaptıkları her şeyin doğru olduğunu düşünür ve söyler muhalefette olanlarda her şeyin yanlış olduğunu düşünür ve söyler.
Elbette bu kesim bunları söyler ya onların taraftarları ne yapar onlarda daha önce eleştirdikleri durumların aynısı olduğunda ilgi duydukları siyasi görüş ne söylerse onu söylemeye başlarlar.
Sonrasında da ülkede kargaşa oluşur ve herkes birbirine şüpheyle bakmaya başlar.
Aslında bu durumdan kimse mutlu olmaz sonucunda da üzülen yine ezilen iyi niyetli vatandaş olur.
Birileri kavga ederken birileri de arada kalır.
Ezilende halk olur.
İşte tam da bu noktada dün olup bitenler bu günde oluyor ama birileri belki korkudan belki de başka nedenlerle sesini çıkaramıyor.
Ha! Bu insanların içerisinde diyeceksiniz ki ortaya konuşan yok mu muhakkak var ama onların elinde ya imkanları yok! Belki de bunu yapmaya çalışanların elinden her dönem imkanları alınmış ve o insanlar imkansız bırakılmıştır.
Bu günde aslında ülkede yaşananlara baktığınızda aynı şeyler cereyan ediyor.
Her iktidar dönemine de eğitim sistemimiz değişikliğe uğramaktadır adeta kevgire çevrilen eğitim sistemimizdeki yanlışlıklar bu dönem de de devam etmiyor mu? Bir yandan düzeltelim derken bir yandan bir şeyler bozulmuyor mu?
Evet her şeyde olduğu gibi eğitim sistemimizde de bunlar yaşanıyor.
Hassasiyetle yaklaşmamız gereken şey eğitimdir aslında ama herkes bunu da kendisine uydurmanın peşinde.
Milli bir eğitim sistemine yıllardır bu ülke hasret kalmış durumda.
Son günlerde buna bağlı olarak eğitim sistemi içerisinde yapılan bazı değişikliklerde de aynı durumları yaşıyoruz.
İktidar da olanlar yaptıkları her şeyin doğru olduğunu düşünüyor ve buna göre davranarak kendilerine göre belli değişiklikler yapıyor öte yandan Muhalif olanlarda bu işe tepki gösteriyor ve birilerine diş biliyor gittikçe toplumun iyiden iyiye psikolojisi bozuluyor ya da bir birlerine düşman olan insan kitlesi meydana getiriliyor.
Sonrasında bizler her gün cinayet haberlerine maruz kalıp duruyoruz. Tüm bu olup bitenleri bir film izler gibi izliyoruz.
Sorarsanız hükümet yetkilileri yeni nesli daha maneviyatçı yetiştirdiklerini söylerler. Ya da en azından böyle olduğunu düşünürler ama bir yandan da yaptıkları eylemlerle insanları menfaatçi yetiştirmekten de vazgeçmezler.
Onun içinde geleceği emanet edeceğimiz gençlerimiz bir yandan siyasilere örnek alacak diğer yandan kendi menfaatlerine dokunduğu için ağza alınmayacak sözler eden eğitimcilerimi hangisini örnek alacak.
Bu yeni nesil, kimi örnek alıp doğru ya da yanlışı seçecek. Bunun bocalamasındaki bir neslin yetişmesinin kime ne faydası olabilir.
Şimdi oturup bir kez daha herkesin düşünmesi gerekmez mi? Nitekim hepimizde bu geminin içerisinde yaşıyoruz gemi su alırsa hepimiz batarız ama bunu düşünen insan sayısı her geçen gün git gide azalıyor.
Doğruya doğru diyemez yanlışa da yanlış diyemez olduk.
Onun için gerçekten düşüncesi doğruya doğru demek olan insanların hangi görüşten olursa olsun ortak paydalardan biri bu ülkede yaşamaktır. Bu tarz düşüncede olanların bir araya gelmesi gerekiyor. Böyleleri, hiçbir ayrım yapmaksızın bu ülke için bir şeyler yapabilmeli. Gerçi bunu ne zaman görürüz bilemiyorum.
İnsanlar bir şey söyleyecekleri zaman artık kendilerini deşifre etmekten bile korkuyorlar. Gerçekten bu gidişat insanın içini acıtıyor.
Şahıslar bir şeyler söyleyecekleri zaman siz bu durumu yazın ama benim adımı zikretmeyin diyen birçok insanın olması aslında yeni Türkiye imajına yakışmayan bir durum.
Demokratik toplum olma yolunda ilerleyeceksek herkes bir birine saygı çerçevesinde her şeyi açıkça ifade edebilmeli ama günümüzde her şey çok farklı bir yolda ilerliyor.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem