16 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

CHP’de yarış iyice kızışıyor

Hayrullah Demiray

27 Ağustos 2014 tarihli yazısı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra bütün partiler hareketlendi dolayısı ile CHP içerisinde Muhalefetin sesi alınan seçim yenilgisinden sonra daha da gür çıkmaya başladı.

Hem ulusalcılar hem de partide önemli görevlerde bulunan bir isim olan Muharrem İnce seçim sonrasında adeta yönetimi topa tuttu ve beklide bu güne kadar söylenmeyen ve parti içerisinde bu güne kadar alışılmayan bir şekilde muhalefet yapmaya başladı.
Söylemleri CHP’nin iktidar olması yönünde ve bugüne kadar parti içerisinde alışık olunmayan bir durumdu beklide CHP bugüne kadar her dönem kurultayların partisi olarak bilinse de bugün durum biraz daha farklı.
Muharrem İnce, partide gerçekten ağırlığı olan ve en son Yalova seçimlerinde tekrar seçimin yenilenmesinden sonra Ak Parti’nin elinden Yalova belediyesinin alınmasında önemli bir rol oynayan bu kişi göz ardı edilmeyecek bir isim.
Hatırlayacak olursanız 30 Mart seçimlerinde Yalova’da ki seçimler iptal edilmiş ve Kocaeli Ak Parti teşkilatı ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın da destek vermesine rağmen Yalova da seçimleri CHP’li aday kazanmıştı ve bu konu da da Muharrem İnce ismi ön plana çıkmıştı.
İşte şimdi Muharrem İnce, aslında bugüne kadar baktığınız zaman CHP içerisinde muhalefet tarzından biraz farklı. Bu nedenle de farklı yaklaşımlar sergiliyor ve daha keskin ve net ifadeler kullanıyor.
İnce, bütün köprüleri atmış görünüyor.
İnce, CHP için bir değişim ve dönüşüm yapabilecek bir isim yani bu isim CHP için bir fırsat olabilir. Bu kurultayda da Kemal Kılıçdaroğlu’nun tekrar seçilmesi söz konusu olursa, parti içerisinde kimsenin muhalefet edememesi için birkaç değişikliğin olacağının sinyalleri şimdiden verilmiş durumda.
Nitekim seçimlerde birde tüzükte birkaç değişiklik olacağı ve buda dolayısıyla Kemal Kılıçdaroğlu’nu partide biraz daha tek adam durumuna getireceği de aşikar.
CHP’de bu sefer delege yapısı itibarıyla Muharrem İnce’nin çok fazla şansı olmasa da CHP seçmeni tarafından beğenildiğini hatta kararsız bazı seçmenleri de etkileyecek bir isim olduğunu düşünüyorum.
CHP bana göre bu kurultayda iyi bir sınav veremediği takdirde CHP’den kopmalar olabilir ve buda dolayısı ile CHP de bir çok şeyi değiştirir.
Ya da CHP içerisindeki muhalifler 2015 seçimlere kadar sabredebilir buda CHP’nin 2015 seçimlerinde tekrar yenilgi alması durumunda bana göre Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi hayatı daha doğrusu Genel Başkanlığı sona ermiş olacaktır.
Bu sefer kurultayda her ne kadar Muharrem İnce farklı bir söylemle ortaya çıksa da delege yapısı itibarıyla Kemal Kılıçdaroğlu’nun şansı oldukça yüksek bunu da göz ardı etmemek gerekir.
CHP içerinde de bütün partilerde olduğu gibi elbette delegeler güçlü olanın yanında oluyorlar.
Aslında bütün partilerde demokrasi söylemi sadece lafta kalıyor.
Söylemlerle eylemler birbirine paralel hiçbir zaman ilerlemiyor.
Daha düne kadar Kemal Kılıçdaroğlu Başbakanı diktatörlükle suçlarken bugün partide tüzüğe yeni maddeler ekleyerek kendini tek adam haline getirmek istemesi de bana göre bunun en bariz örneği olarak karşımıza çıkıyor.
Bu sadece CHP’ye has bir durum değil bütün partilerde var.
Lakin CHP de daha halka yakın bir parti olması gerekirken içinde bana göre halk unsurlarını pek barındırmıyor.
Ya da barındırmak istemiyor.
Siyasetin doğasında dün dünde kalır bugün yeni bir gündür deyip devam edilir.
Bakalım kurultay sonrası CHP’de de aynı durum yaşanacak mı yoksa bu bir yarıştır deyip devam mı edilecek.
İşte bunu da hep birlikte yaşayıp göreceğiz. Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem