23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ticaret Odası ve Özdağ ne yapacak!

Hayrullah Demiray

27 Ağustos 2014 tarihli yazısı

Son günlerde Kocaeli Ticaret odası ile ilgili bir çok şey yazılıp çiziliyor ve önceki günde KOTO Yönetim Kurulu Yazılı bir açıklama yapmış yazılanlar bakınca gerçektende hayret ettim. Neden diyecek olursanız arkadaşlar biraz insaflı olun bu insanların hafızası ile alay etmeyin.

Sanki hiç bir şeyden haberiniz yokmuş ta bütün bunları şimdi öğreniyormuşsunuz gibi davranınca benim gerçekten çok garibime gitti ve ben kendi adıma söyleyeyim kendimle alay edilmiş sayıyorum.
Ben yıllardır Ticaret odalarının ve noterlerin ne işe yaradığını merak eder dururum.
Bu son ki seçimlerden önce Murat Özdağ daha yeni girmeyi planladığı dönemlerde birkaç arkadaşla beraber Başiskele’de oturup kahvaltı yaptık ve orada ilk sorduğum soru Ticaret odasında bir şey değişecek mi? Bu konuda hem Murat Özdağ hem de yanında olan arkadaşlar elbette bu konuda çok şey değişecek dediler.
Eeee o zaman bunun bireysel olarak bize faydası dokunmayacağını zaten biliyoruz ama bunun ticarete yansımaları olmayacak mı? Madem ticarete faydası olacak mutlaka desteklenmesi gerekir ve bu konuda çalışmada yapılması gerekir diye düşündüm.
Elbette adaylar açıklandı ve çalışmalar başladı daha sonra gördüm ki herkes bu işten nemalanmanın derdinde neden diyeceksiniz.
Olur olmaz herkesin Murat Özdağ’ın etrafında kümelenmeye başladığını ve bir yerlerin seçim öncesi adeta parsellendiğine şahit oldum. Belki de bu yüzden burada gerçektende bir şeyler değişsin istedim. Ancak bir şeylerin değişeceğine yönelik hayallerim yavaş yavaş azalmaya başladı.
Sonrada durdum düşündüm. Herkesin bir şansı ve zamanı olmalıydı. Tabi seçimler yapıldı ve o süreçte gerçektende Yenilikçi grup ciddi bir çalışma yürüttü ve nitekim son gün Odanın önünde insanları karşılamaları onlara seçim yerine kadar eşlik etmeleri gerçekten takdir edilecek bir durumdu.
Sonuç elbette bu çalışmanın karşılığı alındı ve seçim kazanıldı.
Ardından daha önce Murat Özdağ’ın ilk yola beraber çıktığı arkadaşlarından bazılarını karşı grupta görünce doğrusu şaşırdım.
Sonra seçimler bitti ertesi gün heyecanla yeni yönetim çalışmaya başladı ve ilk icraatları da üyelerin katılımıyla iftar programları düzenlendi. Bana göre bu olumlu bir gelişmeydi ve o günlerde de üyelerin bir araya gelmesi ve kaynaşmasına öncülük edenlerin takdir edilmesi gerekirdi.
Ve bu güne kadar 1999’dan beri Ticaret odasının Başkanın makam odasına girmeyen ben ilk kez ziyarete de gitmiştim ve gerçektende ticaret odasının gerçek işlevine dönmek için çalışacağını ilk ümit edenlerden biride bendim.
Dolayısı ile sonrasında belli çalışmalar yapıldı ve bundan öncekilerin beklide düşünmedikleri atılımlar yapacak derken odanın içerisinde arka planda başkaca işlerin döndüğünü ve her şeyin bir bir ortaya dökülmeye başlandığını duymaya başladık.
Bana göre odanın içerisinde kendi menfaatlerine dokunduğunda konuşmaya başlayanlarda haksız, bunları basın önüne çıkmadan yazılı açıklamayla geçiştirenlerde haksız. Demek ki yaptıkları haksız davranışlar olduğunu düşünmeye başladım.
Şimdi bu kişiler çıkıp eğer yanlış bir şey yapmışlarsa bunu kamuoyu önünde açıklayıp özür dilemeliler aksi takdirde bu kişilerin kimsenin aklıyla alay etmesinin bir manası yok.
Birde orası kimsenin babasının çiftliği değil ki biz yaptık oldu olsun.
Ticaret erbapları oralara aidat ödüyorsa orada da söz hakları olmalı sadece seçilen birilerinin bir yerlere taşıdığı meclis üyelerinin at oynatabildiği yerler olmamalı herkes bunu böyle kafasının bir köşesine yazmalı.
Ticaret odasında olup bitenleri yakından izleyip göreceğiz.
Birileri kulağının üstüne yatmaya devam mı edecek yoksa gerekenimi yapacak.
Burada işte en büyük sorumluluk Murat Özdağ’ın önce çalıştığı ekibi bana göre bir kez daha gözden geçirmeli hata elindeyse değiştirmeli kabahat kendindeyse de bunu deklere etmeli ve çıkıp kamuoyu önünde bizzat açıklama yapmalı.
Bu iş bana göre öyle yazılı açıklamayla geçiştirilecek bir durum değil bu kentin ticaretini ilgilendiren bir şeyse hepimizi ilgilendirir.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem