17 Temmuz 2019 Çarşamba
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Neredesin ey vefa

Melek Engin Aktemur

24 Ağustos 2014 tarihli yazısı

 

Hani bir şarkı sözü vardır kulağınızda; ‘’Duydumki unutmuşsun gözlerimin rengini’’ sözleriyle başlayıp pişmanlık anlatan, ‘’ Acırım  heder olan o en güzel yıllara’’ mısralarıyla biten vefasız bir aşkı anlatan şarkı.
Vefa !... İnsan hayatının her diliminde var olması elzem olan duygu. Ahde vefa ,kullukta vefa, arkadaşlık ve dostlukta  vefa ,sevgide vefa ....Kelime manası; sözünde durmak dostlukta sevgide  sabit kalmak,süreklilik demek.

‘’Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır’’ sözüde vefayı anlatır bize.Yapılan iyiliğe vefa ile mukabelede bulunmak,unutmamak...
Gönül bahçenizin  en derinlerinde gizlidir VEFA. Bir hacmi ve cismi olmayan  ancak rakik gönüllerde yeşeren  boy veren insani bir duygudur VEFA.Her gönülde yeşermeyen nadide bir çiçektir  adeta.
Bir çok güzel zarif  halleriimiz gibi  bu vasfımızıda kaybettik ne yazık ki. Yad ellerden gelip bağları bahçeleri kasıp kavuran bir deli rüzgara kaptırdık VEFAmızı. Köklü bir kültür birikimine sahip olan ve bunun kıymetini bilmeyen  bilemeyen  bir toplum haline geldik.

Ulaşımın , teknolojinin son derece kolaylaşması maalesef bizi bizden etti demek istemiyorum  ama...görünen oki  vefasızlık her gönülde tahtını kurmuş, hükmünü sürmede.Manevi  kanadımızın  biri daha kırılmış durumda .Oysa bu duygular dı  insanı İNSAN yapan.Kanatlandırıp  göklere uçuran değerine değer katan!...
Ahde vefa dedik yazımızın başında ,Taa ruhlar aleminde Allah’a verdiğimiz sözümüz  vardı bizim.Evet sen bizim Rabbimizsin demiştik, bizde senin kulun.Verdiğimiz bu söze ne kadar sadık kaldık? Yardaaanın bahşettiği bütün nimetlere sıhhat ve afiyete  ne kadar vefa gösteriyoruz?
Vefa aynı zamanda kadirşinaslıktır,teşekkürdür minnet duymaktır.Bu güzel davranışlar  kişiyi her zaman yüceltir alçaltmaz.Ayrıca vefa göstermek için bir  meblağ ödemek , bedenen yorulmak gerekmiyor.Sadece vicdan sahibi olmak ve... manen mümkün bir kalbe sahip olmak gerekmekte.Yani kişisel gelişimi   ve kabi derinliği biraz diğergamlığı ve inceliği önemseyen  kibar insanlarıın vasfıdır VEFAKARLIK
Dostlukta arkadaşlıkta vefa ; beraber yaşanan ve paylaşılan  acı tatlı herneyse  yaşanıılanı , unutmamak  ve vefa duygusuyla  arayıp sormaktır yıllar sonrasında dostu ve arkadaşı.İyi günde kötü günde yanı başında olmak  kederi ve sevinci  paylaşmaktır VEFA .Sevgide süreklilik  sözde kararlılık  dostlukta ise sebat ister vefalı olmak.
Zaman zaman  nefsimizin , ‘’hep benmi arayıp soracağım’’  telkiniyle  zorlanacaımız   bir konu olan vefa duygusu körelmesin  , yeniden  neşvünme bulsun  gönül iklimimizde.Ömrün her mevsiminde  hiç kurumasın  ve daim taze kalsın ki  etrafa güzellik ve zerafet dagıtsın.

Dilek ve temennilerimiz bu yönde .İcabet edilen  dualardan olmasını  tüm kalbimle istiyorum.        

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem