26 Eylül 2018 Çarşamba
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Polislerimizden de aynı fedakârlığı bekliyoruz

Adnan Gümüşer

23 Ağustos 2014 tarihli yazısı

Polislerimiz şimdilik bize böyle bir uyarı vermese de Amerikan polis müdürlüğü yapıyor. Okullara ve ailelere broşür düzenleyip gönderiyor. Broşürde geleceğin en iyi ve itinalı suçlusu nasıl yetiştirilir ve bilinir tavsiyeleri var. Tavsiye niteliğindeki tecrübelerini üşenmemiş ve yazıya dökmüşler. Dikkatimi çekti. Sizlere de aktarayım.

1-Daha küçükken çocuğa istediği her şeyi verin. Hiç bir şeyi ondan esirgemeyin. Böylece herkesin onu dünyada bakımını ve geçimini sağlamak zorunda olduğunu hissetsin ve buna uymayanları ya dövsün ya zorlasın ya da strese girsin.

2-Kötü sözler söyleyince ona gülün ve gülümseyin. Bu şekilde kendisini en akıllı ve zeki çocuk olarak zannetsin.

3-Düşünmeyi ve beynini kullanmayı öğretmeyin. Yetişkin olunca böylece kendisi ile ilgili kararları dahi veremesin. Karar verme melekesini yitirsin.

4-Onun gözü önünde sık sık kavga edin. İdeal anne ve baba hafızasından silinsin. Böylece aile parçalanır veya boşanma olursa hiç üzülmesin. Aile onun için bir şey ifade etmesin.

5-İstediği ve talep ettiği kadar harçlık verin ve kendi parasını kazanmanın ne demek olduğunu öğrenmesin.

6-Yiyecek, içecek, konforu ile ilgili hiç bir şeyden ödün vermeyin ki, çalışmak gerektiğini bilmesin kaygılanmasın. Kendini geliştirmesin. Mesela, yabancı dil öğrenmeye kalkmasın.

7-Komşulara, öğretmenlerine, arkadaşlarına, akranlarına, akrabalarına  karşı hep onun tarafını tutun ki kendi dışındaki herkese peşin hükümlü olsun.

8-Bütün bunlara benzer işlemleri yaptıktan sonra birer suç işlerse ondan özür dileyin.

Ama felaket ve kötülüklerle dolu bir hayata hazırladığınız için kendinizi tebrik edin. Aynı zamanda da kendinize teşekkür edin. Olmadı ödül verin.

İlginç ve bir o kadar da güzel güncel konular. Bu tavsiyeler ülke olarak edinilen tecrübe birikimleri olsa gerek. Bizde de kurumlar yılsonunda halka ait elde ettikleri tecrübeleri insanımızı baymadan en az 3 madde olarak saymayı görev addetse ne güzel olacak.

Mesela Milli Eğitim Müdürlüğü, ’’çocuklarınızı dövmeyin.’’  gibi bir tavsiye de bulunsa. Emniyet Müdürlüğü mesela hırsızlık için 3 maddelik bir tavsiye verse Amerika polisi gibi. Mesela Sağlık Bakanlığı her yılsonunda ‘’’çek-ap yapın’’ şu şu hastalığı önceden öğrenin ve kaliteli bir yaşam tarzınız olsun dese. Mesela Orman Bakanlığı Tapu Müdürlüğü gibi her kurum kendine has tavsiye niteliğinde 3 maddeyi halka yönelik tavsiye kararı olarak sunsa iyi olacağını tahmin ediyorum.

İşimiz zor yolumuz uzun ve meşakkatlerle dolu. Polislerimizi daha çok trafik cezası kesen, arama yapan, şimdi kalmadı bahsedende yok ama eskiden vardı ’’çorba parası’’ isteyen ve karakola götüren olarak karşımıza çıkıyor. Çoğumuz da öyle tanıdık. Polislerimizin de iyi yüzü var tabi ki büyük başarılara imza atanları da mevcut. Ama daha sık görmek isteriz. Hele bonzaiden çok çeken var. Çocuklara ve ailelerine yazık.Çözüm ama bir an önce.

Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu BasiskeleSanayi konak_dr