19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

CHP nereye doğru ilerliyor

Hayrullah Demiray

19 Ağustos 2014 tarihli yazısı

 

 

Bir seçimin sona ermesiyle birlikte partiler yine hareketlendi.

Dolayısı ile önümüzde yakın zamanda yapılacak seçime bir anlamda da bu değişiklikler hazırlık olmuş olacak.

Nitekim önümüzdeki bir aylık süreç gerçekten de bana göre çok önemli.

Zira Türkiye’nin gelecek en az beş yılını şekillendirecek hatta daha fazla yılını şekillendirecek siyasetin yönünü gidişatını belirleyecek yol haritalarını daha belirgin hale getirecek süreçleri yaşayacağımızın işaretleridir bunlar.

İktidar partisi hızlı hareket ediyor.

Ardından Ana Muhalefet partisi CHP de Cumhurbaşkanlığı yenilgisinin hesaplaşmasını hızlı bir şekilde görerek önümüzdeki seçimlere daha güçlü girmek istiyor.

Kemal Kılıçdaroğlu bu konuda son atmış olduğu adımla aslında birilerine hem mesaj vermek hem de meydan okuma açısından doğru bir tavır gösterdiğine inanıyorum.

Belki bu gösterdiği tavır ona pahalıya da mal olabilir belki koltuğundan da edebilir ama o bu güne kadar alınan yenilgilerin vermiş olduğu burukluğu bir nebze de olsun dindirmek için belki de böyle bir tedbir almış olabilir.

Zira CHP’nin içerisinden yeni bir parti çıkabilir mi beklentisi de oluşsa bile ben şuan öyle bir şeye ihtimal vermiyorum.

Şuan da CHP içerisin de mevcut üyelerin büyük çoğunluğu daha doğrusu üyelerden ziyade delegelerin çoğunluğu yeni yönetim zamanında oluşan delege yapısı onun içinde Muhalefet tek aday çıkarmak durumunda kalabilir.

Diğer yandan Kemal Kılıçdaroğlu bir hamle daha yapıp koltuğunu yıllardır CHP’nin başına gelebileceği konuşulan Mustafa Sarıgül’e altın tepside sunabilir. İşte bu koltuk sunulduğu zaman, beklide belirli bir süre sorun ortadan kalkmış gibi olacak ve bu hamleyle parti içerisinde olan Baykal ve ekibi hepten tasfiye edilmiş olacak.

Son dönemlerde CHP için de hem ulusalcıların hem de Baykal ve ona yakın isimlerin hamlelerinin neleri getirip neleri götüreceğini çok yakın bir zamanda öğreneceğiz.

CHP elbette alışık olduğu bir süreci yeniden yaşıyor.

Lakin bu sefer bir fark var artık CHP de diğer partilerdeki değişime ayak uydurmak zorunda ülke geneline açılmadığı takdirde yada böyle bir siyaset izlemediği takdirde geçtiğimiz yerel seçimlerde görüldüğü üzere bir sonuçla karşılaşacak.

Çok fazla güçlü olduğu sahil kentlerinde bile artık eskisi kadar gücü yok hatta bazı yerleri iktidar partisine kaptırdığı içinde seçmenleri tarafından çok eleştiriliyor. Bunun için CHP ya  kendi içine kapanık bir parti olup yüzde yirmilerde seyredecek yada dışa açılıp yüzde otuzlarda seyredecek.

İşte bunu CHP’li delegeler belirleyecek.

Aslında CHP’nin kendi toparlaması ülke siyaseti açısından da önemli nihayetinde hep eleştirilen iktidarın alternatifi yok doğru düzgün muhalefette olmayınca aslında iktidar içinde bu durum sakıncalı hale geliyor bana göre.

Çünkü iktidardakiler bu sefer her istediklerini istedikleri gibi yapa bileceklerini düşünerek hareket ediyorlar. Bu yüzden muhalefetinde iktidar karşısında güçlü olması gerekir.

Buda partinin gücü yanında Güçlü bir liderle olabileceğini düşünüyorum.

Nitekim bunun kararını da CHP’li delegeler verecek ardından da ilk seçimlerde bunun doğru olup olmadığını görmek için aslında uzun sürede beklememiz gerekmeyecek.

Nihayetinde önümüzde farklı bir durum olmazsa on ay gibi kısa süre sonra seçimler olacak o zaman bu yapılan tercihin CHP açısından sandıklara yansıyıp yansımayacağını bizzat görmüş olacağız.

CHP’nin kendi içine kapanmasının bu güne kadar ne ülkeye nede CHP’ye bir fayda getirmediğini gördüğünüzü umuyorum.

Onun içinde CHP’de artık değişmeli gerçektende köklü bir değişiklik olur mu bilemem ama bazı korkularından arınmalı ve yoluna öyle devam etmeli diye düşünüyorum.

Korkularına hapsolmuş bir CHP iktidar iddiasında bulunabileceğini pekte tahmin etmiyorum.

Bunun kararını da önümüzdeki günlerde CHP delegeleri verecek sonrada bu değişimi halk görerek destek verecek.

Yoksa Muhalefet, mahkûm olmaya devam edecek.

Söylemesi benden…

Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem