21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Siyaset nereye doğru ilerliyor

Hayrullah Demiray

19 Ağustos 2014 tarihli yazısı

 

Türkiye’nin gündemi son günlerde Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan kim olacak buna kilitlenmiş durumda.

Hem bu hem de muhalefet partilerinde yaşanacak durumlar aslında Türkiye siyasetinin önümüzdeki yıllarda nasıl şekilleneceğini gösterecek olması bakımından önemli.

Şimdi hem Ak Parti’deki bu durum diğer yandan da CHP’nin kongre kararı alması bu durumu daha da heyecanlı hale getiriyor.

MHP de şu anlık sadece belli yerlerde istifaların ötesinde bir şey görünmüyor gibi lakin her an her şey olabilir.

Nitekim MHP’nin efsanevi lideri Rahmetli Alparslan Türkeş’in Türkiye de Başkanlık sistemini savunan sözlerinin ortaya çıkması ve gündeme gelmesinden sonra MHP de de farklı bir hareketlenme olur mu onu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Elbette hem iktidar da hem de muhalefette önümüzdeki günlerde belli dalgalanmalar olacak bunun önüne kimse geçemez.

Ak Parti açısından belki şu an hem Genel Başkan dolayısı ile Başbakanın kim olacağı belli olsa da asıl bana göre Ak Parti de ki durumu şekillendirecek olan konu Abdullah Gül’ün partiye dönmesi yada dönmemesi esasında Ak Parti’yi şekillendirecek.

Birileri ısrarla bu konuda her hangi bir şey olmaz dese de ben onlarla aynı şeyi düşünmüyorum.

Çünkü Ak Parti de de bundan böyle bir şeylerin değişmesi gerekir.

Yoksa bundan önce olduğu gibi bundan sonra aynı taşlar yerli yerinde durmayacak.

Muhalefette de her şey eskisi gibi olmayacak ama İktidar da da bir şeyler ve bazı makamlarda olanlar değişmez yada İdarecilerin tutumları değişmediği takdirde bu önümüzdeki seçimlerde de herkes ne demek istediğimi anlayacak.

Tabiki Muhalefet partileri için de aynı şey geçerli iktidar ve Muhalefet bu konuda atılması gereken adımları gelecekleri için atmak zorundalar.

Siyasi haberlerin azalacağını düşündüğümüz bir tarihte aslında siyasi haberlerin daha yoğun olacağı bir döneme girmiş bulunuyoruz.

Genel seçimlere 10 ay gibi bir sürenin olduğunu düşünürsek siyasi partiler içerisin de Ak partinin yine herkesten önce davranarak seçimlere daha iyi hazırlana bilecek zamanı kendisine oluşturma fırsatını tanıyacağını söylemek yanlış olmaz.

Bu konuda muhalefetin neler yapacağını kısa zamanda görme fırsatımız olacak.

Eğer kendilerini yenilemez ve Ak Parti’nin içinde oluşmasını düşündükleri ve hatta bunun için hatta dua ettikleri karışıklığı beklerlerse bana göre daha çok beklemeleri gerekecek.

Yani Türkiye’nin siyasetinin şekilleneceği günleri yaşadığımızı ve bu birkaç ayın her açıdan önemli olduğunu kimse unutmasın.

Neden diyecek olursanız Ağustos ve Eylül ayları beklide Türkiye açısından bir dönüm noktası olacak ve önümüzdeki 10 Yılın siyaseti şekillenmiş olacak.

Dolayısı ile hem Ak Parti hem de muhalefet kendini yenilediği takdirde ömürleri daha uzun olacaktır.

Aksi takdirde hem iktidar açısından hem de muhalefet açısından bu günler iyi değerlendirilemezse her ikisinin de vay haline!

İktidarın tek şansı var oda elinde gücü bulunduranlar bu güçten vazgeçmek istemedikleri için şu anlık buna bağlı olarak bir bölünmenin yaşanmayacağı öngörülüyor.

Ama yerel yönetimlerde yapılan haksızlıklar ve adam kayırmaların bu şekilde devam etmesi durumunda arkasındaki halk desteğinin azalacağını düşünüyorum.

Önümüzdeki günlerde bu yaşananlarla ilgili yazılarıma devam edeceğim.

Hatırlayacak olursanız seçimden önce yazmaya başlamıştım ama o dönem vahim bir olay başıma geldi ve o dönem yazmaya ara verdim.

Önümüzdeki günlerde olan biteni ve doğruları sizlerle paylaşacağım.

Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır vecizesinden yola çıkarak haksızlık karşısında susup dilsiz şeytan olmayacağım.

Gördüklerim duyduklarım gerçekten de çok farklı durumları sizlerle paylaşacağım. Ve sizlerle  asla kulaktan dolma bilgilerde paylaşmayacağım.

Birileri bazı makamları eline geçirmiş ve o makamlar sayesinde keselerini doldurmaya devam ediyor ve birilerinin de bu duruma hiç sesleri çıkmıyor.

İşte bu sebeple herkes yeniden bir kez daha dönüp kendine bakmalı ve yarınların siyasetinde nerde yer alacağını belirlemeli.

Saygılarımla…

      

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem