21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

15 yıl oldu unutmadık unutmayacağız…

Hayrullah Demiray

16 Ağustos 2014 tarihli yazısı

 

 

On beş yıl oldu birçok kişi tarafından belki de unutuldu ya da unutulmak üzere ama bizlerin hayatları boyu her yıl yeniden o günlere döndüğümüz bir acı olay asrın felaketi olarak adlandırılan 1999 depremi unutmayacağımız bir iz bıraktı hayatımızda.

Lakin Allah’tan gelene diyecek hiçbir şeyimiz yok. Sadece insanların tedbir almaları  gerekiyor. Ayrıca hâla o günlerde yaşadıklarımızın hayatlarımızda böyle derin izler bırakmasına karşı tedbirler ne kadar alınıyor ona bakmak gerekir.

O acı başka bir acıyla tarif edilemez bunu yaşamayan bilmez anlamaz.

Nitekim o günlere bir daha her sene yeniden geri dönüp o günü yeniden yaşıyoruz.

Zamanında derlerdi biz pek anlamazdık Ateş düştüğü yeri yakar diye işte 1999 depremi hayatımızda her açıdan dönüm noktası oldu.

Ateş gerçekten de düştüğü yeri yaktı kavurdu adeta ama hayat devam ediyordu hayata tutunmak hayata yeniden dört elle sarılmak gerekiyordu.

Uzun bir süre üzerimizden o sıkıntılı günleri atlatamadık hatta birkaç ay sürmedi sadece birkaç sene sürdü.

Sonrasında unutabildik mi asla unutmadık ve unutmayacağız da.

Ömrümüz boyunca şahsım adına söylüyorum. Hep kaybettiklerimizin özlemini duyacağım ve onların yokluğunu hep arayacağım takî onlarla kavuşana kadar.

İnanan insanlar olarak bir tek tesellimiz var oda onlarla ahrette kavuşma inancımızın olması. İşte bizleri bu ayakta tutmaya yetiyor.

Evet 1963 yılında doğan abim Hüseyin Demiray 1999 depreminde eşi Canan ve çocukları Seyit Abdulkadir Serhat ve Sercan Demiray en büyüğü on yaşında ve en küçüğü daha iki yaşında 3 yiyenimi de bu dünyadan ebediyete uğurladık.

O dönemlerde asker olduğum için cenazelerine yetişemedim keşke cenazelerinde burada olabilseydim diye hep söylenip dururum.

Elbette o günlerde nice canlar yok olup gitti elbette takdiri ilahi ama insanlar önlem almadıkları için ve tedbirsizlikten dolayı birçok canın yok olması ve çileler çekmesi de gerçekten aklımızın almadığı bir başka gerçek.

Olan bitenden dersler çıkarmalıyız.

Geçmişte yaşadıklarımızdan fazlaca dersler çıkarmalı bundan sonrada aynı şeyleri yaşamamak için gayret saf etmeliyiz.

Belki de bu konu ile ilgili sayfalar dolusu yazılar yazabiliriz lakin bazı şeyler boğazımızda düğümleniyor nitekim o günleri her sene bir kez daha yeniden yaşıyor ve o günlere geri dönüyoruz.

Hayat devam ediyor etmesine de bizlerin her zaman bir yanımız eksik kalıyor.

Tekrar buradan 1999 Depremin de kaybettiğimiz insanlarımızı rahmet ve minnetle anıyor Allah’tan hepsine rahmet diliyorum.,.

Biliyorum ki onların orada duaya ihtiyaçları var.

Saygılarımla…

O günü unutmayalım unutturtmayalım…

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem