23 Temmuz 2018 Pazartesi
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İzmire gidiş artık yormayıp keyif verecek.

Adnan Gümüşer

16 Ağustos 2014 tarihli yazısı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de geride bıraktık. Beklenen oldu. Milletvekili seçimleri de ufukta gözüküyor.Çiçeği burnunda Cumhurbaşkanımız vatana millete herkese hayırlı uğurlu olsun.

Yeni bir hizmet daha proje safhasından eyleme dönüşüyor. Gebze’den İzmir’e veya başka bir deyişle İstanbul’dan İzmir’e gidiş artık daha rahat ve daha kolay olacak. Gebze’den başlayıp İzmir’de bitecek yol 390 km uzunluğunda. Otoyol 33 veya O33 olarak adlandırılan proje Ege bölgesi ile Marmara bölgesini hem taşımacılık ta hem de iletişimde biri birine bağlayacak. Uçakla gidilse 3,5 saatte gidilemez. Hatta daha fazlada vakit alır. Hava alanına gelişi var. Hava alanından şehre varışı var servis vs. Kısa zamanda uçak konforunda kara yoluyla gidiş gerçekleşecek.

Bu projenin en önemli ayağı İzmit körfezi bölümü. İzmit Körfez geçişi kısmı imalatı zor ve zaman alıcı. Çünkü buralarda asma köprü yapılacak. Asma köprüdeki çalışmalar hızla devam ediyor. Kule yapımları tamamlanıyor. Kule yükseklikleri şu an da 54 mt’yi bulmuş vaziyette.  Yılsonuna kadar 250 mt ye yükseltme planı yapılıyor.

İstanbul İzmir arası şu anda karayoluyla 9,5 saat sürüyor. Yani bu yolculuğu yapmayı düşünenler günün yarısını yolda geçiriyor. Bu proje ile süre çok kısalmış olacak. Gebze Karamürsel arasında yapılacak köprü 3 km uzunluğunda ve göz açıp kapayınca bitecek. Körfez geçiş süresi de asma köprü süresi 6,5 dakikaya düşecek.  Bu köprü şu anda yok ama karayoluyla körfez gerdanlığı olarak ta anılan Gebze Yalova güzergahı yaklaşık 85 km mesafededir ve 1,5 saat sürüyor. Çilesi ayrı,  yakıt masrafı ayrı, trafiği apayrı. Bitince bu mesafe hem kısalacak hem de hava temizliğine katkısı olacak. Çünkü hava kirliliğinin en büyük etkenlerinden biriside araçlardan çıkan egzoz veya motorlarından çıkan yanmış gazlardır.

Asma köprünün dünya çapında derecesi de olacak. Dünyanın en büyük orta açıklıklı olarak tabir edilen köprüler arasında 4. sırada bulunacak. Bu yol ayrıca Gebze Orhangazi İzmir otoyolu olarak da isimlendiriliyor. Projede sanat yapısı olarak adlandırılan birçok eser var. Köprü, viyadük, tünel, otopark alanı, servis alanı, gişe alanı, otoyol bakım merkezi olacak. Bu sanat yapılarının karayolları tarafından açıklanan sayıları ve bilgileri şöyle;

3 km uzunluğunda bir adet asma köprü.

Toplam uzunluğu 18.200 mt den 30 adet viyadük.

7.5 km uzunluğunda 4 adet tünel

Çeşitli büyüklüklerde 209 adet köprü

18 gişe alanı

5 adet Otoyol bakım ünitesi

7 adet servis alanı

7 adet park alanı

Bu dev projenin sözleşmesi 27 Eylül 2010 tarihinde imzalanmış olup 28 Ekim 2010 da Eski Başbakan Syn R. Tayyip ERDOĞAN’ın katılımıyla temeli atılmıştı.

2015 yılı sonuna bitirilmesi planlanan bu yatırımın çalışmaları şu an hummalı bir şekilde devam ediyor. Proje bitince emek verenleri tek tek tebrik etmeli. Çocuklarına ve ailesine anlatacağı bir konu olacak. Çalıştığından dolayı iftihar edeceği bir tablo ortaya çıkacak.

Yollar hayattır. Yollar canlılıktır. Yol yapılan yerde hareket olur bereket olur.

Kalın sağlıcakla…

Not: Bazı alışveriş merkezleri ve benzin istasyonları karton koku (stikr) veriyorlar arabadan güzel koku gelsin diye. Hiç alınmasa da olur. Bunlara dikkat edin arabada sıcak altında kalınca torpidoyu eritebiliyor. Hasarı büyük oluyor. Bende yaşadım kıymetli okuyucularım bana  demedi demesin.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr