21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bundan sonra ne olur!

Hayrullah Demiray

12 Ağustos 2014 tarihli yazısı

 

Türkiye’de halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir anlamda tarihe de kaydedildi.
Nitekim hem Türkiye Cumhuriyeti’nin 12.Cumhurbaşkanı olarak hem de halkın direk olarak aracısız seçtiği ilk Cumhurbaşkanı olması bakımından zira önemli olduğunu düşünüyorum.
Hem Türkiye tarihinde bazı ilkler de yaşandı direk olarak halkın desteği ve aynı zamanda Maddi olarak ta halkın katkısının olduğu bir seçim böylelikle seçim yükünün tamamı devletin omuzlarına yüklenmemiş oldu.
Böylelikle bu seçimi de kazasız belasız atlatmış olduk.
Özellikle bazı kesimlerin farklı gayretleri de olsa sağduyu galip geldi.
Burada öncelikle şunu görmek gerekir.
Bir kere önce insanların kendilerine saygı duymaları sonrada başkalarına hem saygı duymalı hem de tahammül edebilmeyi öğrenmemiz gerekir.
Aslında bu seçimin bazı kazanımları da olmuştur bunların en başında da halkı küçümseyen halkı hakir görenlerin ve halka rağmen bir şeyler yapmaya çalışanlara her zaman olduğu gibi halk cevabını vermiştir.
Diğer yandan bir kazanımı da Türkiye’de etnik kökene dayalı siyasetin çok fazla rağbet görmediği gerçeğini de artık görmüş olmamız gerekir.
Bir diğer gerçeğinde Recep Tayyip Erdoğan isminin Türkiye’nin her tarafında karşılığı olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu.
İlimize baktığınızda da bunu göreceksiniz Tüm ilçeler de hemen hemen seçmenlerin Recep Tayyip Erdoğan’a oy verdiğini göreceksiniz hatta bazı ilçeler de daha yüksek olduğunu gördük.
Aslında bununda farklı bir anlamı var ben daha öncede ifade etmiştim seçilen belediye başkanların kendilerine değil halkın bizzat bir çok yerde olduğu gibi başbakan Recep Tayyip Erdoğan ismine oy vermişti ve bugünde Cumhurbaşkanlığı makamında görmek istediği isme oy verdi dolayısı ile alınan oy belediye başkanlarının falan değil bizzat Erdoğan’a verildiğini her halde bazıları da anlamış olmalı.
Türkiye’de bir diğer gerçeği daha görmüş oldu Muhalefetin muhalefet yapma biçiminin karşılığı olmamıştır.
Diğer yandan bakıldığında 13 partinin desteklediği çatı adayının aldığı oy bir gerçeği daha ortaya koymuştur nitekim bu seçimlerden sonra o destek veren partilerin hiçbir tanesinin adı sanı ortada yok bile.
Kimse ağzına bile almıyor dolayısıyla bu konuda şunu ifade etmek gerekir CHP ve MHP diğer partileri bir görüntü olarak yanına aldı ama bir çare olamadı ya bu partilerin halkta bir karşılığı olmadığı gerçeği ortaya çıktı ya da bu parti yöneticileri kendi tabanlarını azda olsa ikna edemedi.
Yani konuşulanlar baktığınızda hep CHP ve MHP’nin oylarının hesaplanmasını bunun en bariz örneğidir bana göre.
Öte yandan Selahattin Demirtaş’ın almış olduğu oy söylemlerinin değişmesinin de etkili olduğu yani etnik Milliyetçiliğe dayalı bir siyasetin Türkiye’de artık karşılığının çok fazla olmadığını bir göstergesi olması bakımından ve Türkiye demokrasi açısından önemli olduğunu görmemiz açısından önemli olduğunu düşünüyorum.
Ak parti açısından ise bu saatten sonra daha temkinli adımlar atması gerektiği gerçeğini umarım bazıları görecektir.
Dolayısı ile aslında bu açıdan da Recep Tayyip Erdoğan’ın almış olduğu oyun önemli olduğunu düşünüyorum.
Ak parti de bir değişim yaşanmalı ve bu saatten sonra artık Ak Parti içerisin de bir şeylerin eskisi gibi olmayacağını söylemek isterim.
Nitekim bu seçimden sonra hem iktidar da hem de Muhalefet kendisini yenilemeli.
Bu konuda herkesin bundan sonra birçok şeyin eskisi gibi olmayacağını anlaması gerekir diye düşündüğümü ifade etmek isterim.
Aynı zamanda hem iktidar hem de muhalefetin bu seçimlerden sonra ilimizdeki teşkilatları da bir kez daha kendilerini yenilemeleri gerektiğini düşünecekler mi bilmiyorum ama hiç kimse bu saatten sonra benim demesin.
Bu konuda özellikle İktidar Partisindekiler nasıl olsa seçimi kazandık neden böyle diyor bu arkadaş diye düşünmesinler ilerleyen zamanlarda ne demek istediğimi anlayacaklar.
Aynı zamanda muhalefette kendisini yenilemesi ve değişmesi gerektiğini umarım anlamıştır.
İnsanlar ekmeksiz yaşaya bilir ama onursuz asla yaşayamazlar.
Bu söz herkes için geçerli…

Saygılar sunuyorum.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem