20 Temmuz 2019 Cumartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Nasıl bir nesil yetiştiriyoruz?

Hayrullah Demiray

29 Şubat 2012 tarihli yazısı

 

Geçtiğimiz günlerde yakınımızda Derince’de bir vahşet yaşanmıştı. Polisimizin başarılı operasyonuyla 9 gün üzerine yakalandılar. Bu konuda polisimizi gerçekten kutluyorum. Belki ölenleri geri getirmeyecek ama insanların için bir nebze de olsa su serpilmiş oldu.

Kim olursa olsun böyle vahşice bir işi insan bir başkasına nasıl reva görebilir. Bu bir insanlık ayıbıdır. Her şeyi maddi olarak görmenin bir sonucu değil midir bu? Çünkü insanlar her şeyi maddi olarak gördüklerinde sonuçları böyle kötü olabiliyor.

Son zamanlarda gördüğümüz ve duyduğumuz haberler oldukça üzücü. Aslında insanları insan gibi yetiştirmekten geçiyor her şey. Ancak maddiyatın yanında maneviyat verilmediği takdirde, sadece insan korkusu yaşadığında, kimsenin görmediği düşüncesine kapıldığında her şeyi yapabilir insan. Yalnız, insan maddiyatın yanında maneviyatı da almışsa kimse görmese bile Yüce yaratıcının kendisini her an gördüğünü bilerek yapacağı kötü işten vazgeçer. Eğer ki kişi bu zihniyetle yetişmişse başkalarına zarar vermenin karşılığında hem dünyada hem de Ahirette bir cezasının olacağını düşünür ve ona göre hareket eder.

Yalnızca dünyada bir cezası olduğunu düşünen biri ise oldukça rahat bir şekilde yapacağı hatanın ona geri dönüşünün ne olacağını idrak etmesi biraz daha zordur.  Hatta onu kimsenin görmeyeceğini hesap etmesi de o kötülüğü yapması konusunda onu dürter, bir daha mı dünyaya geleceksin gibi vesveseler vererek onu ona cazip hale getirmez mi?

Adeta dünyayı yaşanmaz hale getirende onu güzel hale getirende biz insanlar değimliyiz. Allahın en yüce varlık olarak yarattığı insanoğlu bazen hayvandan daha aşağı bir varlık haline gelebiliyor. Aslında düşünmemiz gereken bunun önüne nasıl geçebiliriz.

Yoksa kim nasıl yetişecek, kim ne görüşe mensup olacak olmamalı düşüncemiz. Yaşadığımız toplumda artık insanın kendi akrabasına, kardeşin kardeşe bile güveni kalmamış. Karşınızda gözünü sadece para hırsı bürümüş ve maddiyat her şeylerini alıp götürmüş birisini mi, yoksa başkaları için bir şeyler yapabilen hatta bu konuda hiç bir karşılık beklemeyen birisini mi görmek istersiniz.

Tabi ki herkesin aynı cevabı verdiğini duyar gibiyim. Çünkü hayatta mutlaka bir gün herkes hiç ummadığı bir anda ummadığı bir duruma düşebilir. Onun için herkes her şeyi bir kenara bırakıp bireylerin yetişmesi konusunda daha duyarlı, çevresine faydalı, bencillikten uzak, topluma faydalı bireyler olabilmesi ve zarardan arındırılmış bireyler olarak toplumdaki yerini alması herkesin en büyük arzusu olmalı.

Hemen hemen her gün izlediğimiz vahşetlerin benzerlerinin yaşanmaması için bir kez daha düşünelim.

Nasıl bir toplum arzuluyoruz?

Saygılarımla…

    

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem