23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Cumhurbaşkanı adaylarına bakış

Hayrullah Demiray

06 Ağustos 2014 tarihli yazısı

 

Cumhurbaşkanlığı seçimleri tüm hızıyla devam ediyor.
Elbette bu seçimde halk Cumhurbaşkanını ilk defa kendi seçecek olması bakımından diğer seçimlerden daha çok heyecan duyulan bir seçim oluyor.
Bu yarışta adayları değerlendirecek olursak Başbakanın daha önce değerlendirmesini yapmıştık.
Şimdide diğer adayları ele alacak olursak bir kere bu konuda diğer iki adaydan bana göre Ekmeleddin İhsanoğlu’ndansa Selahattin Demirtaş’ın daha şanslı olduğunu düşünüyorum.
Öncelikle bir kere siyasetin içerisinden bir isim olması dolayısı ile ve hitabetinin oldukça güçlü olduğu bir isim olduğunu da yabana atmamak gerekir.
Öncelikle bir kere şimdiye kadar söylediği söylemlerden çok uzaklaşan bir isim olduğunu da unutmamak gerekir.
Bu seçim yarışında Selahattin Demirtaş’ın da olması aslında bir anlamda Kürt siyasetinin de değişmesi gerektiği konusu da güzel bir adım olmuş oldu.
Bu seçim bazı ilklere sahne olacak ve toplumun her kesiminden insanlar sandığa gidip oy kullanacaklar.
Bana göre bu seçim hem yurt içinde hem de yurt dışında çok önemseniyor.
Zira adayların yurt içinde olduğu gibi yurt dışına da yaptıkları ziyaretler bunun en bariz göstergesidir.
Selahattin Demirtaş’ın şansının bana göre Ekmelediin İhsanoğlu’ndan daha fazla olacak. Belki bu oy oranı olarak çok fazla yansımayacak ama şunu unutmamak gerekir ki özellikle CHP ye oy vermesi gereken bazı kişiler Selahattin Demirtaş’tan yana tercihlerini kullanacaklar.
Bu seçimle beraber belkide Kürt hareketi olarak ortaya çıkan BDP yeni adıyla HDP de normalleşme sürecine girecektir.
Hep Türkiye’nin doğusuna hitap eden bir parti olmaktan ülkenin batısına doğru da kendileri açılmış olmaları bakımından önemli olduğunu düşünüyorum.
Öncelikle bu seçim sürecindeki söylemlerin devam etmesini umuyorum.
Neden diyecek olursanız bu ülkenin her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğunu ve bu birlikteliğin oluşmasında da siyasilerin katkılarının olması kadar doğal bir şey yoktur diye düşünüyorum.
Bu bunun sağlanmasının da aslında siyasilerin çabalarının oldukça etkili olduğunu ve bunun oluşmasının da bu seçimler bir dönüm noktası olması bakımından aslında çok büyük önem arz ediyor.
Bu seçimlerde de Demirtaş’ın almış olduğu oy oranı aslında çatı adayının aldığı oydan daha önemli neden diyecek olursanız toplumda bazı şeylerin normalleştiğini göstermesi bakımından önemli olduğunu düşünen insanların sayısı da aslında azımsanmayacak derecede olduğunu görüyoruz.
Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz ama son dönemlerdeki söylemlerine bakarak bir karar vermek gerekirse bana göre çatı adayındansa Demirtaş’ın daha ağır basacağına inanıyorum.
Bu konuda birçok kişi ile konuştuğunuzda da aynı şeyleri ya da benzer şekilde tavır gösterdiğini göreceksiniz.
Onun için bu seçimlerde elbette üç adaydan biri kazanacak ama bu seçimden sonra da Türkiye’nin kazanımları da olacağı inancımı bir kez daha yinelemek isterim.
Bu seçimlerden sonra Türkiye bana göre daha da normalleşecek.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem