23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Köşk seçimlerine yönelik bir tahminde benden

Hayrullah Demiray

04 Ağustos 2014 tarihli yazısı


Türkiye tarihinde ilk defa halkın iradesiyle Cumhurbaşkanlığı seçimi gerçekleşecek. İşte bu nedenle 10 Ağustos tarihinde yapılacak seçimlerin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.
Aslında partiler bir anlamda hem Cumhurbaşkanlığı seçim yarışı hem de varlıklarını göstere bilme ve devam ettirebilme yarışı içerisine aynı anda girdiklerini unutmamak gerekir.

Bu konuda hemen hemen bütün partilerin çabası görülüyor.
Bir anlamda var olma mücadelesi verirken aslında bir yandan da geleceklerini etkileyecek adımları attıklarının beklide farkında bile değiller.

Zira bu durumda bütün partiler bu seçimden sonra kendilerini yenilemek durumda kalacaklarını bilmeliler. Bu durum bütün partiler için geçerli zira hem iktidar hem de muhalefet için durum aynı gözüküyor.

Bir yandan muhalefetin gösterdiği adayın olası kazanamadığını varsayarsak hem CHP’de hem de MHP’de parti içerisin de birileri harekete geçecek.

Diğer yandan çatı adayını destekledikleri için diğer irili ufaklı partilerde de mutlaka yansımaları olacağını söylemek her halde zor olmasa gerek.

Bu durumda aslında HDP de bir sorun yaşanmayacak gibi duruyor.

Çünkü her ne kadar Türkiye partisi olma anlayışı ile yola çıktıklarını söyleseler de etnik anlamda siyaset yapmaya devam ediyorlar.
Bunun içinde kendi adayları ile yarışa girmeleri onların içindeki karışıklığı önlemek için bana göre yeterli olacaktır.

Muhalefette bunlar yaşanırken iktidar partisinde neler yaşanacak onu şimdiden kestirmek belki zor ama Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtemelen Çankaya köşküne çıkmasından sonra elbette en büyük çalkantının Ak Parti de olacağı söylemek herhalde hayalcilik olmaz.

Muhalefette yaşanacaklara benzemese de Ak parti içerisinde de hem iktidar kavgası başlayacak hem de Ak Parti de bu güne kadar sesini çıkarmayan bir kesimin sesinin daha da yüksek çıkacağını söylemek gerekir.

Çünkü bazı insanların bu güne kadar Başbakana olan sevgilerinden dolayı seslerini çıkarmadığını herkes biliyordu. Ama gelin görün ki bu kişilerin bazı şeyler işlerine gelmiyor.

Hatta muhalefetin en büyük şanssızlığı liderlerinin tutarsız davranışlarından dolayı yaşadıkları bilinen bir gerçek ve Ak Parti’de liderinden dolayı partililerin olan biten her şeye Başbakan için katlanıyor olmalarından kaynaklandığı da aşikar.

Şimdi 10 Ağustos için herkes canla başla çalışıyor.
Hem iktidar hem de muhalefet adaylarını Çankaya ya göndermek için mücadele veriyor.
Ama bir kesimde sırf Ak Parti’nin içerisinde ki kendini beğenmiş gurubun boyunun ölçüsünü alması için Başbakanın Çankaya ya çıkmasını çok arzuluyor.
İşte gelecekte aslında siyasette bu gurubun çok aktif bir şekilde yer alacağını söylersek yanılmış olmadığımızı birileri de ileriki zamanda görecek.
10 Ağustos seçiminin baş aktörlerinden Başbakan ve Ak Parti’nin köşk adayı Recep Tayyip Erdoğan dün ilimizdeydi ve Kocaeli bir kez daha Erdaoğan’a teveccüh gösterdiğini gözler önüne serdi.
Seçime sayılı günler kala birçok kişi seçim tahmininde bulunurken birde ben bulunayım istedim. Ak Parti içerisinde ki ilimizin ileri gelenleri tahminlerini yüzde 58 ila 61 arasın da tutuyorlar. Benim tahminimde şu şekilde % 55 Recep Tayyip Erdoğan, % 36.5 Ekmeleddin İhsanoğlu ve % 8.5 de Selahattin Demirtaş’ın alacağını belirterek satırlarıma son vermek istiyorum.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem