21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Trabzonlularda bir Pazar sabahı

Hayrullah Demiray

28 Şubat 2012 tarihli yazısı

 

İnsanlar bazen bulundukları bölgelerden bazen iş bazen aş bazen de başka nedenlerle göç ederler. Yıllarca süregelen bir eylemdir.  İnsanoğlu hep hayatı boyunca doğduğu yerin hasretini ve özlemini mutlaka çekmiştir ama atalarımızda boşuna dememişler doğduğun yer değil, doyduğun yerdir memleketin.

Her ne kadar öyle de olsa insanlar göçtükleri yerlerde Kültürlerini geleneklerini yaşatmaları gerektiği inancındayım bununda en güzel örneğini derneklerle sağlayabiliriz. Kocaeli bu konuda aslında dernek konusunda en zengin illerden biridir. Çünkü sanayi kenti olması münasebetiyle Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde insanlarımız Kocaeli’de yaşamaktadır.

Burada yaşayan herkes mutlak suretle artık Kocaeli’de yaşamaktan mutludur. Geleneklerin yaşatılması için de çeşitli dernek ve vakıflar kurularak bir araya gelinmesi hem sosyal ve kültürel bağların kurulması hem de bu konudaki zenginliğimizin ortaya çıkması için bence önemlidir.

Kocaeli’de özellikle Karadeniz kökenli hemşehri dernekleri fazla sayıda var. İl haricinde ilçelerde de özellikle Gölcük dernek bakımından en zengin ilçelerin başında yer alıyor. Geleneklerin yaşatılması anlamında aktif olarak her biri kendi ilinin kültürünü yaşatma gayreti içerisinde.

Gölcük Trabzonlular Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği uzun yıllardan beri Gölcük’te faaliyette bulunmaktadır ve dün kendileri basın kuruluşlarına nazik bir davette bulunmuşlardı bizlerde bu organizasyona icabet ettik gerçektende keyif aldığım bir organizasyon oldu.

Hem Karadeniz denince akla gelen kemençenin nağmeleri kısada olsa sevgili Bahattin Kılıç’ tan dinleme imkânı ve fırsatımız oldu. Gerçekten ağzına sağlık diyorum. Gölcük’te ve Kocaeli’ de bulunan diğer bölgelerin dernek başkanlarının da orada olması gerçekten sıcak ve samimi bir ortam oluşmasına vesile oldu bence bu tür organizasyonların toplumumuzun bu kadar sohbetten dostluktan uzaklaştığı bir dönemde çok daha fazla ihtiyacımız olduğunu düşünmekteyim.

Maksat ne kahvaltı ne ikram aslında gönül ne kahve ister ne kahvehane, gönül aslında muhabbet ister sözünün doğruluğunu kanıtlarcasına oluşan böyle güzellikler.

Bu konuda her zamankinden daha fazla insanların birbirlerini tanımaya ihtiyaçları olduğunu düşünmekte de haksız sayılmam her halde çünkü geçmişe baktığımızda insanlarımızın birbirine karşı davranışlarını yardımlaşmasını ve hiçbir karşılık beklemeden kim olursa olsun el attığı günlerin çok eskide kaldığını görmek insan olarak bizleri üzüyor.

Bu organizasyona öncülük eden Gölcük Trabzonlular Yardımlaşma ve Dayanışma dernek Başkanı Sayın Selami Bulut şahsında tüm Yönetimine teşekkürlerimi sunuyorum gerçekte güzel bir organizasyona ev sahipliği yaptılar oraya gelen tüm herkesin de kutlamak gerekir çünkü Pazar günü evlerinden kalkıp o ortamda bulunmakta bence önemliydi.

Bu tür organizasyonların sürekli olarak toplumun kaynaşmasına katkı sağlayacağını düşünerek bizlerde gazete olarak bu konuda tüm organizasyonların kamuoyuyla paylaşılmasına cani gönülden aracılık edeceğimizi bilmenizi isterim.

Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem