17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

MHP nereye gidiyor

Hayrullah Demiray

26 Şubat 2012 tarihli yazısı

 

MHP bugünlerde adeta cadı kazanı gibi kaynıyor. Daha önce İl Başkanı Celalettin Yaylak’ın sebebiyet verdiği karışıklık son günlerde de İzmit İlçe Başkanı Aydın Ünlü ve 32 kişinin delegeliklerinin düşürülmesi deprem etkisi yarattı. MHP’de deprem etkisi yaratan olaylar bir kısım partiliyi sevindirmiş görünüyor.

MHP camiasını Kocaeli’de belki de daha çalkantılı dönem bekliyor. Parti içerisinde deneyimsiz ya da dışarıdan partiye katılan insanlar partiye ayak uydurmakta zorluk çekiyor. MHP’nin kendine has bir siyası tarzı var. Bu tarz her ne kadar kendini yenilese de geleneklere bağlı siyasi yol izlemektedir. Bazı şeyler kolay değişmez ve dışarıdan gelen yeni ekibe karşı her zaman daha temkinli bir davranış sergilenir. Bu son dönemlerde oldukça fazla gözlemlediğim bir şey.

Bunun yanında birileri farklı bir şekilde imtiyaz elde etmek için ve yönetimi kendi elinde tutmak için kendi önerdiği insanların başkan olarak atanmasını istemektedir. Ruhi Çavdar’da Milletvekilliğine aday olduğunda aynı görüş ve düşünceyi benimseyerek Celalettin Yaylak’ın İl Başkanlığına gelmesini istedi. İl Başkanı olan Yaylak’ta bence çok iyi bir performans sergilemek yerine parti içerisinde farklı dengeler gözetmeye başlaması MHP içerisindeki dengelerin değişmesini kaçınılmaz yapmıştır.

Bence bunun en bariz örneği geçtiğimiz günlerde yapılan özellikle Başiskele İlçe seçimlerinde kendini iyiden iyiye hissettirmiştir. Çünkü bu seçimde hatırlayacak olursak yıllardır partinin içerisinde önemli görevler de bulunan Mustafa Gürsoy tabiri caizse eski yeni milletvekili diye ayırt etmeden herkese sert çıkmıştı. Bence de haklıydı. Çünkü yeniliğin ve değişimin olması gerekiyor.

Partinin Türk siyasi hayatında önemli yeri olmuş ve bu günlere gelmiş. Bir dönemde iktidar ortağı da olmuş. Siyasi hareketin Kocaeli’de her dönem hemen hemen milletvekili çıkarıyor olması Kocaeli’de bir tabanının olduğunu göstermektedir.

Etnik kökene dayalı bir milliyetçilik anlayışı olduğu için belki iktidar olması zor görünse de bence MHP’nin Büyük Millet Meclisinde olması bir denge unsurudur. Bundan sonra ne olur. Bilinmez ama bir kere cadı kazanı gibi kaynamaya başladı nerde nasıl durulur bilinmez. Ama böyle giderse gelecek yerel seçimlerde Kocaeli de MHP’nin neler yapabileceğini yaşayıp göreceğiz.

MHP kendi içerisinde önümüzdeki günlerde daha fırtınalı sürecin beklediği konuşulan konular arasında.

  

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem