20 Eylül 2018 Perşembe
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Haymatloslar ve İyilikder'in iftarı

Adnan Gümüşer

19 Temmuz 2014 tarihli yazısı


İyilikder’in iftar programı açık alanda huzurlu bir ortamda ve görkemli bir şekilde gerçekleşti. Programa yaklaşık bin kişilik bir katılım vardı. Açılış kuran-ı kerim tilavetiyle yapıldı. Kocaeli Gökkuşağı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Derince Eğitim Gönüllüleri Derneği bu iftarın sponsorlarındandı. Gökkuşağı Derneği Başkanı Adnan Şenyurt akıcı ve toparlayıcı konuşmasından sonra duaların yapılması ile program başladı. Doğu Türkistan, Irak, Suriye ve Filistin’de insanlık onurunun çiğnendiğini belirten konuşma yaptı. Gazze bombardımanı öncesi idi iftar ve bu günlerde de yeniden saldırılar başladı. Ortadoğu’da ve hemen yanımızda yaşanan bu istenmeyen hukuksuzlukların, kanlı olayların ve yasaklı bombaların atılmasının önünün alınması talep edildi. Adaletli, merhametli, kucaklayıcı anlayışın kurulması yönünde dilek ve temennilerde bulunuldu. Yemekte Suriye’den ülkemize sığınmış Suriyeliyle tanıştık uzun uzun oradaki olayları ve gidişatı konuştuk. Artık Suriyelilerin hepsi birer haymatlos. Haymatlos vatansız demek, ülkesi olmayan demek. Ülkeleri var ama kayıp ve yaşanmayacak nitelikte. Ülkeleri kanlar içinde. Huzursuzluk içinde. Gözyaşı sel olmuş halde.
Böyle genç yaşta birilerinin ülkemize gelmesi ve işe girmesi bana göre tuhaf. Belki çalışmalı belki de ailesini geçindirmeli. Ama ya toprakları ne olacak. Yıllardır içinde yaşadığı, sokaklarında büyüdüğü, anılarını yaşadığı yerler, okuduğu okul ve mahalleler ne olacak. Bazılarının da dilenmesi ve ’’Suriye işgali evimizi yaktı’’ sloganıyla yardım istemesi bu şekilde onurunu sarsması çok doğru olmasa gerek. Tamam, bizim iyi niyetimiz ve insancıllığımız var o ayrı. Ama eli ayağı sağlam birinin ülkesini ve topraklarını bırakıp buralara gelmesi ve dilenerek hayatını yaşaması izzet değil. Onurlu bir hareket değil. Savaşacak güçte insanlar pılını pırtını, asgari eşyasını alıp ülkesini kurtarmaya oraları müdafaa etmeye gitmesi gerek. Merak etmesinler bıraktıkları bütün emanetleri korur bakar ve gözetiriz. Aslında, belki de Türkiye’ye iltica eden hasta yaşlı ve çocuklar hariç savaşacak sığınmacı alınmamalıdır. Bazı illerde ve Suriyelilerin kalabalık olduğu Kahramanmaraş’ta, Gaziantep’te iş sorunları, kiraların yükselmesi, hastanedeki yatak ve servis hizmetlerinin aksaması, hizmet kalitesinin düşmesi nedeniyle gösteriler yapıldı. Aç kalmamak adına ülkesinden gelen ve bize sığınan Suriyeliler inşaatlarda, lokantalarda sanayide ve tarlalarda çalışıyor. Birde kavga dövüş olunca da mahalleliler isyan ediyor. Kavgalarda bu insanlar aslında kendi ekmeklerini çöpe atıyor. Uyum sağlamaları gerekiyor. Başbakanın, hükümetin iyi niyet ve yardım çabalarını istismar ediyorlar.
İftar tanışmalara ve dostlukların pekişmesine yardımcı oluyor. Bizim dışımızda insanların, ailelerin, ülkelerin aç olduğu ve onlara yardım etmek gerektiği hissi canlılığını bir daha gösteriyor. İftar demeden ramazan demeden saldırıya uğrayan Filistinlilere bir şey yapamamanın eksikliğini yaşıyoruz.
İyilikder’in geniş hizmet alanı, aktiviteleri yurt içi ve yurt dışı çalışmaları hepimize gurur veriyor. Yurt içi ve yurt dışında yardım çalışmalarının da başarılı olmasını istemek ve yardım etmek gerekir. Su kuyusu açma faaliyetleri takdire şayan. Yetim çalışması, kardeş aile çalışması, bir genci de sen okut faaliyeti, Afrika’ya kuyu açılması gibi hizmetler takdir edilecek imrenilecek ve destek olunacak insanlık onurunu temize çıkaracak çalışmalar olarak karşımıza çıkıyor.
Ramazanın bereketi huzur ve mutluluk veriyor. Bizi birbirimize bağlıyor. Ama Gazze’de iftar, sahur gece gündüz kan akıyor. Menşei ve içeriği yasak olan bombalar atılıyor. İnsanlık dışı saldırılar almış başını gidiyor. Bazı kaynaklar kara harekatının olduğunu da söylüyor. İnşallah doğru değildir. Gazze’de insanlık ölüyor. Gazze’de onur ayaklar altında. Sahilde oynayan çocuklar ölümle ödüllendiriliyor!
Gazze, Suriye, Irak Doğu Türkistan için yapacak bir şeyimiz yok diyorsanız, Allah’ın avuç içinize verdiği sonsuz gücü unutmuşsunuz demektir. Buralar sizin duanıza da muhtaç.
Kalın sağlıcakla…
Not: Rektörlük yarışları başladı. Kocaeli Üniversitesi Rektörlük yarışlarında Recep Tarı Hoca beline ağır çantasını alıp yola çıktı. Üniversite için bir şans olacak. Haftaya bu konuya temas ediyorum.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr