18 Temmuz 2019 Perşembe
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ramazan esintileri 1

Melek Engin Aktemur

13 Temmuz 2014 tarihli yazısı


Rahmet ve bereket ayının başlamasıyla birlikte güzellikler her yanımızı ihata etmiş durumda. Yaz mevsiminin uzun ve sıcak geçen günlerinde, oruç tutanlara bir ikram-ı ilahi olarak sıcaklık mevsim normallerinin altında seyretmeye başladı.
Sadece ve sadece Rabbin rızasına ulaşmak için yapılan ibadet ve taatlerin daha bu dünyadayken bile semeresini gördüğümüzün ifadesidir bu. Kul, kulluğunu bilip üstüne düşen vazifeleri ifa ederek hem dünyada hem ukbada dareyn saadetini yakalama fırsatını bulabilir. İşte yine fırsatlarla dolu bir zaman dilimindeyiz. Her anının değerlendirilmesi ve kaçırılmaması gereken sayılı günler hızla geçip gitmekte. Bu durumdan müstağni olmak, sunulan hediyeyi elinin tersiyle itmek gibi düşünülmeli ve bilakis bu ikramlara ihtiyacımız olduğunun bilinciyle hareket etmenin lehimize olacağının idrakiyle bütünleşmeliyiz.
Bütünleşmek. Bir olmanın, beraber olmanın neticesidir bütünleşmek. Kalbin, dilin ve beynin aynı şeyi düşünmesi, istemesi bir bütünlük kesbeder. Kesbedilen bu duygu, düşünce hayata aktarıldığında bir anlam ifade eder. Müspet düşünce ve empati kurmak, genellikle mide açken olur. Midesi tıka basa dolu insan, bencil, ihtiraslı ve hoşgörüsüz bir tavır sergiler.
Bilimsel olarak kanıtlanmış “açlık diyetleri” bize bunu bir kez daha kanıtlıyor. ABD ve Avrupa’da bir çok kişi üzerinde uygulanan açlık diyetinin sonuçları, orucun faydalarını gözler önüne sermekte. Bütün bir yıl durmaksızın çalışmakta olan kalbimiz, karaciğerimiz, mide ve diğer organlarımızın dinlenmeye ihtiyacı olduğu malum. Yorulan ve işlevini tam olarak yerine getiremez hale gelen vücudumuzun bakıma, onarıma alınması işlemi ORUÇtur.
Bu reçetenin insanlığa sunulması, yine insanlık tarihi kadar eskidir. Bedeni ve ruhi sağlık sırlarının gizlendiği bu ilahi reçetinin geçerliliği, hiçbir dönemde önemini kaybetmemiş aksine daha net olarak anlaşılmıştır. Yüce yaratıcının her emri ve her nehyi yine biz kulların mutlak yararınadır.
Konumuzu güzel bir Ramazan kıssasıyla tamam edelim, ne dersiniz?
Haccac ve adamları, Mekke ile Medine arasında yolculuk yaparken bir suyun başında mola verdiler. Sofra kurulunca Haccac:
-“Etrafa bakın, fakir birisi varsa getirin. Beraber yiyelim.“ dedi.
Hizmetçiler yakınlarda üzerinde bir hırka ile uyuyan birini gördüler. Onu uyandırıp “Seni Haccac çağırıyor” dediler ve adamı alıp götürdüler. Haccac:
-“Gel beraber yemek yiyelim” dedi. Adam, “Yemem” diyerek teklifi reddetti. Cevaba şaşıran Haccac sebebini sorunca:
-“Beni senin sofrandan daha iyi bir yere çağırdılar.” Dedi.
-“Nereye çağırdılar?” diye sorulunca adam:
-“Allahın misafirliğine çağırdılar. Ben oruç tutuyorum.” Dedi. Haccac:
-“Böye sıcak günde oruç mu tutuyorsun?” diye sorunca adam şöyle cevap verdi:
-“Evet, bu sıcak günde oruç tutuyorum ki kıyamet gününün sıcaklığından kurtulayım.”

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem