21 Temmuz 2018 Cumartesi
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Saddamın büstü nihayet para etti

Adnan Gümüşer

12 Temmuz 2014 tarihli yazısı


2003 yılında Irak’ın işgali ile Irak’ın ve Iraklının kaderi değişti. Acılar kederler ölümler ve hastalıklar için gün doğmuştu. Irak işgal ediliyor ve yağmalanıyordu. Merkez Bankası altınıyla ve değerli envanterleriyle boşaltılıyordu. Tarihi eşyalar kaçırılıyor Müzeler talan ediliyordu. Hoyratça değerler yıkılıyor yakılıyordu. Tecavüzler ve doğan çocuklar ardından intihar eden kadınlar… Şimdi İşid’i, İranı, Avrupa ülkeleri hepsi buralarda cirit atıyor. Sözüm ona işgal edilince dış güçler buraya demokrasi ve özgürlük getirecekti.
Sonradan anlaşıldı ki Irak iflah olmamak üzere işgal edildi. Gerçi başından olacaklar belliydi. Malum atasözü; Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. Saddam Hüseyin’in büstü de bundan nasibini aldı. Iraklı işgali sevinçle Bağdat’ın Firdevs meydanında kalabalıklar halinde karşılıyordu başına ne geleceğini bilmeden. Sevinç çığlıkları meydanı doldurup taşırmıştı. Firdevs meydanındaki meşhur büstte sonradan başına geleceklerden habersiz etrafı seyrediyordu. Beni buraya diken Saddam. Ülke işgal altında. Bunlara ne oluyor dercesine. Bir Amerikan askeri tarafından sözüm ona hatıra olarak alınıp ülkesine götürülür. Bu ağırlıktaki bu hacimdeki büst nasıl getirilir Amerikanın Eyaletine ayrı bir muamma. Şimdi hayatını Nevada Eyaletinde geçiriyor. Nevada Eyaletinin Las Vegas kentinde yaşayan asker 13 aylık Irak görevinden sonra ağır ganimeti ile yurduna döner. Memleketine gelir.
Las vegas kenti kumarhaneleri ile ünlüdür. Işıltısı şaşaası ve görünümüyle. Hem de dünya çapında ün yapmış bir kent. Bu ağır ve meşhur büst bu hafta satılığa çıktı. 10 milyon dolar fiyat kondu. Alıcısı da var. Yeni sahibi şuan için gelen fiyat tekliflerini beğenmedi ve fiyatının yükselmesini beklediğinden satışı erteledi. İlerde satar hem de daha iyi fiyatla. Elde edeceği parayla ne yapar onu varın siz düşünün kumarhaneler diyarında.
Las Vegas, Amerika’nın kuruluş yıllarında ismini duyurur. Bu yıllarda kentin denetimden yoksun bir görünümü vardır. İçki kumar vs. buralarda tavan yapar. Amerika’da 1931 yılında kumarhaneler legal statü kazanır. Bu kentin şehir plancıları şehri kumarhane statüsünde ve işlevinde planladılar. Binaları ve otelleri ile muhteşem bir Kumarkent’e çevirdiler. Nevada Eyaleti sınırları içinde kalan bu meşhur kent geniş müşteri portföyüne sahip. Nevada Eyaletinde kumar ve fuhuş yasaldır. Online oyun sektörü bile oluşmuştur. Bu konuda konferanslar ve seminerler yapılır. Şehir akşam ışıltıları ve lüks otelleri ile namını yedi düvele duyurdu. Meşhur filmlerin platoları buralara kurulur.
Şimdi Irak talan ediliyor. Basra’sı, Bağdadı, Kerkük’ü, Musul’u İle.
İşgal edilen, zorda kalan ve kendi halkından başka kurtarıcı bekleyen bir ülke talan edilmeye mahkûmdur. Akabinde işgale, acılara, ölümlere hazır olmalı.
1919 yılında kurulan İngiliz muhipler cemiyeti öyle değil miydi. Gazete bile çıkarıyordu. Türkiye’yi de bu cemiyetin övüp durduğu ülkeler kurtaracaktı. Ne oldu ilk şahlanışta bu muhipler! Kaçtı ülkeyi terk etti. Kuvayı milliye kuvvetleri çalışmaları, davaları ve gayretlerinin ardından Anadolu’ya hakım olmaları ile siyaset sahnesinden tekrar canlanmamak üzere yok oldular silindiler.
Şimdi birlik ve dirlik zamanı. Etrafımızda ki yangını iyi okumak lazım. Bir ülke zorda ve darda ise onu ancak halkı ve halkında bulunan vatan sevgisi, vatan aşkı kurtarır. Başka kurtarıcılar hava civa.
Kıymetli Ramazan ayı birlik beraberlik ve tahammül gerektirir. Hemen şimdi tahammül zamanı alışverişte, iş yerinde, trafikte, hayatta.
Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr