23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İsmen değil, resmen halkçı olmak

Hayrullah Demiray

25 Şubat 2012 tarihli yazısı

 

Ülke gündemi sürekli olarak değişebilen hatta ülkelerin en başında gelen bir ülkeyiz. Son günlerde CHP muhalefet konusunda sanki yerini kimseye bırakmamacasına tavır ve olağan üstü çaba sarf etmekte olduğunu gözlemliyoruz. Bu konuda CHP yetkilileri her ne kadar farklı şeyler söylese de görünen köy kılavuz istemez.

CHP kendisini yenilemek istiyor. Ama buna birileri engel oluyor. Belki partiyi yenilemek ve değiştirmek isteyenler de samimiyetsiz oldukları içindir. Belkide partinin kalıplaşmış bir kadrosu vardır ve bu kadro devre dışı kalmak istemediğindendir bilinmez. Ama herkesin malumudur CHP içinde yaşananların son dönemlerde tabiri caizse ayak oyunlarının olması kime ne kazandırır bilinmez. Ama Türk siyasi hayatının önemli parçalarından biri olan CHP’nin bu kadar basit yönetilmesi de parti içerisinde bulunan birçok kişiyi üzmektedir. Bunu konuştuğunuz birçok CHP’li söylüyor. Fakat kimsenin elinden bir şey gelmiyor.

Çünkü normal şartlarda partilere baktığınızda hepsi demokrasiden dem vurur. Ama uygulamada pekte partiye demokrasi uğramaz. Yanından bile geçmemiştir. Ülkemizin kaderimidir bilinmez. Ama bunu her dönem ya da her partide görmeniz mümkündür.

Unutulmamalıdır ki, Türk siyasi hayatını bu günlere taşıyan ve içinden çıkılmaz bir hal almasına vesile olan yine o değişimi öngörmeyen zihniyette olanlardır.

Bana göre iki değil 112 kongrede yapsanız kongre yapmakla ya da birilerinin ismi değişmekle bu iş olmaz. Bence ilk önce kafa yapıları değişmeli diye düşünüyorum. Herkesin malumudur Türk siyasi hayatına baktığımızda insanlar belli yaşlarda siyasetin akıllılığını yapacakları dönemde bile hala meydanlardadırlar. Asla koltuklarını bırakmazlar. Sonrada gençlerin bazı şeyleri düşünmediklerini ve asla bir şey yapamayacaklarını söylerler. Bunun zamanı bence çoktan geldi de geçiyor bile.

CHP yeni bir kurultaya giderken çalkantılı bir süreçten geçiyor. Eğer ki bu kurultayda muhalefetin dediği olursa Türk siyasi hayatına yeni bir parti daha katılabilir.

Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz derseniz. Bunu görmek için kahin falan olmaya gerek yok diye düşünüyorum. Çünkü böyle çalkantıların sonunda bugüne kadar hep bunu yaşamadık mı?

Ülkemizin çözülmesi gereken onca sorununun çözülmemesi için bazıları gayret sarf ederken daha kendi içindeki sorunla boğuşamayan bir partinin de bu ülke sorunlarını çözmeye talip olmasını kim bekleye bilir.

CHP üst düzey yetkilinin biri geçtiğimiz günlerde biz böyle giderse iktidar yüzü görmeyiz dedi. Bu benim deyimim değil. Bu CHP’nin deyimi. Yani bir şeye inanmıyorsanız zaten o işi başaramazsınız. Dolayısıyla CHP önce bu ülkeye hizmet edeceğine inanmalı. Sonrada bu ülkede kendi içinde ki üyeleri ve kendiyle barışmalı. Yoksa 50 yıl daha geçse bu ülkede iktidar olmak bir yana dursun, yeni bir partinin çıkması kaçınılmaz olur.

CHP yönetiminin göremediği bir gerçek var. Artık insanlara tepeden bakma dönemi son bulmuş ve iktidar artık halkın kendisinden geçiyor.

İsmen halkçı değil gerçekten halkçı bir parti olmasını bekliyor halk.

Saygılarımla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem