21 Kasım 2018 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Büyük kuruluşlar Kocaeli’ye ne kazandırıyor

Hayrullah Demiray

08 Temmuz 2014 tarihli yazısı

 

Kocaeli önemli bir sanayi kenti hep bununla övünürüz ya işte olaya birazda farklı pencereden bakmak istiyorum.
Sanayi kenti olmak Kocaeli’nin göç alan bir şehir haline getiriyor, haliyle göçle gelenler ilimizde de istihdam ediliyor. Sanayi kenti olan ilimizde acaba ticari olarak faaliyet gösteren bu büyük fabrikalar gerektiği şekilde Kocaeli’ye para bırakıyor mu?
Yani yaptıkları alışverişlerini Kocaeli’den mi? Yapıyorlar yoksa birçok şeylerini hala İstanbul’dan ya da yurt dışından mı getiriyorlar.
Bu konuda çok uzun boylu bir araştırma yapmak gerekiyor lakin medya sektörüne bu konuda bakıldığında bu firmaların çok fazla reklam vermediklerini göre biliyoruz.
Oysa Bakıldığında hemen hemen bütün gazetelerde bu fabrikaların ve büyük kuruluşların ilimizde yapmış oldukları etkinliklerin birçoğu yer almaktadır.
Ama maalesef birkaç büyük kuruluş haricinde hiçbir firmanın Kocaeli deki gazetelerde reklamına rastlamak mümkün olmuyor.
Diğer sektörlerde de durumun pekte farklı olduğunu düşünmüyorum açıkçası.
Gerçekten de bu kuruluşların her türlü yükünü çeken ilimiz ama gerektiği kadar ne bu fabrikalardan ne de devletten karşılığını alamıyor.
Evet iyi güzelde burada çok fabrika olsun işçiler çalışsın lakin bunların Kocaeli’nin ekonomisine de daha farklı bir canlılık kazandırması gerekmez mi?
Mutlaka bu konuda ciddi bir çalışma yapılmalı nitekim her fırsatta yaptıkları etkinlikleri bir çoğunu kendi ajansları bizlerle paylaşıyor bilgi verildiği takdir de de bizlerde bu etkinliklere arkadaşlarımızı gönderiyoruz.
Tabiki bu haberlerinde bu kurumlarda bulunan çalışanlarımızın motive olması için ve onlarında bu kentte yaşamaları dolayısı ile ve bu kentin gazeteleri okumaları kendilerinden bir şeyler bulmaları için bizler de haber yapıyoruz.
Lakin Kocaeli deki diğer sektörlerden de çok fazla bu işletmelerin alışveriş yaptıklarını sanmıyorum.
Çünkü zaman zaman bu konuda bahsi geçtiğinde hep bu kurumların bir çok alışverişini İstanbul’dan ya da yurt dışından sağladıklarını duyduğum çok oluyor.
İşte bu nedenledir ki bu işletmelerin buradan kazandıklarının bir kısmını buraya harcamaları gerekmez mi?
Hatta bazılarının vergi konusunda bile burada merkezleri olmadığı için İstanbul’a gittiğini biliyoruz.
Evet bu işletmeler belki özel işletmeler ama tüm yükünü bu kent çekiyorsa bununda faydasını görmeli diye düşünüyorum.
Zira bu işletmelerin yetkililerinin de bu konularda daha hassas davranması gerektiğini ve Kocaeli’nin onlara kazandırdığının bir kısmını en azından bu kentte harcamaları gerektiğini düşünmek ve bunu dile getirmek yanlış olmasa gerek.
Hep övündüğümüz fabrikalarımızın kentin ekonomisinde mutlaka canlılık katması konusunda elbette bir şeyler yapılıyor ama bana göre bu yeterli değil ve bu güne kadar da bu konuda kimsenin de çok fazla bir şey dediği de yok gibi herkes hayatından memnun gözüküyor ama değil.
Gerçekten de başka illere bakıldığında bu konuda çok daha farklı bir tabloyla karşılaşırsınız ama her nedense ilimizde durum biraz daha farklı.
Herkes hep devlete verdiğimizi alamadığımızdan yakınır.
Hadi devlete verdiğimizi alamıyoruz.
Diğer yandan bu işletmelerin bu kente ne kadar maddi destek sağladığına da bakmak gerekir diye düşünüyorum.
İlimizde bulunan büyük işletmelerin birçoğunun yaptıkları alışverişlerin tamamına yakınını ilimizden yapmaları kentin ekonomisine de oldukça iyi bir canlılık kazandıracağını belirtmek isterim.
Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM murat yıldız aday adayı konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu