19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Otobüsçülere yapılan haksızlık

Hayrullah Demiray

07 Temmuz 2014 tarihli yazısı

 

Zaman zaman Hükümetin çıkarmış olduğu belli kanun ve yönetmenlikler var.
Elbette son dönemlerde atılan adımların birçoğunu önemseyen ve bu konuda da gerçekten yazılarımda da desteklenmesi gerektiğini söyleyen biriyim.
Lakin Bazı konularda da yanlış yapılmıyor değil mesela bu yanlışlardan bir tanesi de bana göre 65 Yaş üzeri insanların ücretsiz taşınması konusunda çıkarılan kanun ya da yönetmenlik.
Bu uygulama aslında güzel bir uygulama ama bu uygulama yapılırken birde kişilerin haklarına da riayet edilmeliydi.
Evet bu güne kadar yapılan bir çok konuda hep bu halk yükü çekiyor bu günde yine bu olay da da halkın yani bireysel olarak kendi kazancıyla aldığı aracının devlet tarafından bedelsiz kullanılması isteniyor.
Muhakkak olağan üstü durumlarda her şeyimiz devletimize fedadır
Ancak bu öyle bir durum değil ve bu konuda da bana göre araç sahiplerine haksızlık yapılıyor.
Neden diyecek olursanız birkaç gün öncesi Gölcük yolundan İzmit’e doğru gelirken diğer yoldan geçiyordum ve orada kalabalık bir polis gurubu ve iki kişinin de yerde yattığını görünce emin olun farklı bir operasyon olduğunu düşündüm.
Öncelikle kaza sandım her hangi bir kazalı araç olmadığını görünce olay yerinden geçtim. Ardından muhabir arkadaşlarımız ve diğer gazeteci arkadaşlar olayın 65 yaş üzeri taşınmasıyla ilgili olduğu ve Gölcük kooperatifinin Başkan ve yöneticilerinin polisler tarafından gösterilen muamelenin doğru bir davranış olmadığını söylemek isterim.
Belki diyeceksiniz ki polis görevini yapıyor ama bazen verilen emir yanlış algılanabiliyor ve haksız yere davranışlar sergilenebiliyor.
O günde bana göre bu işin dozunu birileri biraz kaçırmıştı.
Elbette devletin çıkardığı kanun ya da yasa varsa herkes ona uymalı lakin bu yaysı çıkaranlara da sormak lazım sizinde bu insanlar karşı sorumluluğunuz yok mu? Elbette onlarda var diyecek işte bu insanlar ne talep ediyordu belediyelerin kullandığı yakıt fiyatından bizler de yakıt verilsin bizlerde bu yolcuları ücretsiz taşıyalım.
Şimdi yetkililere sormak lazım bunda haksızlar mı?
Her halde hiçbir akıl sahibi insan bu konuda onlara haksız diyemez.
Ancak şoförler hala istedikleri talepleri alamamışken birde onlara yapılan bu davranışın çok mantıklı olduğunu düşünmüyorum hele hele böyle bir günde yapılması olayın daha da vahim sonuçlar oluşturmasına neden oluyor.
Devlet vatandaşı düşünecek yaşlılarımıza da saygımız sonsuz ama bir tarafı düşünürken diğer tarafa haksızlık yapılmamalı.
Bu konuda yapılanın yanlış olduğunu ifade etmek isterim.
İlimizdeki yetkililerin de bu konuda kaş yaparken göz çıkarmamalarını öneririm.
Bu konuda hem Sayın Valimiz Ercan Topaca’nın hem de Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun bu konuya öncülük yapıp bir an önce güzel bir şekilde çözüme kavuşturulması gerektiğini ifade etmek isterim.
Tabi ki çıkartılan bu yasa uygulanacaksa o insanlarında haklı olan isteklerine cevap verilebiliyorsa iş inada bindirilmeden çözülmeli.
Yoksa anladığım kadarıyla zaten birçok huzursuzluğumuz var toplumda birde bu üstüne eklenmemeli diye düşünüyorum.
Bundan dolayı haksızda sayılmam her halde.
Yapılan haklı ya da haksız bizim görevimiz bunu en doğru bir şekilde yansıtmak.
Bu konuda Hükümetin de daha dikkatli adımlar atması gerekir.

Bu günlerde vergi ile ilgili çıkarılacak yasada başkalarına haksızlık olmasın diye belli kalemler devre dışı bırakılabiliyor. Başkalarına haksız olmasın diye bu uygulamayı yapıyorlar.
Devlet kendi kasasını düşünüyor. Ancak vatandaşın kasasını düşünmüyor. Oysa vatandaş verdiği vergilerle devletinin kasasını koruyor. Bu nedenle şoförlerin haklı istekleri gözden geçirilmeli, indirimli mazot ve KDV indirimleri şeklindeki talepleri dikkate alınmalı. Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem