18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Son günlerde yaşanlardan ders çıkarılmalı

Hayrullah Demiray

05 Temmuz 2014 tarihli yazısı

 

Kocaeli de son günlerde ortalığı kasıp kavuran bir konu var. Sarraf Tüysüzler Kuyumculuk işini yaparken çok sayıda vatandaştan aldıkları para ve altınlarla ortadan kayboldukları konusunda şikâyetlerin ardı arkası kesilmiyor.
Her gün şikâyetçilere yenileri ekleniyor birkaç gün önce Valilik makamı bu konuda polisin yapmış olduğu çalışmayı kamuoyuyla paylaşmıştı ve 191 kişinin mağdur olduğunu belirtmişti. Ancak son birkaç gündür bu rakamın 500 kişi olduğu hatta bir duyuma göre 1000’i bulabileceği söyleniyor.
Şimdi elbette ortada bir gariplik olduğu kesin lakin insanlar hep işin kötü tarafını dile getiriyor. Ancak madalyonun bir yüzü daha var. Birkaç kişide sarraf tüysüzlere giderek kendilerinden hiçbir şey talep edilmeden bazı konularda kendilerine yardımcı bile olunduğunu anlatıyor.
Lâkin bizde adettir olayın iyi yanı değil hep kötü yanları konuşulur ya da insanların başına bir şey geldiğinde vur abalıya misali hep olayın içerisinde yer alan bir taraf yüklenilir ve burada da öyle oldu.
Evet bu insanlar bu paraları zorlamı aldı ya da oraya o paraları veren insanlar ne için verdi ben söyleyeyim mi? Biraz daha fazla faiz kazanmak için ya da olanın üstüne biraz daha fazla katmak için evet belki diyeceksiniz ki bunda ne var diye? Evet var eğer birileri bu ülkede faiz almak ya da vermek için bankalar var ve gidip onlarla çalışmıyorsa bunda bir gariplik var.
Diğer yandan bu tür ilişkilerin sonunda mutlaka mağduriyetler bu güne kadar hep yaşanmıştır ve yaşanmaya devam edecektir bunu da unutmamak gerekir.
Burada amacım Tüysüzleri aklamak falan değil yapılanın yanlış olduğunu anlatmak ve maalesef her iki tarafında burada suçu olduğunu izah etmek.
Şimdi olaya birde farklı pencereden bakalım Kocaeli de sadece bir tüysüzler mi yapıyor bu işi.
Aldığımız duyumlar o kadar ilginç ki bir çok kişi bu işi yapıyor. Diğer farklı isimlerin bu işi çok eskiden beri devam ettirdiği yönünde de bilgiler geldi. Öyle ya alan memnun veren memnun kanunlarla yasak olan bir şey tefecilik bu tefeciliğe girmiyor mu? Neden birileri bu konuda gözünü kulağını kapamış duymuyor ya da görmüyor.
Bu olay bugün patlak vermeseydi daha uzun yıllar bu saadet zinciri bu şekilde devam edecekti.
Benim aldığım duyumlar daha da vahim bu konuda bazı akla hayale gelmeyecek isimlerin de bu tür firmalara para ve altınlarını verip işlettikleri duydum. Ama dedim ya duyum bunlar; burada kimseyi zan altında bırakmak istemediğim için isim paylaşmıyorum.
Ama emin olun bu konuda somut bilgiler olduğunda bu kişiler kim olursa olsun burada sizlerle bunu ne pahasına olursa olsun paylaşırım.
Şimdi yetkililer bu konuda diğer kuyumcuların hangileri bu işleri yapıyorsa bunları tespit etmeli ve bir an evvel işlerin önüne geçecek tedbirleri almaları gerekiyor.
Dürüstçe iş yapan esnafın da zan altında bırakılmaması için yetkililerin bu çalışmayı yapması gerektiği inancındayım.
Olaydan aslında çıkarılması gereken o kadar çok ve fazla dersler var ki anlayabilen için bu çok önemli bir unsur olarak karşımızda durmaktadır.
Nitekim bu iş diğer bu tür iş yapanlara da ders olmalı ve bu konuda bir an önce çözüm bulunmalı insanlar artık dürüst iş yapan esnaftan da çekinir oldu.
Bu konu öyle hafife alınacak bir konu değil daha ciddi yaralar açamadan çözüm bulunmalı.
Bizler toplum olarak alışmışız herhalde bin nasihat bize kâr etmez ama bir musibet başımıza geldiğinde kıyameti kopartır ama belli bir süre geçince aynı şekilde devam ederiz.
Umarım bu olayda da aynı olmaz belli bir süre sonra her şey eskisi gibi olmaz ve bu olay son olur.
Burada yaşanan hadise aslında kısa süre içerisinde yaşanan bir hadise değil bunun evveliyatı olan ve bunu daha farklı boyutlarda başkaları da devam ettirmektedir.
Şimdi asıl mesele bu olaya kim el atacak ve dur diyecek ya da diye bilecek mi?
İşte benim bütün merak ettiğim bu konuyu kim engelleyecek ya da bu konunun bir karşılığı olacak mı?
Maalesef bazı olaylar olup bitiyor birkaç gün konuşuluyor sonrada kapanıp gidiyor.
Bu konuda yetkilileri göreve davet ediyorum toplumda daha fazla sıkıntılara yol açacak olan bu hadiseyi bir an önce sonlandırmaları gerekir.
Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem