19 Temmuz 2018 Perşembe
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Rahmet ayıda acıkır ve susar

Adnan Gümüşer

05 Temmuz 2014 tarihli yazısı


Rahmet, sağlık, huzur ve sükûnet ayıdır ramazan ayı. Ramazanda gönüller huzur bulur, hırs ve istekler makul düzeye iner. Açlığın susuzluğun ders ve nasihat veren güzelliği ortaya çıkar.
Sahurun vazgeçilmezi davullardır. Davulcuların sesini beğenmeyenler olabilir, rahatsızda olabilir aslında o davul sesleri sessizliğin çığlığı ve uyanışıdır. ’’Her kim Ramazanın başlangıcında müslüman kardeşini ramazana kavuştuğu için tebrik ederse Allah ona cehennem ateşini haram kılar.’’ Buyurur hadisi şerifte. Oruç, tarafı olandan da isteği vardır tabiki, orucun susadığı ve kanamadığı su kur’an sesi, acıktığı ve doyamadığı da namazdır. Örtündüğü merhamet ve şefkattir. Giyindiği kuşandığı da Allah adının yüceltilmesi çalışmasıdır. Mahyalarda güzel yazılar çıkar. En etkileyeni ’’ ey oruç tut bizi’’ sözüdür. Sanki düşecek olan ve düştüğünde yüzü burnu her tarafı yere sürtecek, kan içinde kalacak ve bir daha kalkamayacak birini tutarsın ya bütün hayatı ve gidişatı değiştirir. İşte oruç bizi tut temennisi böyle bir tutuşu ve kurtarışı anlatır. Huzur ve sükunu temsil eder. Ne güzel bir temenni.
Ramazan sofralarında dikkat edilmesi gereken; israfın olmaması, yemeklerin dökülmemesi ve artıkların bir şekilde değerlendirilmesi veya Gıda bankasına verilmesidir. Zenginlerin sofrasında fakirlerin ve fakirlerin sofrasında zenginlerin ağırlandığı davetlere gitmek gerekiyor.
Gıda bankası, üretici veya satıcılardan bedel ödemeden aldığı ürünleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı sağlayan 5393 sayılı Belediyeler kanununun 14/b maddesi ve gelirler vergisi kanununun 89. Maddesi gereği çalışmalarını sürdüren yapıdır. İlk olarak Amerika’da başlar ve 1967 yılında çalışmasını geniş kesime duyurabilecek etkinlikler ortaya koyar. Son kullanma tarihi yaklaşmış, paketleme hatası olan, üretim, ihracat fazlası gibi nedenlerle değerini kaybeden ya da satışa sunulamayan ürünleri ihtiyacı olanlara ulaştırılması sağlanır. Amerika’da 200’den fazla gıda bankası kuruluşunun olduğu biliniyor. Bu sistem Amerika birleşik devletlerinde toplam 23 milyon insana (8 milyon çocuk ve 4 milyon yaşlıya) acil gıda yardımında bulunmaktadır.
Hayırseverlere de gıda bankası sisteminin çok büyük avantajı vardır. Bu kapsamda herhangi bir STK ya bağışlanan gıda, giyim, temizlik, yakacak, gibi yardım malzemelerini gider olarak işleyebilmektedir. Aynı zamanda fatura kesip yıllık kurum gideri olarak masraf gösterebilmektedir.
Ör: Elinde paketleme hatası yüzünden pazarlama imkânı olmayan 1 ton makarna bulunan üretici Gıda bankacılığı sistemine girebilir. Bu üretici firma, Gıda bankacılığı görevi yapan STK’lara dernek ve vakıflara bu ürünü bedelsiz olarak verir. Firma ’’ihtiyaç sahiplerine yardım şartıyla bağışlandığından KDV alınmamıştır.’’ İfadesini ekleyerek malın maliyet bedelini fatura olarak kesebilir. Ayrıca bu faturada sevk ve irsaliye olarak düzenlenebiliyor. Bu şekilde maliyet bedelini gider yazarak vergiye tabi kazancından düşebilmektedir.
Ramazanın en güzel etkinliklerinden biriside film izlemektir. Bu filmlerin başı da çağrı filmidir.Artık bu filmi izlemek kolay. İnternetten veya kanalların ramazan programından izlenmesi ve takip edilmesi mümkündür.
Ramazan ayının diğer kıymetli günü kadir gecesidir. Bunun bir gecesini yakalayabilen 1000 aylık ya da 80 yıllık bir ömür süresince ibadet yapma bonusu müjdeleniyor. Çok karlı bir yatırım. Borsadan da, dövizden de, yap-sattan da daha karlı.
Karanlıklardan çıkış, şeytanın bize hata yaptırıp başkasına mahcup etmesinden de kurtuluşun reçetesi ramazandır. İslam toplumu hala diri ise ve ölmemişse, bunu ramazanlara borçludur. İslam alemi ve insanlık huzur ve sükunet bekliyor. Beklentilerin hepsi Ramazan ayının içinde saklı. Oruç mümine çok yakışan güzel bir mintandır.
Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr