18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Türk hekimleri gurur verdi

Hayrullah Demiray

24 Şubat 2012 tarihli yazısı

 

Yıllardır Avrupa’ya özeniriz. Her şeyi Avrupa’dan bekleriz. Yıllarca iyi işler yapan herkes tüm beyinler imkânsızlıklar içindeydi. Ya da fırsat verilmediği için Yurtdışında fırsat ve imkan arıyorlardı. Ama bugün baktığımızda tersine bir göçün yaşandığını söyleye biliriz.

Bugün sadece tıp alanında yapılan yenilikleri söylesek yeterli olur diye düşünüyorum. Eskiden hatırlıyorum da devlet adamları ya da zengin insanlar asla ülkemizde tedavi olmazlardı. Hep yurt dışında tedavi olurlardı. Son günlerde yazılı ve görsel basından sizlerde takip ediyorsunuz Akdeniz Üniversitesinde yaşanan nakiller artık ülkemiz sınırlarını aşmış durumda. Çünkü ünü dünyaya yayıldı. Buna benzer olayları yaşamış olmamız ülkemizdeki beyin gücünü durduracaktır. Hatta tersine bir dönüş bile olacaktır.

Mutlak suretle yapılacak çok şey var. Ama gerçekten bu yaşadıklarımızı önemsiyorum. Neden diyecek olursanız, yıllarca dört kıtaya namsalmış ve medeniyet götürmüş bir ecdadın torunları olarak, bugün başkalarından ithal şeylerle yaşamak çok üzücü. Bu ülkenin insanlarına güven duymamak çok garip değil mi sizce de.

Bugün ülkemizin her konudaki zenginliği birçok ülkede olmamasına karşın bu değerlerimizin pek de farkında olamıyorduk. Bugün yapılan işler ve olan gelişmeler ziyadesi beni ülkenin bir evladı olarak mutlu ediyor. Çünkü bu yaşadığımız dünyada her alanda güçlü olursanız ancak dünyada söz sahibi bir ülke olabilirsiniz. Elde edilen başarı bireysel değildir. Kimin başarısı olursa olsun bugün dünyada yankılandığı zaman bu ülkenin başarısı olduğu için bu bizleri hepimizi mutlu etmelidir.

Ülkemizde gerçekleştirilen yüz nakli bir anlamda ülkemizin yüz akıda oldu. Gerçekten sevindirici, mutluluk ve heyecan vericiydi. Ben şahsım adına onu yaşayan aile kadar olmasa bile çok heyecanlandım. Gerçekten onu yapan doktorlara canı gönülden şükranlarımı sunuyorum.

Ülkemizde yaşanan bu gelişmenin elbette Devlet kademelerinde de yankı bulması ve bu tür girişimlere destek verilmesi çok önemli. Çünkü yıllardır insanlarımız cesaretli olması bir işe yaramıyordu. Gerekli donanım elde olmadıktan sonra bireysel çabalar hiçbir işe yaramıyordu.

Bugün teknoloji çok gelişti ama teknoloji yinede insan gücüyle varlığını devam ettiriyor.

Hayat standardımıza baktığımızda birçok ülkenin üzerinde olmamıza rağmen yapılanlara baktığımızda üzücü sonuçlara göre biliyoruz.

Yarınlarda daha iyi yerlere gelebilmek için durmadan çalışmak ve başarmak için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz.

Ülkemizdeki değerlerin kıymetini bilmeli ve onlara güvenmeliyiz ve kendilerine olan güvenlerini arttırmak için onlara fırsat vermeliyiz.

Dün ekranda seyrederken bir kez daha doktorlarımızla gurur duydum.

Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem