17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Başbakanın arkasındaki halk desteğinin dip notları

Hayrullah Demiray

03 Temmuz 2014 tarihli yazısı

 

Dün bu köşede Cumhurbaşkanı ile ilgili yazımı sizlerle paylaşmıştım bu konu hakkında bir takım düşüncülerimi sizlere aktarmıştım.
Aslında bugünde dünkü yazımın devamı niteliğinde sizlerle belli anekdotları paylaşmak istiyorum.
Kaleme aldığım yazımda Başbakanın yapmış olduğu konuşma ile ilgili yüzeysel olarak bir kısım bilgileri sizlere yansıttım.
Şu an kaleme aldığım yazımda ise, Başbakanın arkasındaki halk desteğini nasıl sağladığını ve her girdiği seçimden zaferle çıkmasının birkaç unsurunu sizlerle paylaşmak istedim.
Öncelikle Recep Tayyip Erdoğan konuşmalarını çok iyi seçiyor yeri ve zamanına göre konuşmalar yapması onun arkasındaki halk desteğinin en büyük sebeplerinden bir tanesi.
Konuşmasını izleyenler bilir öncelikle konuşmasına başlarken dua ile başladı ve duasının içerisinde de önemli cümleler yer aldı.
Öncelikle duygusal bir milletiz ve milletimizin her kesiminden birçok insan ne olursa olsun dinine bağlı, bu nedenle dinle ilgili konuşmasının içerisinde bir şey geçtiğinde başbakanı sevsin ya da sevmesin onun konuşmasını mutlaka takip eder.
Yani toplumun büyük bir kesimin değer yargıları bu yönde ilerliyor.
Öncelikli olarak hem Ramazan ayı olması münasebetiyle bana göre iyi seçilmiş ve çok güzel konulara vurgu yapılmış cümlelerle doluydu ha bazıları bu söylenenlerin uygulanıp uygulanmadığını tartışa bilirler.
Öte yandan benim her zaman söylediğim bir şey daha var direk olarak Recep Tayyip Erdoğan’a saldıran siyasiler aslında bir bakıma bu konuda da Erdoğan’a kötülük değil iyilik yapıyorlar neden diyecek olursanız. Özellikle CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün yapmış olduğu gurup konuşması da buna gösterilebilecek güzel bir örnek.
Kılıçdaroğlu her zamanki gibi hedefine Başbakan’ı koyduğu ve nefret edercesine yav nasıl aday olur minvalinde cümlelerle adeta isyan eder bir konuşma yapmayı tercih ediyordu işte bir yandan Başbakanın yaptığı konuşmayı diğer yandan da bu konuşmaları ve benzerlerini dinleyen seçmenin tercihi de değişe biliyor.
Yani her dönem ülkemizdeki seçimlerin birçoğunu kararsız seçmen belirliyor.
Bu nokta da kararsız seçmenin kararı netleşmiş oluyor.
Farklı siyasi görüşlere sahip kişilerin birleşmesi, Ak Parti karşıtı gibi dursa da aslında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan karşısında birleşmeleri bile Başbakanı güçlü kılan diğer bir unsur olarak göze çarpıyor.
Halk her zaman güçlünün yanında durmayı ve gücü sever. Ondan dolayı da bu ittifaklara güç birliklerine karşın her zaman dik duruş sergileyen bir isim gördüğünde ona desteğini sonuna kadar vermeyi tercih ediyor işte o isminde birçok kişi için karşılığı olarak Başbakan cevabını veriyor.
Öte yandan her ne olursa olsun birçok kişi tarafından eleştirile bilir ama Dünya kamuoyunda da hem tanınan hem de her zaman dik duruş sergileyen bir isim olması ve birçok kişi tarafından saldırılara maruz kalması onun arkasında ki halk desteğini daha da arttırıyor.
Bu nedenle birilerinin taktiklerini değiştirmeleri gerekir.
Bir başka neden daha saya bilirim.
Baktığınızda hayatta bir araya gelmesi mümkün olmayan insanların bile bir anda bir arda olması bile direk insanları şaşırtıyor ve bir anormal durumun olduğunu insanlar rahatça görüyor ve buna da tepki gösteriyor.
Çünkü siyasilerin durduğu yerde bazen halk durmuyor.
Ya da olaylara siyasilerin baktığı pencereden bakmıyor.
Siyasiler çark etse de söylediğinde halk çark etmez yemeği ekmeği de olmasa sözünde durur.
İşte bu noktada bu seferde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan isminin Cumhurbaşkanı adaylığındaki şansı daha önceki seçimlerden daha fazla ve daha önceki alınan seçimlerdeki oydan fazla oy alarak, birinci turda Çankaya Köşküne çıkabileceğini düşünüyorum.
Tabiî ki bu konuda farklı düşünenlere saygı duymak gerekir.
Ben dilim döndüğünce bazı gördüğüm konuları sizlerle paylaşmak istedim.
Elbette bunlar benim gördüklerim ve bu konuda düşündüklerim.
Çünkü bugün Ak Partinin güçlü olmasının bir sebebi daha var onu da her zaman söylüyorum. Ak Parti çok sistemli çalışıyor rakiplerinin de beceriksizliği Ak Partiyi daha güçlü kılıyor.
Aday açıklamasında da bunu gösterdi ve ardından Meclis Başkanlığına dosya sunumu bile gözlerden kaçmadı.
Belki bunlar ufak detay gibi dursa da dikkatlerden kaçmıyor.
Şimdi bu durumun bile Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kazandırdığını söylesem her halde mübalağa yapmış olmam.
Saygılarımla…

bir kısmını vurguladım

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem